Druhá třetina sebrala Predátorům naději na první body

Výpadek ve druhé třetině se ukázal jako rozhodující. Českolipští Predátoři vyhráli v Sokolově dvě části, ale co jim to bylo platné, když v té prostřední hodně propadli. Ve vlastní přesilovce dvakrát inkasovali a nakonec odešli ze zápasu poraženi 7:4. Dvěma brankami se uvedla nová posila Tomáš Přeučil.

Šanci na reparát budou mít Predátoři už v neděli 19.9., kdy hostí Most.
1.kolo, sobota 11.9.2010
HC Baník Sokolov - HC Predators Česká Lípa  7:4  (0:1, 5:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 29. Hauer (Soukup), 31. Hauer (Soukup, Kukla), 35. Topinka (Mareček), 39. Formánek (Hauer), 40. Kukla (Setikovský), 48. Setikovský (Kukla, Soukup), 58. Hauer (Setikovský) - 16. Přeučil (Boudreau), 41 Šulc (Divíšek, Yeung), 44. Divíšek (Jakeš), 46. Přeučil (Boudreau). Rozhodčí: Nečas - Frodl, Špůr. Vyloučení: 5:6 + Nový 5 a do konce utkání, Kukla (oba 10 SOK) 10. min. - Žember (10 min) Využití: 1:0. V oslabení: 2:1. Diváci: 315. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:4, 7:4.
HC Baník Sokolov: Štelmach (P.Jakubal) - Kořínek, Hauer, Formánek, Toms, Říha, Mudra, Diblík, Strýček - Soukup, Setikovský, Kukla, Topinka, Hobl, Dobřemysl, Račanský, Nový, Majer, T. Jakubal, Mareček. Trenér: Carvan.
HC Predators Česká Lípa: Holeš (Heneš) - Yeung, Cafourek, Bátora, Auksi, Jirkovský, Zeman, Rašín, Lassig, Jakeš, Žember, Nekvinda, J. Divíšek, J. Šulc, D.Bauer, Boudreau, T.Přeučil, Beneš, Šrámek. Trenér: Lassig.
Komentář k zápasu
Osudová desetiminutovka ve druhé třetině stála Predátory celý zápas. Sokolov sice byl do té doby aktivnějším mužstvem a snáze se dostával do šancí, na ukazateli skóre ovšem stále svítil příznivější stav pro hosty. Pět rychlých branek nicméně definitivně odválo jakékoli vidiny bodového zisku.
Svěřenci trenéra Lassiga vyslali do utkání hned čtyři kompletní útoky, které doplňovaly tři obranné dvojice. Nesehranost ale byla zejména v první třetině patrná. Soupeř lehce přecházel útočnou modrou čáru a po zahřívací desetiminutovce s plnou parádou roztočil před Holešem pekelný kolotoč. Vyložené šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejprve stanul před českolipským brankářem úplně sám Hobl, ani nadvakrát v čistých gólových šancích ale neuspěl.
O pár vteřin později promarnil další obrovskou šanci Soukup, který si bekhendovým blafákem položil Holeše, ale poloprázdnou branku netrefil. Zmar Baníku v koncovce pak dokumentovala nepřesná dorážka Dobřemysla z brankoviště. Tlak domácích sílil, po rozboru českolipské obrany pálil z pravého kruhu Toms, Holeš i tentokrát odolal. Udeřilo tedy zčistajasna na druhé straně. Svou zámořskou dravost osvědčil v souboji s obránci Baníku Andrew Boudreau, puk se odrazil k nekrytému Tomáši Preučilovi, jehož bekhend zapadl přesně pod víko. Aktivita Sokolova opadla, z čehož vzápětí pramenila šance Divíška. Českolipský kapitán ovšem zblízka na Štelmacha nevyzrál.
Druhá třetina se dlouho nesla ve znamení pevné obrany Českolipských. Ta svého protivníka do zakončení pouštěla jen sporadicky a z hlediště se na výkon domácích místy ozývaly peprné nadávky. Kormidlem zápasu tak výrazně otočil až ostrý zákrok Nového na Žembera, po němž vyfasoval forvard Baníku trest do konce zápasu. Pětiminutová přesilovka však Predátorům ublížila. Přemíra snahy vygradovala v křečovitost při přechodu útočné modré čáry a následné vyrovnání. Po nedorozumění při rozehrávce mezi brankářem Holešem a obránci první formace se puku zmocnil Lukáš Hauer a střelou mezi betony srovnal stav skóre.
Na českolipský tým padla deka, zpod níž se do druhé sirény nevyhrabal. V témže oslabení ještě spálil velkou šanci Soukup, následně ale za Holešova záda prošla nenápadná střela Hauera a domácí byli na koni. Po dvou brankách v oslabení byl svěřenců trenéra Carvana plný led a další branky na sebe nenechaly dlouho čekat. Cafourek nejprve dlouho otálel s rozehrávkou, do rychlého přečíslení vyrazil Mareček, který lehkou žabkou uvolnil Jana Topinku a ten bekhendovým blafákem přivedl sokolovské příznivce do varu potřetí. V samotném závěru třetiny se ještě do listiny střelců zapsal přesnou tečí Hauerovy střely Zdeněk Formánek, devatenáct vteřin před koncem periody pak dokonal českolipskou zkázu Petr Kukla.
Bouře, kterou v kabině o přestávce spustil trenér Lassig na svůj tým, přinesla své ovoce velmi brzy. Predátoři vyjeli na led s velkým odhodláním pohnout s nepříznivým stavem a velmi rychle se přiblížili na dostřel jediného gólu. Nejprve využil velké chyby Sokolova při rozehrávce Jan Šulc a s ledovým klidem snížil. První útok v závěrečném dějství viditelně ožil a výsledkem byla kontaktní branka Divíška, který s trochou štěstí v pádu nadvakrát překonal Štelmacha.
Poté odešel za katr Jirkovský za vyhození puku mimo ledovou plochu, ovšem Sokolovští svůj laxní přístup nijak nezměnili. Na modré navíc vložil hůl do pomalé rozehrávky hbitý Boudreau a ačkoliv ještě Štelmach stačil vyrazit jeho první pokus, proti dorážce Přeučila již byl krátký. Domácí byli v tu chvíli na odpis, nakonec jim však pomohla další nedůslednost českolipské obrany. Kukla nastartoval nadýchaným obloučkem Jana Setikovského a ten ranou nad vyrážečku uklidnil svůj tým. Predátorům posléze nepomohla ni více než půlminutová přesilová hra 5 na 3, ke snížení následně nevedla ani obrovská šance Jakeše. Na druhé straně měl vzápětí rozhodnutí na hokejce Dobřemysl, Holeš ovšem jeho úmysl bravurně vystihl. Klid na duše domácích hokejistů tak přinesl až dvě minuty před koncem Lukáš Hauer, který se vytočil kolem Cafourka a střelou k tyči zkompletoval hattrick.
Ohlasy trenérů
Jaromír Carvan (HC Baník Sokolov): Je to hodně paradoxní, ale pomohlo nám vyloučení Nového ve druhé třetině na pět minut. Dokázali jsme se dvakrát prosadit. Hráči České Lípy si zřejmě mysleli, že to půjde samo a tuto přesilovku hráli hodně nezodpovědně. Jinak si myslím, že jsme měli celou dobu zápas pod kontrolou. I v první třetině jsme si vytvořili řadu šancí, ale nedokázali jsme je využít.
Pavel Lassig (HC Česká Lípa): I když jsme zpočátku hráli poměrně vyrovnaný hokej, na hráčích bylo vidět, že se trápí. Vývoj utkání ovlivnila také poměrně častá vylučování, která způsobila neustálé díry v sestavě a úbytek sil. Povedlo se nám ale vstřelit branku na 1:0 a rázem jsme se dostali na koně. Ve druhé třetině nám navíc pětiminutovým vyloučením pomohli i rozhodčí, ovšem právě tento moment bych označil jako klíčový v náš neprospěch. Bohužel přišlo jisté sebeuspokojení, hráči si mysleli, že v klidu dají na 2:0 a místo toho na ně padla psychická deka. Shodou okolností chybovala v obraně právě nejzkušenější první formace a Sokolov se dvěma brankami dostal navrch. V takové situaci se tým lehce dostává do útlumu a my nenašli na soupeřovy útoky recept. V kabině jsme pochopitelně museli trochu přitvrdit, abychom se z toho kolotoče dostali a to se nám naštěstí povedlo. Škoda jen, že jsme nepřidali také pátý a zároveň vyrovnávací gól, protože si myslím, že bychom to poté minimálně na ten bod už uhráli. Hned z protiútoku ale soupeř udeřil a bylo po zápase. Celkově jsem ale nebyl spokojený s plněním některých taktických pokynů, na nichž ještě musíme do dalšího utkání zapracovat.