Filmový večer s Ladislavem Helgem

Verze pro tisk |

V úterý 15. března od 17.30 hodin se v kině Máj v Doksech bude konat večer, který bude celý věnován Ladislavu Helgeovi.

Nedávno zesnulý filmový režisér a scenárista Ladislav Helge (1927–2016) je právem pokládán za jednu z nejdůležitějších osobností české kinematografie 20. století – mj. i díky mravní dimenzi jeho tvorby.

Po projekci Helgeho celovečerního snímku Škola otců uvidíte ukázky i z jeho další tvorby a z unikátních dokumentů, které s Helgem natočili natočili Zuzana Piussi, Vít Janeček a Martin Kohout.

Večerem provází a diskusi moderuje filmový historik a publicista Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

Svou účast na večeru potvrdil i režisér dokumentárních filmů Martin Kohout, mj. laureát Ceny Andreje Stankoviče za svůj film "JUDr. Michal Danišovič".

Občerstvení v průběhu večera je zajištěno.
Vstupné na celý večer je 90 Kč.


Škola otců

Celovečerní režijní debut Ladislava Helgeho vznikl podle knihy Ivana Kříže. Příběh poctivého, upřímného a nebojácného učitele základní školy, který je nucen čelit lidské zlobě, pokrytectví a nepochopení. Od roku 1969 nebylo z politických důvodů povoleno veřejné promítání tohoto snímku, který se tak za "husákovské normalizace" stal jedním z tzv. trezorových filmů. Hrají Karel Höger, Ladislav Pešek, Vladimír Hlavatý, Marie Vášová, Rudolf Hrušínský, Stanislav Neumann, Stella Zázvorková, Vlasta Chramostová, Jiřina Bohdalová a další.

100 minut, Psychologické drama, Československo 1957

alt
alt
Nahoru