Komorní cyklus nabídl barokní perlu

Verze pro tisk |

Ve středu 9. září pokračoval po vynucené koronavirové pauze třetí ročník Českolipského komorního cyklu večerem ve znamení krásného hlasu, ferrari i místních varhan. Svůj zvučný basbaryton rozezněl českolipským kostelem Mistra Jana Husa Roman Hoza, pěvec, jehož dosavadní kariéra je lemovaná řadou mezinárodních úspěchů a jehož hlas je jednoduše svou silou a hebkostí uhrančivý. Večer ve znamení barokních a křesťanských hodnot na objednávku cyklu sestavila prof. Barbara Maria Willi, uznávaná varhanice a cembalistka, která vedle tradičního průvodce Pavla Ryjáčka doprovodila koncert i zasvěceným komentářem.

Navíc do České Lípy přivezla skutečné "ferrari", výjimečně cenný nástroj sytého zvuku, který rozehrála i v sólových skladbách. A nejen to, v duchu hlavní dramaturgické linie letošního ročníku cyklu představila přítomným návštěvníkům i krásu místního výjimečného varhanního nástroje. Ten je sice spíše romantický, avšak hýří pestrou paletou barev, a to i přes skutečnost, že patří ve svém druhu k nejmenším dochovaným. Třetím interpretem večera byl mladý a velmi nadějný violoncellista a gambista Michal Raitmajer, který se také představil ve výtečné formě. Večer vysoké interpretační úrovně nabídl skvosty barokní hudby v pásmu, jehož pojítkem byla biblická témata milosti a pomsty. Barokní perla výjimečného lesku se setkala s nadšeným přijetím zaplněného Husova kostela, který po delší pauze lačnil po vydatném hudebním zážitku.

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat po skončení letošní Lípy Musicy, a to 10. listopadu varhanním recitálem další významné varhanice Ireny Chřibkové. Vstupenky na tento večer je možné rezervovat zde.
foto: Lukáš Marhoul Photography

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru