Vzpomínka na MUDr. Karla Vlasáka

Verze pro tisk |

Dne 22. listopadu 1998 zemřel ve svých 84 letech dlouholetý první primář dětského oddělení NsP v České Lípě MUDr. Karel Vlasák. Narodil se 25. 1914 v Praze, po absolvování lékařské fakulty těsně před 2. světovou válkou začal pracovat po několik let pod vedením legendárního profesora Brdlíka na pražské dětské klinice na Karlově a v roce 1947 nejprve odešel do kojeneckého ústavu v Aši.

Z pohraničního území s imperialistickým Německem musel „z bezpečnostních důvodů“ odejít a v roce 1953 se přestěhoval do České Lípy. V té době ustanoveno v místní nemocnici dětské oddělení a on se stal jako jeden z mála zdejších pediatrů té doby primářem oddělení. Oddělení sídlilo původně v areálu staré nemocnice Pod holým vrchem. Pod jeho vedením vyrostla celá generace mladých absolventů lékařských fakult v pediatry, kteří pak obsazovali jednotlivá dětská střediska nejen na Českolipsku. Dá se říci, že se stal zakladatelem pediatrie jako oboru v poválečnému českolipském sudetském území. Své žáky na celý jejich profesní život ovlivnil nejen hlubokými medicínskými znalostmi, ale i svým noblesním a laskavým chováním a suchým anglickým humorem.

V roce 1980 odchází do zaslouženého důchodu a jeho nástupcem se stává jeho žák dr. Vratislav Hadrava. Kromě trvalého a hlubokého zájmu o medicínu (celý život sledoval domácí i dostupnou zahraniční lékařskou literaturu) věnoval nemalý zájem i kulturní dění v našem regionu. Navázal například styk s vnukem obrozeneckého spisovatele Jakuba Arbese, který působil roky v České Lípě, a byl spoluorganizátorem tehdejších konferencí Arbesova Česká Lípa.

I po odchodu do důchodu ještě několik let vypomáhal dětskému oddělení telefonickými konzultacemi. Při našich návštěvách jsme oceňovali jeho velký přehled, bohaté zkušenosti i bystré poznámky k současnému společenskému dění. Zemřel před 20 lety po několikaměsíčním stonání spojeném s poruchou pohybu a řeči, ale přesto i v tomto období se snažil komunikovat se svým okolím. 

Dr., Josef Gut, Primář dětského odd. NsP Česká Lípa    

Nahoru