REFERENDUM ČESKÁ LÍPA

Verze pro tisk |

V neděli 28. 1. se ve všech volebních místnostech v České Lípě uskuteční místní referendum. Svůj názor mohou voliči vyjádřit od 8 do 18:00 hodin. Českolipští zastupitelé referendum odhlasovali na návrh opozičních zastupitelů v prosinci loňského roku. Ti původně navrhovali referendum jen o otázce výstavby nového venkovního bazénu u Sportareálu a v době konání prezidentských voleb. Nakonec mají lidé možnost hlasovat o celkem pěti otázkách: knihovně v proluce Jeřábkova náměstí, rekonstrukci Jiráskova divadla, výstavbě venkovního bazénu, odkupu tzv. Kounicova domu a odkupu rozhledny na Špičáku.

Opozice ústy zastupitele Zdeňka Ježáka tvrdí, že otázky navíc mají za úkol problém okolo bazénu rozmělnit, občany zmást a spolu s termínem je od hlasování odradit. Pokusili jsme se tedy argumenty opozice dát do protikladu s návrhy města a zjistit, jak by konkrétně investiční akce opoziční zastupitelé řešili. Navíc, ve středu 24.1. od 17:00 pořádají opoziční zastupitelé k otázkám v referendu již druhou veřejnou debatu, tentokrát v KD Crystal. Celý rozhovor se Zdeňkem Ježákem si můžete přečíst ZDE

A ať už budete hlasovat jakkoli, tak využijte možnost dát najevo svůj názor!


A. REKONSTRUKCE JIRÁSKOVA DIVADLA

Situace okolo Jiráskova divadla se v České Lípě řeší již mnoho let. Padly zde návrhy na výstavbu divadla v proluce Jeřábkova náměstí, ze které sešlo, mluvilo se o přestavbě KD Crystal, kde by vznikl divadelní prostor, vznikl projekt rekonstrukce stávajícího Jiráskova divadla. Žádná akce se však nikdy nedotáhla do konce. 

Město se nyní v referendu ptá, zda lidé souhlasí s tím, aby Česká Lípa provedla zásadní rekonstrukci a přestavbu stávající budovy Jiráskova divadla. Navrhuje využít starý projekt, který se nyní aktualizuje. V budově Jiráskova divadla by vzniklo moderní hlediště a jeviště, divadelní kavárna, bary a výstavní prostor. Více o projektu ZDE.  

V této otázce se opoziční zastupitelé neshodnou. Zatímco Zdeněk Ježák by byl pro výstavbu nového divadla v proluce vedle KD Crystal, Tomáši Vlčkovi se projekt rekonstrukce líbí. Zdeněk Ježák upozorňuje, že není známa cena, kolik by rekonstrukce divadla stála.


B. UMÍSTĚNÍ KNIHOVNY DO PROLUKY JEŘÁBKOVA NÁMĚSTÍ

O využití tohoto prostoru se v České Lípě mluví také dlouho. Mělo tam být umístěno právě nové městské divadlo, měl tam stát hotel. Zatím však je prostor zkultivován na malý parčík s lavičkami. V souvislosti s modernizací knihovny se dlouhodobě mluví o jejím přesunu do KD Crystal.

Město se v referendu ptá, zda lidé souhlasí s tím, aby v prostoru tzv. Tilie byla vybudována nová knihovna. Více o nápadu ZDE

Zdeněk Ježák upozorňuje, že k tomuto záměru nejsou zatím zpracované žádné podklady. On osobně by raději umístil knihovnu do tzv. Kounicova domu.
 

C. VYBUDOVÁNÍ VENKOVNÍHO BAZÉNU U SPORTAREÁLU

Neexistence venkovního bazénu Českou Lípu trápí již dlouho. Mnoho let se počítalo s revitalizací přírodního areálu v Dubici, tedy, že by bazén vznikl právě tam. 

Město se nyní ptá, zda lidé souhlasí s tím, aby se rozšířil stávající areál Sportareálu a postavil se bazén v Barvířské ulici. Dle Zdeňka Ježáka je projekt ve fázi výběru zhotovitele, tzn. „před kopnutím do země“. Více o projektu ZDE

S tímto záměrem opozice nesouhlasí již od počátku, kvůli němu v podstatě uspořádání referenda navrhla. Věcí, které se opozici na tomto projektu nelíbí, je více: Bouráme důležitou stavbu (parkoviště), abychom na místě postavili věc jinou (bazén). Areál nebude možné v budoucnosti rozšířit, upravit. Vedle bazénu má vést nový městský okruh. Je tam nestabilní podloží, pokud se bazén naklopí o řádově milimetry, vyšší část nebude filtrována. Záplavové území.

Zdeněk Ježák by spíše vybudoval nový bazén na Špičáku dle projektu architekta Pavljuka.
 

D. ODKUP KOUNICOVA DOMU

Budova tzv. Kounicova domu v centru České Lípy vyhořela v květnu 2015. Od té doby se s ruinou nic zásadního nestalo, stále je obehnána plotem a je zavřena Berkova ulice. 

Město se nyní ptá, zda lidé souhlasí s tím, aby město dům dokoupilo a investovalo do jeho obnovy. Cena za nákup objekt by činila 4,9 milionu Kč. Více o návrhu ZDE

Opozice s návrhem odkoupení objektu souhlasí, cena se jim však zdá vysoká. Pokud by město dům koupilo, chtěli by v něm vybudovat knihovnu.
 

E. ODKUP ROZHLEDNY NA ŠPIČÁKU

Fakt, že rozhledna nad dominantou České Lípy je již dlouhá léta veřejnosti nepřístupná (kromě speciálních prohlídek v rámci Městských slavností), je velká bolístka České Lípy. Nyní majitel rozhlednu a přilehlé pozemky městu sám nabídl za cenu 28,7 milionu korun.

Město se v referendu ptá, zda by lidé souhlasili s odkupem rozhledny. Více o návrhu ZDE

Opozice pro odkoupení rozhledny je, navíc, pokud by na město přešly všechny nájemní smlouvy za vysílače, jsou ochotni akceptovat i nabízenou cenu.

alt
Nahoru

Komentáře

Re: REFERENDUM ČESKÁ LÍPA

Za mě:

1) referendum je v tomto případě správnou volbou. Nevybavuji si totiž, že by politické strany a hnutí v komunálních volbách tyto otázky akcentovaly. A pak díky tomuto programu byly zvoleny. Pokud se mýlím, prosím, opravte mne.
Je správnou cestou mít občanskou možnost, jak korigovat rozhodnutí svých stávajích zastupitelů, viz tzv. lidové veto. Vysvětlení fungování této brzdy nežádaného hlasování našich zastupitelů je např. zde: http://zlinskykraj.svobodni.cz/2013/04/predstavujeme-nas-program-lidove-veto/

2) Budu hlasovat ve všech otázkách NE.
Divadlo, knihovna (Tilie), venkovní bazén, Kounicův dům, Rozhledna Špičák - to vše jsou investice, které si může dovolit bohaté společenství, které nemá dluhy, má základní nutný provoz vyřešený (což vše Lípa nemá) a může se tak zabývat tím, jak utrácet vybrané daně na účelové výdaje. Na výdaje, které mají užitek a význam jen pro část společnosti, která se chce bavit. Bavit se s tím, že ostatní jim část jejich nákladů zaplatí.
Já osobně nepreferuji dotovat svým spoluobčanům jejich zábavu. Domnívám se, že každý by si měl svou prefenci v kulturním, zájmovém, sportovním či jiném společenském vyžití hradit sám a nepožadovat od svých sousedů úhradu jeho soukromých nákladů.

Zásadní funkcí obce je zajistit svým občanům základní infrastrukturu (stav silnic, chodníků, veřejných prostranství, dostupného parkování, budování silničních průtahů městem). A vzhledem k současné legislativě i sociální pomoc (posilování pečovatelské služby, osobní asistence). V obou oblastech má Lípa rezervy.

Až vyřešíme tyto ZÁSADNÍ problémy, teprve pak se bavme o utrácení společných prostředků pro zábavu. Pro zábavu některých z nás.

Nahoru

Re: REFERENDUM ČESKÁ LÍPA

Je po všem. Ale jen na závěr - pro každou skupinu obyvatel jsou zásadní problémy poněkud jiné. Pro floorbal je zásadní problém hala. Pro dojíždějící lidí do centra města za prací parkování. Na druhé straně není na světě ten, co zavděčí se všem.

Nahoru