Předprodej na Snow Film Fest zahájen

Verze pro tisk |

Tento týden byl v Doksech a v České Lípě zahájen předprodej na druhý ročník úspěšného Filmového festivalu zimních sportů, který se letos bude konat poprvé pod novým názvem Snow Film Fest.

Vstupenky si můžete zakoupit v Infocentru města Doksy a v Reynkově knihkupectví v Moskevské ulici v České Lípě.

Celovečerní pásmo špičkových filmů, úspěšných na mnoha mezinárodních filmových festivalech, můžete vidět v kině Máj v Doksech v sobotu 26. října odpoledne od 15.00 do 20.00 hodin.

Uvidíte snímky o extrémním lyžování a zimních horolezeckých výstupech, o snowboardingu, snowkitingu, o freeskiingu a skialpinismu, ale také o dalších zimních dobrodružstvích a radovánkách. Tento festival je „bratrským“ festivalem EXPEDIČNÍ KAMERY a jejím volným podzimním pokračováním.

Na programu festivalu budou tyto snímky:

Ataraxie
Členové týmu z Německa, Nového Zélandu a USA a spojili své síly, aby prožili dobrodružství plné adrenalinu v aljašských horách Chugach. Jejich cílem je jen pomocí tažného draka dosáhnout vrcholu nejvyšší hory Mt. Marcus Baker (4016m). Podaří se? Budou sněhové a hlavně větrné podmínky pro náročný snowkiting přívětivé?

 

Lákavý strach
Andreas Fransson je asi nejodvážnějším extrémním lyžařem této generace. Ve filmu Tempting Fear zkoumá místo, kde strach přemůže všechny emoce, protože smrt číhá na každém chybném kroku.

Někomu upravené sjezdové tratě nestačí a pouští se mimo ně. Kdo pochopí smysl volného lyžování, nechce se již vracet zpět. Ti nejlepší se mohou utkat na prestižních závodech, jako je Freeride World Tour. To však stále není vrchol lyžování. Pomyslnou špičkou ledovce je disciplína extrémní lyžování v čele se Švédem Andreasem Franssonem.

“Nikdy nezapomenu na pocit, když se mi lámaly kosti v krku,” vzpomíná Andreas hned v úvodu filmu. Co se děje v mysli lyžaře sjíždějícího svahy, které jiní nedokážou vylézt? Na tuto otázku vám pomůže odpovědět snímek natočený jako Andreasův deník napsaný v období mezi lednem 2011 a květnem 2012. „Strach ze smrti vyplývá ze strachu ze života. Člověk, který žije naplno, je připraven umřít kdykoliv,” sice nejsou slova Andrease, ale citát Marka Twaina, nicméně hodně napovídají o smyslu života na hraně se smrtí. O smyslu života Andrease Franssona.

Co dělá Andrease nejzajímavějším, je jeho ochota vstoupit do života na hraně, do duševního prostoru, který jen málokdo zažil. Za poslední tři roky uskutečnil řadu prvosjezdů v nejrůznějších zemích, bojoval o život po nehodě, která ho málem zabila a stal se nejvíce diskutovaným lyžařem v epicentru extrémního skialpinismu, ve francouzském Chamonix.

 

Modrá posedlost
... i tak by se dal přeložit název filmu točeného na aljašském ledovcovém platu Juneau Icefield. Horolezec Alan Gordon se snažil zachytit místa na ledovci Mendenhall, kde se od svých devíti let neustále pohybuje a která se každý den proměňují.

„Jednoduché cesty, které jsem lezl před pěti lety, už dávno nejsou jednoduché. Ale zároveň se otevírají nové možnosti, další ledopády, a to je to, co mě tolik naplňuje. Zároveň je ale smutné vidět, že vše, co jsem zažil, už zmizelo. Navždy,“ říká Alan. Proto se s partnerem Jordanem Hallandem a jejich týmem vydali točit ledovce na aljašsko-kanadském pomezí s cílem zachytit všudypřítomnou modrou barvu i pro příští generace.

Záběry pocházejí z pátého největšího ledovcového plata západní hemisféry, které je přes značnou blízkost civilizace dodnes dějištěm mnoha prvovýstupů i prvosjezdů. Pro lepší představu, jak fascinující je tato část Země, si přečtěte následující citaci Češky, která v sousední Kanadě již několik let pracuje jako profesionální záchranářka: „Kdybych si měla vybrat hlavní město, ve kterém bych strávila zbytek života, bez váhání bych volila Juneau, hlavní město Aljašky. Ledovec se plazí z hor do údolí jen několik kilometrů od centra města a strmé hory tu ční přímo nad budovami.“

Alan se ve filmu zaznamenává úžasnou scenérii, než navždy zmizí. Tato krása je pomíjivá, protože tento ledovec, stejně jako mnoho dalších v okolí, je ve stádiu ústupu.

 

Na sever od slunce
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Rozhodli se strávit devět měsíců studené norské zimy v izolaci za polárním kruhem v neobydlené zátoce omývané Atlantikem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty odpadků. Za cíl si dali posbírat alespoň tunu odpadu, který dennodenně přináší moře.

Na pláži si postavili srub z naplaveného dřeva a dalších materiálů a po celou dobu se živili prošlým jídlem ze supermarketů. Film přináší krásné záběry norské přírody a zachycuje radost z dobrodružného života mimo civilizaci.

 

Napříč ledy
Dva australští dobrodruzi, James Castrission a Justin Jones, se vydávají na nebezpečnou cestu napříč Antarktidou a zpět a to zcela bez pomoci. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory, pouze dva muži táhnoucí na saních své zásoby a přístřeší přes 2200 km nehostinného ledu a mrazu.

Je to více než sto let, kdy se odehrál tvrdý souboj o dobytí jižního pólu. Souboj se tehdy odehrál mezi norským polárníkem Roaldem Amundsenem a Britem Robertem Falconem Scottem. Jižního pólu se po několika měsících strádání podařilo dosáhnout oběma expedicím, úspěch v rodné zemi však oslavil jen Amundsen. Vysílením a vyhladověním Scott zahynul na konci března 1912, jen 18 km od zásobovacího tábora. Od té doby na jižním pólu stanuli desítky expedic, žádné z nich se však nepodařila cesta tam i zpět bez jakékoli podpory.

Mladí Australané se však záhy dostávají do podobné situace, jako kapitán Scott před sto lety: na ledě je Nor! Má stejný plán, ale více zkušeností a větší náskok. Odehraje se na nejsušším, největrnějším a nejstudenějším místě planety závod známý z let 1911-1912?

 

Neviditelná hora
Tento dokument z Elbrusu zachycuje výstup nevidomého Juraje Prágera a Zoliho Pála na nejvyšší horu Evropy severní stranou. Po překonání sebe samého na Mt. Blancu na "nejnáročnější normálce" chtěl Juraj zkusit něco dalšího a opět posunout svoje hranice. Toto dobrodružství ukazuje výstup bez jakékoliv podpory.

Uvidíte, jak se dá spojit síla, víra a nekonečná touha sebepoznání a objevování vlastních hranic. Sledujte, jak se Zoliho oči staly očima nevidomého a jak zvládl tolik zodpovědnosti nejen za svůj život a jak pomohl splnit další Jurův neuvěřitelný sen.

 

Sašimi z jednorožce
Každý dobrodruh a horolezec ví, že k pohybu v horách patří prohra stejně tak, jako vítězství. Prohra však rozhodně neznamená zklamání a to vědí i autoři snímku Unicorn Sashimi, kteří se vydali do japonských hor s cílem ulovit mýtického hokkaidského jednorožce. „Ukázalo se ale, že zvíře je těžké natočit a tak jsme se rozhodli alespoň si trochu zalyžovat,“ skromně komentují autoři filmu.

Během pětiminutového snímku se nedočkáte ani mluveného slova, ani děje a zápletky. Za to se velmi hluboko ponoříte do tun pacifického prašanu, za kterým se do Japonského pohoří Hokkaidó sjíždějí freerideři z celého světa. Doprovázet vás při tom bude rytmus japonských bubnů Taiko, přičemž celý snímek má jako dědictví původního filmařského záměru lehce mýtickou a tajuplnou atmosféru.

 

Snow Way
Dokumentární film mapuje dvacetiletou sportovní kariéru nejúspěšnějšího českého snowboardisty Martina Černíka. Popisuje svojí cestu od prvních zatáček v Krkonoších přes Olympiádu až po extrémní sjezdy v divoké přírodě.

Ve filmu se objeví řada dalších významných osobností jako Travis Rice, Markku Koski, Emeric Front, Ivan Zobák Pelikán, Šárka Pančochová a další...

 

Snowgirls
Dokument přibližuje svět freeskiingu a snowboardingu z pohledu slovenských a českých jezdkyň. Natália Šlepecká, Zuzana Stromková, Klaudia Medlová a Martina Molnárová chronologicky popisují příběh jedné sezóny a to od podzimu až po letní přípravu.

To zahrnuje první cestování za sněhem, ježdění ve slovenských střediscích a TOP evropských snowparcích, účast na zahraničních setkáních a prestižních akcích, ale také užívání si například jarních podmínek a zábavu s přáteli. Také je vyzdvihnuta správná příprava a trénink jako důležitá součást sportu.

Kromě slovenských a českých riderek předvedlo svoje ježdění i několik freeskierek a snowboardistek ze zahraničí. Celkově se ve filmu objeví 19 riderek.


Většina těchto filmů obdržela vítězné ceny na různých mezinárodních festivalech.

Podrobné informace o festivalu a jednotlivých filmech naleznete zde.

Vstupné na festival: děti a studenti 50 Kč, dospělí 80 Kč

Občerstvení: TAO čajovna z České Lípy 

Nahoru