Pět otázek pro starostku České Lípy (9/2019)

Verze pro tisk |

Proč nemá Kultura nového ředitele? Nejsou českolipské koloběžky drahé? Kdy bude zrekonstruované Jiráskovo divadlo?

Všiml jsem si, že jste se zúčastnila jednání o projektech na rekonstrukci Jiráskova divadla. Vítězí představa, že divadlo zůstane v současné budově? V jakém časovém horizontu se Českolipané rekonstrukce dočkají?

Ano, pracujeme na variantě rekonstrukce současné budovy Jiráskova divadla dle již několikrát prezentovaného projektu. Nyní se dávají dohromady podklady pro veřejnou zakázku na interiéry divadla a prováděcí projekt pro výběr konečného dodavatele celé stavby. Pokud se nikde nic nezadrhne, což se u takto velkého projektu může stát, bychom mohli začít na podzim roku 2020.

Tento týden nám někdo posprejoval novou omítku na gymnáziu, dnes jsem pomáhal lidem, kterým někdo přes noc propíchal pneumatiky. Vandalismus je v Lípě všudypřítomný. Nechystá se město reorganizovat Městskou policii? Já strážníky vídám jen ráno, když hlídkují u základních škol, anebo u gymnázia kontrolují, jestli máme kartičku opravňující nás ke vjezdu na pozemek školy.

Městská policie Česká Lípa má v současné době 37 strážníků, jen pro představu před čtyřmi lety jsme měli strážníků 18. Může se zdát, že strážníci nejsou nikde vidět, ale obsáhnout takto velké město, jako je Česká Lípa, není jednoduché. Navíc máme lokality, kde máme zvýšený dohled, tam jsou strážníci vidět samozřejmě častěji. Kromě běžných pochůzek ještě musí být v pohotovosti pro případný výjezd, věnují se preventivní činnosti s dětmi či se seniory. Výčet jejich činností je opravdu široký. Navíc personální stav Policie ČR v České Lípě není optimální. Neříkám, že nejde věci dělat lépe, ale konkrétně u vandalismu, o kterém se zmiňujete, to dle mého názoru není ani tak o počtu městských strážníků, kteří by stáli na každém rohu, ale o výchově a přístupu. Musíme si začít vážit toho, co máme a musíme mít také vůli si to chránit, nebýt lhostejní ke svému okolí.

Proč nedošlo k výběru nového ředitele příspěvkové organizace Kultura Česká Lípa?

Ani u jednoho z přihlášených kandidátů jsme si nebyli 100% jisti, že se jedná o „toho pravého“. Tedy ani jeden z kandidátů nás úplně nepřesvědčil, že by do organizace vnesl nový svěží vítr a navíc by byl schopen se řádně vyrovnat i s manažerskými záležitostmi a všemi předpisy, kterými se chod organizace řídí. Proto jsme se rozhodli rozšířit potencionální okruh uchazečů i tím, že jsme snížili požadavky na kvalifikaci – nově se mohou přihlásit i středoškoláci či absolventi vyšších odborných škol. Všechny ostatní podmínky výběrového řízení zůstaly stejné, navíc ti, kteří se hlásili do prvního kola, se mohou hlásit i do druhého. Věříme, že v druhém kole již nového ředitele p. o. Kultura vybereme.

Měl jsem radost z půjčovny koloběžek, ale přiznám se, že za ty peníze bych si ji nepůjčil. Ve Vídni je například první hodina za půjčení kola zdarma, další hodina za euro. Nehodlá město časem momentálně nastavenou cenovou politiku přehodnotit? Jaký je zatím zájem? 

To mě mrzí, že se Vám zdají ceny půjčovného vysoké, nicméně při sestavování ceníku jsme se řídili cenami, které mají podobné půjčovny v nejbližším okolí. Co se týče severních Čech, naše ceny nijak nevybočují, navíc nevybíráme od zájemců žádnou vratnou zálohu, jak tomu je v jiných půjčovnách. Půjčovna koloběžek funguje teprve od čtvrtka 2. května a vzhledem k současnému chladnému počasí je předčasné se o zájmu ze strany turistů a občanů bavit.

Prostor pro vaše téma:

Dovolím si navázat na dvě otázky, které jste mi položil, a doplním, že kromě nové půjčovny koloběžek jsme se startem turistické sezony zlevnili vratnou kauci za půjčení disků na discgolf. Nyní vybíráme jen 300 Kč a ne pětistovku, jak tomu bylo doposud. Navíc je možné si disky nově půjčit v restauraci Střelák na Střelnici, aby to měli sportovní nadšenci blíž.

Také doplním, že nového ředitele p. o. Kultura jsme zatím nevybrali, nicméně od 1. května máme nového ředitele p. o. Sport, kterým se stal bývalý technický manažer organizace Ing. Jaroslav Češka.

Nahoru