Premiérové zápasy 1. ligy žen v České Lípě

Městská sportovní hala hostila tento víkend historicky první zápasy 1. ligy žen v České Lípě. Domácí tým měl na programu dvě utkání. První s předním celkem tabulky – TJ Sokol Královské Vinohrady, ve druhém se naše ženy utkaly s FBK Jičín.

Bojovný výkon body nepřinesl

V prvním utkání proti TJ Sokol Královské Vinohrady se možná lehce projevila nervozita z prvního zápasu hraného v domácí hale a před vlastními fanoušky. Tím nechci nijak snižovat výkon hostujícího týmu, který byl výborně technicky i fyzicky vybaven a celé utkání odehrál na kompletní tři pětky. Naším taktickým plánem bylo udržet co nejdéle čisté konto a pokusit se branku Pražanek co nejčastěji ohrožovat z rychlých protiútoků.

To se dařilo plnit pouze necelých prvních 10 minut utkání. Na konci první desetiminutovky, v čase 9:58, naše hráčky nepokryly Anetu Tvrzníkovou a její zásluhou šly Vinohrady do vedení. O dva góly soupeř odskočil v čase 12:35, kdy se po několika náhodných odrazech dostal balónek dost smolně podruhé za záda, jinak spolehlivě chytající, Báry Havlové.

Začátek druhé třetiny nám zkomplikovalo vyloučení Anežky Slané za sekání. Přesilovku však holky obětavě odbránily a právě tento moment je mohl psychicky posílit. Bohužel většina našich střel byla buď z větší vzdálenosti, nebo prostor branky vůbec nezasáhly. A tak opět trestalo hostující družstvo. Na tabuli svítil čas 21:06, když  Tvrzníková podruhé v zápase skórovala. Do konce druhé třetiny holky kapitulovaly ještě jednou, v čase 28:47 a po střele Trunečkové to bylo již 0:4.

Ve třetí třetině už bylo cílem nedovolit soupeři zvítězit nějakým drtivějším rozdílem a potěšit domácí diváky alespoň nějakým vstřeleným gólem. O ten se v čase 34:38 pokoušela z nařízeného trestného střílení za sekání Lucie Šmídová, bohužel její nájezd brankářka Jandová zneškodnila. A tak jsme týmem, který v třetině jako první obdržel branku, byli opět my. Čas 37:45 – Anna Javorská zvyšuje vedení Vinohrad již na pětigólový rozdíl. Českolipské ženy však byly za svou snahu a bojovnost až do konce utkání odměněny alespoň čestnou brankou a kosmetickou úpravou skóre. V čase 41:15 si po asistenci Lucie Šmídové pěknou střelou tahem pod horní tyčku řekla o ovace publika Lea Bubáková. Na stavu 1:5 už se do konce zápasu nic nezměnilo.

Hlavním faktorem, který zápas rozhodl byl důraz kolem obou brankovišť a také již zmíněné střídání tří kompletních pětek Vinohrad. Na střely totiž utkání dopadlo téměř vyrovnaně – 19:20.

FBC SP Plast Česká Lípa - TJ Sokol Královské Vinohrady 1:5

branky: 42. Lea Bubáková (Lucie Šmídová) - 10. Aneta Tvrzniková, 13. Hana Vejborná, 22. Aneta Tvrzniková, 29. Tereza Trunečková, 38. Anna Javorská; rozhodčí: Daniel Bursa - Ondřej Knížek; vyloučení: 1:2; využití: 0:0; diváků: 62; zásahy brankářů: Barbora Havlová 15 - Jana Jandová 18; po třetinách: 0:2, 0:2, 1:1;

Domácí oslava

Ve druhém utkání proti nám stál celek FBK Jičín, který již holky dokázaly na turnaji v Litvínově porazit. Naší největší motivací do utkání bylo odvděčit se výborným fanouškům a hlavně nenechat v domácí hale ležet všechny body. V domácím týmu došlo ke změně na postu brankářky – Báru Havlovou vystřídala na druhý zápas Eliška Eclerová.

Začátek utkání byl z obou stran spíše opatrnější. Přesto byl aktivnějším a více střílejícím mužstvem domácí FBC SP Plast. O to větší škoda bylo, že se v čase 07:49, po nenápadné akci, jako první prosadila hráčka soupeře Florianová. Holky však dále pokračovaly (oproti prvnímu zápasu) v hodně zlepšeném výkonu. Zasloužené vyrovnání přinesla kombinace nahrávající Týny Gabrielové a  Kačenky Lípové – 10:29. I když po zbytek první třetiny se hrálo téměř jen na polovině Jičína, zůstal stav nezměněný 1:1

Těžkou zkouškou si hráčky FBC prošly mezi 21. a 23. minutou – na trestné lavici seděla vyloučená Anetka Peterová. Oslabení ale zvládly domácí hráčky na výbornou a zvýšené sebevědomí zúročily nedlouho po skončení oslabení ve 24:52 a svou druhou branku v utkání vstřelila po asistenci Lucky Šmídové Kačulka Lípová. To už byl obraz hry jasně na straně domácího mužstva a byla velká škoda, že se nám nepodařilo vsítit branek více – příležitosti na to rozhodně byly. Jen sama Nikolka Dědková vyslala za tuto třetinu na branku soupeře nejméně pět střel.

Jak skončila třetina druhá, začala i ta třetí. Tlak domácích hráček, velké množství střel, ale produktivita nízká. Pokud už se hráčky Jičína dostaly přes dobře hrající domácí obranu k ohrožení branky, vždy narazily na výborně chytající Elišku Eclerovou. Vyjádřit převahu i gólově se podařilo až Lucii Čapkové po kombinaci s v pohodě hrající Lípovou v čase 37:38. V tu dobu už byl poměr střel velmi blízko konečnému součtu, který jasně vypovídal o aktivitě a převaze domácího celku – 30:17. Stav 3:1 už mohl a měl děvčata definitivně uklidnit, ale bohužel se stal přesně opak. Za necelé dvě minuty nepokryla střílející Mikoláškovou a sama si tak zkomplikovala závěr utkání. Tým Jičína vycítil šanci, v čase 43:21 si vzal timeout  a utkání dohrával v power play se šesti hráčkami v poli. Holky už ale závěr nepustily, podpořeny výbornou Eclerovou v bráně odbojovaly i poslední minuty utkání a s poslední vteřinou a posledním zákrokem Elišky mohl vypuknout velký jásot na tribunách i na lavičce.  Zrodilo se historicky první domácí vítězství v 1. lize.

Závěrem bych rád za celý tým FBC SP Plast Česká Lípa tímto poděkoval všem fanouškům, sponzorům a přátelům našeho klubu za jejich podporu. Snad jste si to užili.

FBC SP Plast Česká Lípa - FBK Jičín 3:2

branky: 11. Kateřina Lípová (Týna Gabrielová) , 25. Kateřina Lípová (Lucie Šmídová) , 38. Lucie Šmídová (Kateřina Lípová) - 8. Lucie Florianová, 40. Pavlína Mikolášková; rozhodčí: Daniel Bursa - Ondřej Knížek; vyloučení: 1:0; využití: 0:0; diváků: 88; zásahy brankářů: Eliška Eclerová 15 - Veronika Samková 27; po třetinách: 1:1, 1:0, 1:1;