Komorní cyklus: V duchu barokní improvizace....

Verze pro tisk |

Dubnový koncert Komorního cyklu nabídl vyprodanému českolipskému Centru textilního tisku setkání s dalším významným rodákem Mauritiem Josefem Elbelem a hudební improvizací. Čtyřiadvacátý dubnový večer byl zasvěcen nejvýznamnější církevní osobnosti pocházející z České Lípy a barokně laděné improvizaci rozličné evropské provenience, o kterou se výtečně postarala Musica Florea Marka Štryncla...

Pro čtvrté zastavení u dějinných mezníků Českolipska Vlastivědný spolek vybral renesanční osobnost českolipského měšťana 18. století, který se do historie zapsal především jako zachránce oseckého kláštera v době josefínské, tedy skutkem hodným celonárodního významu.

Hudební část večera připravila soustředěnému publiku neotřelý exkurz do evropských vod baroka zahalený pod zmíněnou roušku improvizace coby prazdroje hudebního umění. Slovem ukázky provedl sám violoncellista a umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl a poučně i vtipně tak zasadil svůj dramaturgický výběr a záměr do širšího kontextu.

Úvod večera patřil hispánsky melodickému Cimovi, kterého vystřídal expresivní Purcell. Italskou vřelost a jiskru naopak soubor svým volným pojetím podtrhl v Gabrielovo Canzoně. Největší ohlas u publika vyvolalo anonymní téma ze 17. století, kterému Musica Florea vtiskla až svěže moderní podobu. Následovala rozverná ukázka z tvorby Schmelzera. Z českých vod soubor využívající celou paletu hudebních nástrojů sáhl po Ciacconě Samuela Capricorna, které vtiskl výraznou rytmickou linku. Palestrinovu meditativní, původem vokální skladbu Adoramus Te pojali umělci variačně rozvinutím tématu v houslích, violoncellu, s perkusním akcentem a poté v celém ansámblu. Vykvetla tak do folklorních, jazzových i moderně klasických barev. Návrat k Purcellovi byl fantaskní nejen svým titulem, avšak neoslabil závažnost vlastní předlohy. Vydařený večer vyvrcholil španělským, radostně bouřlivým tancem folia, jež obecenstvo odměnilo vřelým a dlouhotrvajícím potleskem a ansámbl efektním přídavkem takřka "od podlahy".

V květnu bude cyklus pokračovat kytarovým soirée se soudobým skladatelem a vynikajícím kytarovým virtuosem Lukášem Sommerem. Více na www.lipamusica.cz.

foto: Rudolf Živec

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru