Hudební tipy květen

Verze pro tisk |

Zrní
Současně hudebně nejzajímavější a nejznámější česká rocková kapela, která se dostala do širšího povědomí třetí deskou z roku 2012 Soundtrack na konci světa. Od té doby s každou další deskou sbírá nominace na všemožné hudební ceny, na festivalu Colours of Ostrava dokonce vystoupila s ostravskou Janáčkovou filharmonií. Nyní ji budete moci vidět v nejlepší formě s průřezem z jejich 18leté hudební historie.
10. 5., KD Crystal Česká Lípa

Jan Kavka Trio
Pianista Jan Kavka založil vlastní trio na podzim roku 2013 v rámci jazzových večerů v baru Modrá Myš na ulici Stodolní v Ostravě. Zprvu trio hrálo výlučně standardy, nyní je základem jeho repertoáru vlastní Kavkova tvorba. To dokazuje debutové album Past Stories, jež nedávno vydali. Jana Kavku můžete znát mimo jiné také z mezinárodně úspěšného souboru Ostrich Quartet.
11. 5., U bílýho černocha Česká Lípa

Jiří Bárta
V rámci Kruhu přátel hudby vystoupí český violoncellista Jiří Bárta s Bachovými Suitami č. 5 a 6. Tento bod programu komorního cyklu je navíc věnován českolipskému rodákovi Josefu Bohumíru Mikanovi (1743–1814), lékaři, botanikovi, profesorovi a rektorovi Karlovy univerzity, mimo jiné také zakladateli pražské botanické zahrady. Více o něm se dozvíte z přednášky před koncertem.
14. 5., kostel Mistra Jana Husa v českolipském městském parku

Bratři Ebenové
V roce 2014 vydali Bratři Ebenové – tedy Marek, Kryštof a David Ebenovi s kapelou zatím poslední album Čas holin a zároveň oslavili 30 let od vydání prvního alba Malé písně do tmy. Nyní přijíždějí s průřezem své tvorby plné sofistikovaného folku s vybroušenými texty, které přetékají slovními hříčkami.
15. 5., novoborské divadlo

Jiří Šimek & Electric Madness
Kytarista Jiří Šimek pokřtil nedávno své debutové album Electric Madness, které obsahuje výhradně autorské skladby stylově se pohybující na pomezí jazzu, funku, fusion a drum’n’bassu. Koncertně skupina také hrává několik originálně pojatých převzatých skladeb (Nirvana, John Scofield). Jiřího Šimka doprovází hvězdná sestava s bubeníkem Romanem Víchou, basistou Rasťo Uhríkem a klávesistou Martinem Brunnerem.
17. 5., U bílýho černocha Česká Lípa

La Noche Flamenca
Již po osmé se v Novém Boru odehraje večer plný hudby, tance, dobrého vína a tapas v režii domácí skupiny Flamenco al Norte a jejích hostů. Letos vystoupí krom pořadatelské skupiny pod vedením Jany Legezové také soubor Flamenco Pardubice a populární zpěvačka Petra „Bruja de Olomouc“ za doprovodu kytaristy Miroslav Žára. Akce, která vás v květnový podvečer vášnivě nažhaví.
17. 5., novoborské divadlo

Jazz Do It Open Air
Jazz zaplaví českolipské náměstí díky spojení dvou úspěšných akcí ZUŠ Česká Lípa. V rámci několikadenního jazzového workshopu pro mladé hráče na saxofon, trubku, klavír, kontrabas a bicí vystoupí projekt lektorů Rostislav Fraš Quintet hrající moderní jazz s prvky funku i blues, ale i tradičnější post-bopově laděné standardy. Podvečerní program doplní domácí soubory Big Band CL a Jazzová farma, pro kterou bude akce zároveň 32. setkáním s hostujícími soubory.
23. 5., nám. T. G. M. Česká Lípa

Něžná noc
Pop-rocková formace Něžná noc se narodila z partnerství zpěvačky Blanky Šrůmové, dlouholeté frontwomanky Tiché dohody, a rockového písničkáře Jana Sahary Hedla, někdejšího spoluzakladatele skupiny Precedens a zejména originálního autora a interpreta svých skladeb. Každá ze zahraných písní bude samostatným příběhem a filmovým námětem. Máte se na co těšit.
25. 5., U bílýho černocha Česká Lípa

Monty
Svébytný moravský písničkář, sympaťák, šprýmař, stoupenec plnotučného folku, který nezapře své hudební idoly Slávka Janouška, Vlastu Redla, Pavla Dobeše či Jaroslava Samsona Lenka. Koncert plný vtipu, silných melodií, něžných poetických textů a velké energie. Zkrátka kvalitní recitál písničkáře jak má být.
30. 5., U bílýho černocha Česká Lípa
 

Nahoru