Bárta a Bach

Verze pro tisk |

V úterý 14. 5. pokračoval Českolipský kruh přátel hudby violoncellovým recitálem Jiřího Bárty a představením další významné osobnosti Českolipska, Josefa Gottfrieda Mikana, vědce, filosofa a rektora pražské univerzity druhé poloviny 18. století. Zasvěcenému provedení bachovského programu naslouchal zaplněný kostel Mistra Jana Husa.

Úvod večera již tradičně patřil vlastivědné vizitce pod patronátem Vlastivědného spolku Českolipska. Tentokrát návštěvníky čekalo představení takřka renesanční osobnosti vědce, filosofa, botanika, chemika a rektora pražské univerzity Josefa Gottfrieda Mikana, který se do historie zapsal i jako zakladatel pražské botanické zahrady a hybatel společenského dění díky uvádění vědních poznatků v praxi. Představení osobností, na kterou může být Česká Lípa právem hrdá, vystřídal recitál dalšího z významných reprezentantů české hudební školy. Violoncellista Jiří Bárta náleží ke špičce ve svém oboru a svým charismatickým projevem očaroval i českolipské publikum, které soustředěně vyslechlo ryze bachovský program. Jiří Bárta je oddaným interpretem hudby Johanna Sebastiana Bacha a jeho suity i několikráte natočil. Od efektně virtuózní interpretace dozrál k vyzrálému výrazu prosycenému hlubokým porozuměním a vystavěnému na pevné technice. Předposlední večer druhého ročníku Českolipského kruhu přátel hudby ocenilo vyprodané hlediště kostela Mistra Jana Husa vřelými ovacemi vestoje a Bárta přidal ještě populární Preludium z první suity.

Závěrečné setkání komorního cyklu se stejně jako v loňském roce uskuteční v červnu pod širým nebem, v Městském parku. Připraveno bude vystoupení úspěšného mladého dechového kvintetu Belfiato. Koncert se proběhne v úterý 11. června a bude přístupný zdarma.  

foto: Martin Špelda

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru