Pět otázek pro starostku České Lípy (11/2019)

Verze pro tisk |

Starostka ctí presumpci neviny. Jaké má město možnosti bránit firmám přijímat nové cizince? Kdo bude ředitelkou Kultury?

Začnu ne úplně příjemnou otázkou. Už i v Lípě se pod okny radnice demonstruje proti předsedovi ANO Babišovi. Jaké z toho máte pocity, když se u moci kromě jiného drží i díky desítkám a stovkám členů, kteří pracují v krajích a městech? Existuje vůbec v ANO nějaká vnitrostranická diskuse, jestli by neměl být předsedou někdo jiný, kdo nebyl v StB a není podezřelý z páchání trestných činů?

Vnitrostranická diskuse na toto téma již proběhla, ale dříve, po volbách do poslanecké sněmovny. Předseda strany Andrej Babiš naši důvěru dostal. Co se týče obvinění, která jsou proti němu vznesena, ctím presumci neviny. Jinak obecně bych chtěla říci, že žijeme v demokratické zemi, kde každý má právo na to, aby vyjádřil svůj názor. A tuto svobodnou vůli nesmí nikdo lidem brát.

Ve svém deníčku jste se vyjádřila, že nedáte souhlas k tomu, aby se do České Lípy stěhovali další agenturní dělníci z celého světa. Jak můžete podnikatelům z pozice vedení města znepříjemňovat jejich snahy?

Existují určité programy a projekty, v rámci kterých potřebují firmy pro příjezd dalších zahraničních dělníků do města souhlas samosprávy. A tento souhlas já určitě dávat nebudu. Neříkám, že je pak pro firmy úplně nemožné sem dělníky dostat, ale rozhodně je to složitější. Na druhou stranu si uvědomujeme, že mnoho zahraničních dělníků už v České Lípě je. Snažíme se tedy k situaci přistupovat i z druhé strany, se zaměstnavateli, kteří zaměstnávají zahraniční dělníky, se pravidelně scházíme. Chceme vědět, kde jsou ubytovaní, jak se o ně firmy starají, jak mají ošetřenou výuku českého jazyka a začlenění těchto lidí do společnosti v České Lípě. Chceme, aby soužití zahraničních dělníků s našimi občany bylo co nejméně problémové, aby se všichni cítili dobře a bezpečně. Bez potřebných informací toho ale nedosáhneme, proto se se zaměstnavateli a zástupci policie, městské policie a cizinecké policie pravidelně scházíme.

Zúčastnila jste se setkání se starosty okolních obcí. Na svém profilu jste uvedla, že setkání bylo milé a přínosné, ale mě by spíše zajímalo, jestli došlo k nějakému konkrétnímu jednání, třeba o cyklostezce mezi Borem a Lípou, o participaci ohledně nemocnice apod. Můžete být na tomto místě trochu konkrétnější?

Pravidelná setkávání starostů slouží k tomu, abychom probrali témata, která se týkají celého území bývalého okresu Česká Lípa a abychom případně domluvili společný postup v určitých záležitostech nebo informovali starosty o novinkách v zákoně, v postupech, kontrolách. Na květnové schůzce jsme měli na programu několik bodů. Některé z nich byly informativní, jako bylo například povídání o českolipské nemocnici nebo o kriminalitě v kraji. Největší vášně tradičně vzbudily informace o opravách krajských silnice. Každý starosta se pere právě za tu svoji obec a za tu „svoji“ silnici, která je pro něj nejdůležitější a je to tak určitě správně. Nicméně i rozpočet kraje je limitován, proto i tam musí volit, které opravě dají přednost. Českou Lípu tak v letošním roce čeká pouze oprava silnice v Dobranově. Pokud bych to vzala za celý okres, plánují se i opravy v Zákupech, Doksech, Novém Boru, v Mimoni a v několika malých obcích. V závěru jednání jsme pak řešili otázku nového útulku pro opuštěná zvířata, po kterém starostové volají. V současné chvíli vytipováváme vhodná místa v České Lípě, kde by mohl útulek vzniknout. Zkoumáme také možnosti provozování útulku a systém příspěvků jednotlivých obcí na provoz zařízení. Jakmile budeme mít konkrétní návrh, určitě s ním ostatní starosty i veřejnost seznámíme. Ohledně záležitosti cyklostezky Nový Bor – Česká Lípa jednám na kraji o možné budoucí podpoře projektové dokumentace. Také jsem se domluvila s odborem investic, aby zahájili kroky směřující k zadání projektové dokumentace. Největším oříškem však bude majetkové vypořádání pozemků potřebných pro stavbu cyklostezky. Velmi děkuji občanům, kteří se nabídli v této záležitosti pomoci.

Vrátím se k sekání trávy, ke kterému jste se vyjadřovala i minule. Všiml jsem si, že sekáči po městě poměrně zásadně poničili více než deset vzrostlých stromů. Bude město firmu nějak sankcionovat?

Nevím, co přesně máte na mysli výrazem „po městě“. Jediný incident, o kterém vím, se odehrál ve Východní ulici, kde kvůli nešťastné manipulaci se žacím strojem došlo k poškození celkem 17 stromů. S firmou TV Facility Group, která se ve městě stará o zeleň, a pracovníky města jsme se již dohodli na nápravě. Firma se zavázala stromy odborně ošetřit, byla také domluvena náhradní výsadba. K dnešnímu dni (5. 6.) mám zprávy, že oba sliby byly již splněny. Navíc dotyčný pracovník již se žacím strojem pracovat nebude. Je to určitě nešťastná situace, ale všichni jsme lidé a já oceňuji aktivní přístup firmy k řešení problému.  Věřím, že stromy vše přežijí bez další újmy.

Prostor pro vaše téma:

Novou ředitelkou příspěvkové organizace Kultura je Tereza Vraná

Rada města v pondělí 3. června jmenovala novou ředitelku příspěvkové organizace Kultura. Tou se od 1. července stane Tereza Vraná, která zastávala v příspěvkové organizaci pozici propagačního referenta. Poté, co nebyl v prvním kole výběrového řízení na pozici ředitele vybrán žádný uchazeč, byla také pověřena vedením příspěvkové organizace. V rámci výběrového řízení prokázala, že je opravdu nejvhodnějším kandidátem na tuto pozici. Jsem ráda, že nyní máme v obou důležitých příspěvkových organizacích Sport a Kultura nové ředitele s novými nápady a chutí do práce. Věřím, že to ocení i občané České Lípy.

Nahoru

Komentáře

Re: Pět otázek pro starostku České Lípy (11/2019)

"Nekecáme, makáme!" byl takový slogan pana premiéra. Uběhlo pár roků a je stále méně jasné, pro koho to vlastně makáme my z Agrofertu. V tom je malý problém.

Nahoru