Pobočka městské knihovny na Špičáku je otevřena!

Verze pro tisk |

Téměř celý letošní rok se museli čtenáři na největším českolipském sídlišti Špičák obejít bez „své“ knihovny. Kromě toho, že si sem chodili půjčovat knihy, navštěvovali zde například i oblíbené cvičení pro seniory a spoustu dalších zajímavých akcí. Nyní se však dočkali. Kompletně zrekonstruovaná pobočka městské knihovny v ulici Červeného kříže byla slavnostně otevřena v pondělí 9. prosince.

Objekt, který se skládá ze dvou pavilonů spojených menší propojovací budovou, sloužila v minulosti jako školka a výraznějších oprav se za desetiletí své existence nedočkala. Kromě knihovny zde sídlí také českolipská odbočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, která má k dispozici jeden celý pavilon. Komplex tak nově tvoří Komunitní centrum.

„Mám radost, že pobočka knihovny na Špičáku opět začne fungovat pro občany, a navíc v krásně zrekonstruovaných prostorách. Za všechny aktivity, které knihovnice v čele s paní ředitelkou Kroulíkovou pro čtenáře v našem městě dělají, si určitě novou pobočku zaslouží. V příštím roce navíc přesuneme pobočku knihovny na Ladech do zbrusu nových prostor v přízemí bytového domu v Komenského ulici. Vylepšení se dočká také budova na náměstí, kde se chystáme zrekonstruovat toalety pro čtenáře, které jsou v nelichotivém stavu. Knihovna by si určitě zasloužila i novou hlavní budovu, ale to je opravdu běh na dlouhou trať. Jsem tedy ráda, že můžeme mezitím opravit a dát do pořádku vše ostatní, co nevyžaduje tolik času a finančních prostředků a můžeme tak podpořit knihovnice v jejich skvělé práci,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. 

„Budova knihovny na Špičáku byla opravdu v žalostném stavu. V zimě tady byla zima, protože sem táhlo, v létě zde bylo zase vedro, protože se některá okna nedala otevírat a nedalo se tedy větrat. I tak jsme se snažili poskytovat našim čtenářům co nejlepší služby, i když v ne vždy vyhovujících prostorách. Nyní ale máme k dispozici například nový sál, kde můžeme pořádat různé akce. Větší prostory pro své aktivity má i pobočka SONSu. Věřím, že se u nás bude čtenářům líbit,“ řekla ředitelka Městské Knihovny Česká Lípa Dana Kroulíková. 

Pobočka městské knihovny na Špičáku byla pro čtenáře uzavřena od 31. ledna letošního roku. V rámci náročné rekonstrukce se celá budova zateplila, vyměnila se okna, dveře, zrekonstruovaly rozvody. Změnila se také vnitřní dispozice budovy, vznikl v ní velký depozitní sklad pro knihy nebo právě zmiňovaný sál pro různé akce. Knihovna se dočkala také vnějších úprav, vznikla například tři nové terasy, nové chodníčky včetně takzvané cvičné dráhy pro nevidomé, v rámci které si mohou vyzkoušet pohyb po površích, které potkají při pohybu ve městě. Celý komplex je kompletně bezbariérový. 

Projekt přišel město na 35 milionů korun, čtyři miliony korun získalo město z dotace na zateplení budovy z Operačního programu životní prostředí. Stavební práce měla na starosti firma Guttemberg, s.r.o. Mělník. 

Prvním čtenářem, který v pondělí 9. prosince ve 13:00 překročil práh knihovny byl pan Jan Špecián, který do špičákovské pobočky knihovny chodí již dvacet let. Od města získal krásný dárek jako vzpomínku na slavnostní otevření. 

„Manželce sem chodím pro detektivky, já mám nejraději přírodovědné knihy a naučné oddělení. Jsem rád, že se knihovna konečně opět otevřela, nebudu to mít tak daleko. Je to tu moc hezké,“ pochválil po vstupu do knihovny pan Špecián.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru