Filmové tipy v březnu

Verze pro tisk |

Březen, do kina vlezem. A to na žánry všech chutí: filmovou klasiku Kmotr, nové bratry Coeny, český horor Polednice, zvířecí animák, dokument z La Scaly, krimithriller s Oldřichem Kaiserem, německou komedii s Adolfem Hitlerem a další a další.  

Ave, Caesar! – komedie
Bratři Coenové již ve filmu Bratříčku, kde jsi? koketovali s muzikálem. Tentokrát ale New Orleans 30. let nahrazují hollywoodským studiem let 50. a George Clooney neztvárňuje trestance na útěku, nýbrž filmovou star, kterou unesou během natáčení velkofilmu. Do detailu dotažený vizuálně oslnivý retro snímek z prostředí továrny na sny patří ke komediálnější tvorbě této scénáristicko-režijní dvojice (Big Lebowski, Po přečtení spalte) a ani v tomto případě nebude chybět tolik oblíbená coenovská kriminální zápletka a fascinace noirovými filmy.
USA, 2016

Kmotr – kriminální drama
Nabídka, která se neodmítá. Na pouhý měsíc se do distribuce dostává první díl gangsterského filmového klenotu Francise Forda Coppoly podle bestselleru Maria Puza. Přelomové dílo tzv. Nového Hollywoodu z počátku 70. let ukazuje příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, které tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando) a která svůj blahobyt založila po skončení druhé světové války na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Zajděte na výjimečný tříhodinový opus, který předčilo jen jeho druhé pokračování. Pokud si pak budete chtít porovnat praktiky italsko-americké rodiny se současným organizovaným zločinem, zajděte na italský snímek Suburra Stefana Sollima, režiséra mafiánského seriálu Gomora.
USA, 1972

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti – akční sci-fi
Zack Snyder je současná režijní ikona komiksových filmů. Po Watchmenech a Bitvě u Thermopyl oživil pro současného diváka ikonu Muže z oceli Supermana, aby jej nyní nechal konfrontovat s další ikonou, Batmanem. Jak již bylo řečeno na přelomu tisíciletí ve Spidermanovi: Velká síla s sebou nese velkou zodpovědnost. I proto se vydává vyčerpaný Bruce Wayne za Clarkem Kentem, aby jej dovedl k odpovědnosti a spravedlnosti. Ještě netušíc, že tímto rozhodnutím započne cestu k velkému přátelství, které položí základ Ligy spravedlivých, tedy dalších kasovních komiksových adaptací. Maskovaní hrdinové i nadále hýbou filmovým průmyslem. Jako řepka tím zemědělským.
USA, 2016

Polednice – horor
Česká kinematografie potřebuje kvalitní žánrové kusy a je dobře, že se o ně nastupující filmaři pokoušejí. Pokud navíc vycházejí z českého prostředí, čerpajíc z národní mytologie, je to o to zajímavější. A nemýlíte se. Debutant Jiří Sádek, resp. scénárista Michal Samir (Hany) opravdu vycházejí z klasického literárního díla K. J. Erbena. Eliška (Aňa Geislerová) se po mnoha letech vrací s malou dcerkou do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Podaří se však Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a vlastní šílenství?
ČR, 2016

Zootropolis: Město zvířat – animovaný
Kreslená komedie v kombinaci s detektivkou je dalším filmem z produkce Walt Disney, který cílí na dospělé i jejich děti. Zootropolis je klasické město, jen obyvatelé jsou nahrazeni antropomorfními zvířaty. Režisérské duo Byron Howard (Bolt, Na vlásku) a Rich Moore (Raubíř Ralf) si ve variaci na Farmu zvířat dělají legraci z různých lidských povolání, neřestí a povahových rysů tím, že za konkrétní tipy lidí dosazují určité zvířecí druhy. Na orwellovské schéma je zde však nahlíženo s nadhledem a s úsměvem na tváři. Nepřijdou vám lenochodi jako zaměstnanci úřadu prostě k popukání?
USA, 2016

Rudý kapitán – krimithriller
Tato československá koprodukce se jednoznačně veze na vlně drsných severských kriminálek a jde jí to výborně. Příběh vychází ze skutečných událostí zachycených v bestselleru Dominika Dána, reálného policisty a knižního fenoménu s utajenou identitou, který prodal už 700 000 knih, a vypráví o lovu na bývalé členy StB v rozpadajícím se Československu. Oddělení vražd se dostává k případu umučeného kostelníka, jehož mrtvolu našli s hřebíkem v hlavě. Jeho smrt měla zůstat tajemstvím, ale detektiv Krauz se i přes varování pouští do pátrání po Rudém kapitánovi, bývalém expertovi na konečné výslechy. A setkání s ním přežil opravdu málokdo.
ČR/SR, 2016

Grimsby – akční komedie
"Borat" Sacha Baron Cohen se vrací na plátna kin ve filmu podle vlastního scénáře (Borat, Diktátor, Bruno), v režii akčního režiséra Leterriera (Kurýr). Nyní ale zůstává věrný své rodné Anglii a nekončí jen u parodie anglického fotbalového fanouška s devíti dětmi a úplně vypitým mozkem. 28 let hledá Nobby svého mladšího bratra. Když jej konečně najde, netuší, že má před sebou nejnebezpečnějšího agenta MI6, který právě odhalil tajné plány teroristického útoku. Sebastian je však křivě obviněn a dává se na útěk. Spolu s nejhloupějším člověk na zemi, svým bratrem.
VB, 2016

La Scala – Chrám zázraků – dokumentární
Je možné, že se tam nikdy nepodíváte. Tak proč nevyužít tohoto filmového průvodce a nenahlédnout skrz něj do jednoho z nejslavnějších operních domů světa? Nechte si vyprávět jeho fascinující příběh. La Scala snoubí minulost, přítomnost i budoucnost v dokonalou souhru místa zaslíbeného umění, kde ti nejlepší z nejlepších pilují svůj um. Italský dokument je exkluzivní cestou napříč časem, při níž diváci objevují nádherné prostory, ve kterých se odehrávaly nejslavnější okamžiky hudební, operní i baletní historie.
Itálie, 2015

Anomalisa – animované drama
Dramatik Charlie Kaufman po letech přičichl opět k roli režiséra, navíc ve stop-motion animovaném melancholickém dramatu o muži středního věku, který je autorem knih na téma zákaznického servisu. Jedná se o relativně slušného pána, který bojuje s neschopností sblížit se s jinými lidmi. Jedné noci však při rutinní služební cestě potkává někoho, kdo navždy změní jeho život. Melancholický loutkový film je jako vždy adaptací vlastního scénáře, resp. divadelní hry tohoto výjimečného scénáristy a spisovatele (Věčný svit neposkvrněné mysli, Adaptace či V kůži Johna Malkoviche).
USA, 2015

Už je tady zas – komedie
Před několika lety okupoval knižní trh bestseller německého spisovatele Timura Vermese, v němž se po šestašedesáti letech probudil údajně mrtvý Adolf Hitler ze spánku a po několika peripetiích se v roce 2011 vrátil do politiky s psími hromádkami v ulicích jako s hlavním předvolebním tématem. Humoristická kniha, kterou si Němci sami zfilmovali, je jakousi možností pro poválečnou generaci vysmát se strůjci zla za hrůzy, které se odehrávaly v nacistickém Německu. Komedie, při níž němečtí diváci řvou smíchy. Ti čeští by neměli být o moc pozadu.
Německo, 2015

Čarodějnice – horor
Rodina amerických kolonizátorů v 17. století zakládá svůj nový domov v pustině na okraji hlubokého lesa, o kterém se říká, že v něm přebývají čarodějnice. Sami brzy zjistí, že báchorky se zakládají na pravdě. Kouzlo tohoto neoriginálního syžetu tkví v tom, že takřka po celou dobu filmu sledujeme zlo, které nemá obrysy a tvář. Vidíme jen jeho dopady a postupný psychický rozklad fanaticky zbožné rodiny. Opravdu nepříjemný debut režiséra Roberta Eggerse, s nímž vzbudil rozruch na loňském Sundance.
USA, 2015

Humr – komedie
Budoucnost nepřeje singlům. Všichni lidé bez partnera jsou zatýkáni a odváženi do zařízení zvaného Hotel, v jehož prostředí si mají během 45 dnů najít spřízněnou duši. Komu se to nepovede, ten bude proměněn ve zvíře podle vlastního výběru a vyhnán do lesů. Tak jako ve svých předchozích filmech i tady vrší stále více populární Yorgos Lanthimos (Špičák, Alpy) vtipně absurdní situace s příznačnou ironií a černým humorem a sdělení příběhu, jakkoliv se zdá nereálný, není zcela bez souvislostí s dneškem.
Irsko, 2015

Já, Olga Hepnarová – drama
Jeden z našich tří zástupců na letošním ročníku MFF Berlinale je portrétem doby, společnosti a mladé ženy, která v roce 1973 záměrně přejela nákladním vozem v centru Prahy osm lidí. Svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala. V roce 1975 byla za svůj čin jako poslední žena na území Československa popravena. Dlouhometrážní debut Tomáše Weinreba je existenciálním černobílým dramatem osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti, které vyústí v tragédii a nemá vítěze ani poraženého.
ČR, 2016

Ve sklepě – dokumentární
Provokativní film-esej vlivného rakouského režiséra Ulricha Seidla (Import/Export, trilogie Ráj) je stylizovaným náhledem do privátní sféry několika Rakušanů, kteří se uvnitř pečlivě udržovaných sklepů věnují svým bizarním potřebám, koníčkům, vášním a obsesím. V precizně komponovaných symetrických záběrech se tu střetávají laciné mužské fórky a drahý nábytek, dechovka a operní árie, biče a panenky, sexualita a sadismus, nacistické relikvie a fitness. Ve svých typických „oživlých obrazech" Seidl zkoumá podzemí rakouské duše.
Rakousko, 2014

Je potřeba znát Juráčka!

Předčasně zesnulému hrdinovi československé nové vlny Pavlu Juráčkovi se díky Národnímu filmového archivu vrátí do kin jeho jediné filmové počiny. Existenciální kafkovská Postava k podpírání z roku 1963 je středometrážním filmem o neexistující půjčovně koček a zhypnotizované společnosti zkraje 60. let. Druhý snímek, již celovečerní Případ pro začínajícího kata, je alegorickou vizí plnou absurdity, černého humoru, symbolů, satiry, ironie a grotesknosti. Vypráví o lidech, kteří nechtějí poznat pravdu; nesnesou pomyšlení, že žijí v trapném klamu, v ubohé lži, v poddanství falešného mýtu, v žalostné nevědomosti a temnotě, v nešťastné a zapomenuté končině světa. Celý snímek je pak postaven na základech příběhů o Gulliverovi a Alence. Tento film spatřil po svém uvedení v roce 1969 okamžitě tmu trezoru, aby byl posléze označen za jeden z vrcholů československé tvorby 60. let. 

Nahoru