ROCKFORZUŠ: Vodní hrad ovládli OPTIMIK 2, F.A.KING a IMAGINÁRIUM

Verze pro tisk |

Možná letos poslední rockový festival na Českolipsku, ROCKFORZUŠ 2020, se konal v sobotu 19.9. na Vodním hradě Lipý. Nechci vůbec být zlý prorok, ale jak jinak má člověk vnímat současnou situaci, kdy se každý den dozvíme o novém omezení a zákazu hromadných akcí?

Početní návštěvníci, kteří se ještě v příjemném slunečním odpoledni roztrousili po areálu, si však nenechali chuť na skvělou hudbu vůbec vzít. Už od úvodních kapel Školy Rocku, jimiž byli talentovaní LATE TO FATE, SHIVERY SIGNATURE nebo THE RAYS, vytvořili velmi pohodovou atmosféru. Organizačně bylo vše ideálně zvládnuté. ZUŠ Česká Lípa si dalo záležet na spoustě detailů, přichystali soutěže pro ratolesti diváků a neopomněli ani hádanky k vystupujícím bandům. Nadšení vítězové si odnesli opravdu pěkná trička. K dispozici byl akční fotokoutek, workshopové stánky zaměřené jak sportovně pro děti, tak pro vkusné pletení copánků, mini ping pong nebo dočasné tetování. Poctivý potlesk sklidily mezi třetí a pátou i kapely MONTAUK aAC/D(CL); druhá zmíněná si na každoroční akci odbyla svou premiéru. A její covery (nejen) legendárních australských hard rockerů měly fakt šťávu.

Vodní hrad má jedinečnou výhodu v rámci města: je tak bezvadně situován pro pořádání hudebních akcí, že je od hlavní silnic odhlučněn svými letitými, leč stále masivními zdmi, a od centra města parkovištěm u OD Andy včetně rozložité budovy Centra textilního tisku. V uzavřeném areálu tak vznikne intimní atmosféra s prvotřídním zvukem, které si skupiny skoro vždy pochvaluji. Letos tomu nebylo jinak, přičemž perličkou bylo nové pódium.

Tohle vše si začala užívat i pár minut po páté legendární novoborská pětice OPTIMIK2, pro kterou bylo toto vystoupení vrcholem letošní letní sezóny. Jejich melodický rock je pohlazením pro každou vnímavou duši: zcela původní písně, kterým dominuje kytarová dvojka Andy Allan Pour a Martin Klekí Podešva, příjemnou rytmiku zajišťuje David Konrád na bicí a Radim Kostuň na basu. Vokalista Vít Svoboda skutečně skvěle zpívá, dokáže jemně notovat v písních Zůstaň se mnou dál nebo Slunce, ale i slušně přiostřit v Bang Bang, což byla jedna z mnoha pecek, které se objeví na avizovaném novém albu. To je na spadnutí a pokud bude kvalita i dalších písní taková, jako na sobotním koncertě, bude to rocková bomba tohoto roku! Zvláště atmosférické vyhrávky Andyho a jeho kombinace s akustikou Klekiho dokázaly vytvořit úžasnou harmonii, a i když OPTIMIK2 na hradě nezahráli svůj šlágr Oceány, dali ze svého kultovního alba Toreador alespoň starý hit Amsterdam, který znali (a zpívali) nejedni fanoušci.

Ani hibernující fronta před (bohužel) jedinou krčmou hned za vchodem do hradu nenarušila našlapanou energii, která vyrcholila vystoupením železobrodských F.A.KING. Ti byli bezesporu nejdrsnější partou večera, neboť jejich nabušený projev, který se pohybuje od metalcoru až po alternativní crossovorové skladby, nenechal nikoho chladným. Parta kolem charismatického vokalisty Lukáše Šefra hrála většinou z brilantního debutu Huba plná sazí. Z něho bravurně vystřihla tutovky Supi a Smutnej klaun, ve kterých se zaskvěl svými perlivými sóly kytarista Marťas, ale nezapomněla ani své první EP Tady a teď: song Narkonaut má stejnou sílu naživo jako známý klip na youtube. Úplně dvě nové písničky zněly zajímavě a neotřele, protože obsahovaly poměrně dlouhé funky pasáže, to bylo vskutku silné kafe pro všechny! Lukáš nezapomněl mezi skladbami trefně okomentovat snad vše ze svého života, a to s tak originální ironií, že jsme se všichni přítomní od srdce smáli! S Lukášem jsem pro i-noviny pořídil rozhovor, který zde zanedlouho také vyjde. Kdyby nebyli organizátoři v časovém zpoždění, možná by kapela hrála i déle, rozloučila se alespoň vtipnou písníMy pig my prejt.

Už se začalo šeřit, když začala zvukově zkoušet skupina IMAGINÁRIUM, která na akci dorazila až z Liberce. Když jsem se na ně vyptával okolních diváků, nikdo je neznal. Když do popředí postavili klávesy, za které se postavila sličná zpěvačka, zbystřil jsem a očekávání ještě vzrostly. Sympatický kvartet spustil po osmé osobitou alternativní rockovou tvorbu, která nepostrádá funkové prvky, netradiční popové pasáže, přičemž nad vším se tyčí intenzivně sytý hlas frontwomanky Anežky. Svými naléhavými polohami připomíná Martu Jandovou a Tanju Kauerovou, naše špičkové rockové ikony. Ač jsem dosud neslyšel jejich album Vzlétne, živé songy jako například Světu nebo Cestovatelská, měly své jedinečné harmonické momenty. Tahle zajímavá parta je věru silným příslibem tuzemskému alternativnímu popu i rocku!

Dvě poslední skupiny večera, TCHEICHAN a bubenický ansámbl HLUCHÁ PARTA už jsem bohužel nestačil shlédnout, ale podle pozdějších ohlasů šlo prý o výborné show, a to i přes postupně narůstající chladno a časový deficit, který zbýval pouze do desáté hodiny noční.

Osobně považuji RockForZUŠ 2020 za parádní a více než důstojné rozloučení s letošním rockovým létem na Českolipsku. Díky skvělé organizaci si ZUŠ Česká Lípa tímto nadělilo hned na úvod školního roku parádní vizitku. Kéž by podobně laděných festů mohlo proběhnout více!

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru