Předprodej na Drama před kamerou byl zahájen

Verze pro tisk |

V Doksech a v České Lípě byl zahájen předprodej na Ozvěny filmového festivalu Outdoor Films, které se v Doksech konají poprvé pod názvem Drama před kamerou.

Cenové zvýhodněné vstupenky si můžete do čtvrtka 7. května zakoupit v Infocentru města Doksy a v Reynkově knihkupectví v Moskevské ulici v České Lípě.

V sobotu 9. května se divákům kina Máj v Doksech v rámci akce Drama před kamerou představí dva velikáni české a slovenské dokumentaristiky – Steve Lichtag a Pavol Barabáš. Od každého z nich budou ve dvou blocích promítnuty tři filmy.

Filmový blok A (17.00 – 19.15):
Steve Lichtag: Mýtus jménem žralok (2006, 49 minut)

Tři přátelé se setkávají u pobřeží Jižní Afriky, aby se tváří v tvář střetli s nejobávanějším žralokem - Velkým Bílým lidožravým. Každý z nich se s ním už setkal, každý jinak. Pro potápěče Andrého Hartmana je to téměř běžná schůzka, snad nikdo o velkém bílém neví více než on. Mořský biolog Ryan považuje tajemství tohoto dravce za vědeckou výzvu a nejmladší Mark si stále připomíná hrůzné okamžiky, když ho obrovský bílý žralok při surfování napadl. Díky zkušenému Hartmannovi se Ryan i Mark mohou přiblížit obávanému predátorovi až na dotek. Nakonec se všichni shodují v tom, že Velký Bílý žralok pro ně zůstane už navěky osudovou postavou – opravdovým pánem moří.

Pavol Barabáš: Carstensz – sedmá hora (2008, 45 minut)

Vysoko nad neprobádanou novoguinejskou džunglí, kterou proráží těžké dešťové mraky, se tyčí Sněžné hory. Nad nimi se vypíná ostrý vápencový jehlan, nejexotičtější a zároveň nejtěžší dostupná hora světa, Carstenszova pyramida. Jako první stál na jejím vrcholu v roce 1962 horolezec Heinrich Harrer. Přístup k jejímu úpatí přes území bojovného kmene Damal patří i dnes mezi nejdobrodružnější expedice. Kromě získání povolení je největším problémem přesvědčit nahé domorodce, aby pomohli s transportem materiálu skrz horskou džungli až na mohutné ledovce, které lemují legendární horu. Největší překvapení však expedici teprve čeká...

Pavol Barabáš: Everest – Juzek Psotka (2008, 26 minut)

Jeho jméno vzbuzovalo respekt. Lidský i profesionální. Nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí. Jozef Psotka, přezdívaný Juzek, anebo dělník hor. Jedna z nejvýraznějších osobností slovenského horolezectví. Ve své době nejstarší člověk, který stál na vrcholu Mount Everestu a navíc prvovýstupem a bez kyslíku. Jeho životní příběh provede diváky největšími expedicemi, které byly milníky slovenského himálajského dobrodružství. Tento dokument lze charakterizovat také jako vzpomínku na pozoruhodné lidi ze Slovenska, na které by se nemělo zapomínat.

 

Filmový blok B (20.00 – 22.00):
Steve Lichtag: Poslední lovci (2010, 46 minut)

Navštivte vzdálený, podivný svět. Prožijte příjemné i kruté okamžiky, které přináší lamalerským velrybářům drsný život na indonéském ostrově Lembata. Tito lovci jako jedni z posledních na naší planetě loví tradičním způsobem nejen velryby, ale i delfíny a manty. Už po staletí tito lovci vyplouvají na starých dřevěných člunech, aby vyzbrojeni bambusovými harpunami sváděli s gigantickými vorvani nelítostné boje na život a na smrt. Ne vždy odcházejí z boje vítězně. Dramatický dokument Stevea Lichtaga nabízí nejen vzrušující okamžiky, ale také momenty k zamyšlení nad nejistou budoucností této komunity, jejíž přežití závisí nejen na odvaze, ale i štěstí „posledních lovců“. Zamýšlet se můžeme také nad vlivem pronikání západních kultur do dosud nedotčených a nepoznaných míst planety Země. Na unikátním snímku o domorodých velrybářích z nejvýchodnější části Indonésie pracoval desetičlenný tým po dobu tří let.

Pavol Barabáš: Stopy na hrebeni (2013, 53 minut)

Západní, Vysoké a Belanske Tatry. Spojuje je krásný, logický, dlouhý hřeben. Je na něm více než 130 vrcholů, věží a štítů. Přejít celým tímto hřebenem v zimě bez jakékoliv podpory, bez obcházení štítů či slézání do dolin bylo a stále je velkou výzvou. Dva kamarádi tu zažijí příběh, který se doposud nepodařil žádnému družstvu. Je to příběh odvahy i strachu, silné touhy i beznaděje, vytrvalosti, ale i bolesti. Je to příběh přátelství.

Steve Lichtag: Tanec modrých andělů (2004, 22 minut)

Tento film byl natočen podle skutečného příběhu sedmnáctileté Veroniky, která ve svých třinácti letech spadla ze stromu a zůstala doživotně ochrnutá. Jejím velkým snem je stát se velrybou a žít v oceánech. I přes svůj handicap se naučila pusou malovat obrazy. Díky nim pak utíká do tajemného světa gigantických savců. Ve svých snech je chrání a bojuje s krvelačnými velrybáři.

Vstupné na festival v předprodeji: děti a studenti 60 Kč, dospělí 80 Kč
Vstupné na festival na místě: děti a studenti 80 Kč, dospělí 100 Kč
Vstupné na jeden blok: 60 Kč
Předprodej vstupenek: Infocentrum Doksy, Reynkovo knihkupectví (Moskevská ulice, Česká Lípa)

Součástí akce bude občerstvení o přestávce mezi filmovými bloky.

Nahoru