Pět otázek pro starostku České Lípy (8/2019)

Verze pro tisk |

Kolik stojí veřejné osvětlení a jak na něm ušetřit? Kdy bude pokračovat stavba městského okruhu.

Město se rozhodlo koupit budovu bývalé České pojišťovny a přesunout do ní část úřadu. Předpokládám, že to neznamená zvýšení počtu úředníků. Už máte plán, jestli některou ze stávajících městských budov také prodáte?

Jakmile bude nová budova úřadu v provozu, měly by zcela prázdné zůstat úřadovny v Děčínské ulici, č.p.413 a budova v Arbesově ulici. Zastupitelé budou muset pečlivě zvážit, zda město pro tyto budovy najde nějaké další využití. Pokud k ničemu nedospějeme, je prodej samozřejmě možným řešením.

Díval jsem se, že městské informační centrum má novou otevírací dobu. Neuvažovalo se o rozšíření pracovní doby i na odpolední hodiny v sobotu a na neděli? Vždy mě jako turistu naštve, když přijedu do cizího města a turistické „íčko“ pracuje jen v době, kdy jsou turisté v práci?

Regionální turistické informační centrum na nám. T.G.M. standardně prodlužuje svoji otevírací dobu se startem turistické sezony, kdy je ve všední dny otevřeno do 17 hodin a v sobotu do 12 hodin. Domnívám se, že už toto je čas, kdy turisté v práci nejsou a naše pracovnice jsou jim plně k dispozici. Nicméně máme však ještě speciální otevírací dobu během velkých letních prázdnin, kdy je v sobotu otevřeno od 9:00 do 17:00 a je otevřeno i v neděli, a to od 9:00 do 15:00. Věřím, že tato otevírací doba je pro turisty dostatečná.

Česká Lípa se zapojila do Hodiny Země a na hodinu vypnula městské osvětlení. Kolik Česká Lípa za městské osvětlení platí? Neuvažuje se o tom, že by se v některých místech veřejné osvětlení omezilo? Třeba hlavní tah na Bor svítí zbytečně do velké dálky. Mě třeba před měsícem na Jersey překvapilo, že některé obydlené části ostrova v noci prakticky nemají lampy a lidé chodí od autobusu s baterkami.

Na fungování veřejného osvětlení máme v letošním rozpočtu vyčleněno celkem 11,2 milionů korun. O omezení veřejného osvětlení neuvažujeme, naopak občané žádají osvětlování i těch nejmenších uliček, které vedou k jejich domovům. A je to tak v pořádku, mají legitimní právo toto žádat. Proto se město snaží soustavu veřejného osvětlení rozšiřovat, pokud to rozpočet dovolí. Jelikož se ale chceme zároveň chovat šetrně k prostředí, ve kterém žijeme, průběžně vyměňujeme staré stožáry za nové s moderními LED světly, které šetří elektrickou energii. Navíc každý den mezi 23 a 4 hodinou ráno snižujeme výkon veřejného osvětlení o 30 %.

Když už jsme u zmíněného hlavního tahu. Kdysi na zastupitelstvu zaznělo, že tento průtah městem má výjimku od hygieniků, jinak by se musel omezit provoz. Byla výjimka prodloužena, když je obchvat Lípy v nedohlednu?

Pokud máte na mysli silnici I/9, město není správcem této komunikace, tím je Ředitelství silnic a dálnic. Pokud tedy nějaká takováto oficiální výjimka existuje, měl by o ní vědět právě správce komunikace. Chtěla bych však ještě doplnit Vaše vyjádření, že „obchvat Lípy je v nedohlednu“. Na posledním mém jednání se zástupci Policie ČR a právě ŘSD jsem dostala informaci, že v srpnu letošního roku by mělo být vydané územní rozhodnutí. Reálné datum začátku stavby etapy obchvatu z Dubice do Dolní Libchavy je rok 2021.

Prostor pro vaše téma:

Poděkování starostky

I v letošním roce chci jako starostka udělit svoje Poděkování lidem, kteří se výrazným způsobem podíleli či stále podílejí na šíření slávy České Lípy, na rozvoji veřejného života nebo lidem, kteří konkrétním dobrým skutkem či statečným činem dokázali pomoci druhým. Cena „Poděkování starostky“ se v České Lípě uděluje už 18 let a já tuto krásnou tradici jako starostka určitě nechci přerušit. Prosím tedy všechny občany, pokud víte o nějakém člověku z České Lípy, který by si zasloužil moje Poděkování jako projev úcty za jeho dlouholetou činnost, či konkrétní akci nebo úspěch, budu ráda, když mi o něm napíšete. Nominaci se jménem člověka a krátkým komentářem a kontaktem na vás prosím posílejte buď písemně na adresu Městský úřad Česká Lípa, sekretariát starostky, nám. T.G.M. 1, 470 01 Česká Lípa nebo e-mailem na prochazkovat@mucl.cz. Svoje nominace můžete posílat až do 16. srpna, ocenění budou slavnostně předána 26. září 2019. Děkuji vám.

Nahoru