Recenze: Úžasný Mauric

Verze pro tisk |

Myslel jsem, že se budu smát a bude to ulítlé, nápadité a možná poučné. Bylo. Ale po svém. Neznám dílo Terryho Pratchetta, ale v novém animáku, který byl natočen na motivy knihy Úžasný Mauric a který v tomto měsíci opanuje kina, je spoustu zajímavého, jen ne přebujelý a trapný americký humor. Možná proto, že je to evropská produkce.

A není to ani tolik o kočičákovi, který vypadá se svým kukučem vtipně a originálně, ale o krysách, které putují světem a získávají podvodně jídlo. Až dojdou do prázdného města, ze kterého zmizely nejen místní krysy, ale i veškeré dobroty. Klučina Karlík, který je vedle Maurice jejich domnělým průvodcem, se zde seznamuje s vypravěčkou Zlomyslenou, která se snaží stále hledat smysl v každé události. Nesourodý ansámbl postaviček neustále debatuje a udržuje diváka někde v lehké letargii, jinde v pomalém budování napětí, že přijde možná něco přelomového. Trochu to v první třetině zavání překombinovaným příběhem, protože Zlomyslena skáče na příběh o králíčkovi Hopsálkovi, o jehož vysněném světě bez konfliktů sní všechny krysy.

Vše plyne hladce, než se na scéně objeví Krysí král, se kterým se hrdinové budou muset utkat. Temná postava je zhmotněním myslí všech krys, zlem, které kolektivně ovládá celý jejich druh. Že by metafora současného rostoucího globálního chaosu, který ovládne někde mocný a bude kontrolovat celý svět? Jedinou zbraní, kterou proti němu hlavní hrdinové mohou použít je svoboda hudebního projevu.

Že to zní přeplácaně, naštěstí je vtipné poslouchat, jak na sebe krysy pokřikují Guláši, Sardinko nebo Koktejlová směsi – daly si totiž jména podle jídel, které snědly ve skladu zmutovaného odpadu. Odtud taky mohou mluvit. Zajímavou vloženou zápletkou je cesta obou lidských postav k domu zlého klauna s flétnou, který parafrázuje Babu Jagu – ukryt v malebné chaloupce (bez perníku), peče si totiž své oběti, ať už zvířecí nebo lidské, v opravdové troubě. V poslední třetině se objevuje spousta zajímavých motivů, nejen ono ovládání mysli, ale i dvojice smrťáčků, kteří si chtějí vzít duše Maurice a krysího vůdce Guláše.

Ne, není to guláš, ale originálně vystavěný animák, který Vám bude v některých chvílích vrtat svými myšlenkami hlavu. Ti, co knihu znají, se možná budou kochat zpracováním, my ostatní držet pěsti Mauricovi, aby nad padouchem zvítězil. Jak by měl asi skončit příběh, ve kterém je vypravěč hlavní postavou?

Doporučuji shlédnout. Tohle není jen pro děti!

alt
alt
alt
Nahoru