Pět otázek pro starostku České Lípy (10/2019)

Verze pro tisk |

Bývalá budova České pojišťovny již patří městu. Tráva se seká vyšší. Co trápí lidi v Dubici? Kde bude koupaliště?

Už několik let mi připadá, že způsob, jakým se ve městech sekají trávníky, je zrůdný. Myslím tím vše osekat až ke kořenům a nechat zaschnout. Letos je to hodně rezonující jarní téma. Bude vedení České Lípy nějak přehodnocovat péči o zeleň?

Seč vždy přizpůsobujeme klimatickým podmínkám. Například v loňském roce, kdy panovala obrovská vedra a tráva skoro nebyla, jsme sekali pouze třikrát. Vzhledem k tomu, že v letošním roce není takové teplo a poměrně dost prší, trávě se daří. V současné době tak máme za sebou první seč na celém území města a začali jsme druhou. Uvědomujeme si ale, že je třeba začít činit kroky směřující k lepšímu zadržování vody v krajině a na toto téma ve vedení města a se zaměstnanci města hodně diskutujeme. V letošním roce jsme se proto rozhodli sekat trávu do výšky 10 cm oproti 3-4 cm, které jsou obvyklé. Vyšší tráva napomáhá udržet vodu v krajině, zároveň však při této výšce posekáme všechny kvetoucí traviny a plevele, které dělají problémy alergikům.

Během Noci literatury jsem viděl dost ze zákulisí Městské knihovny. Jaká je vize vedení města s touto institucí a případně i s domem, ve kterém knihovna v současnosti sídlí?

Je třeba si uvědomit, že městská knihovna není jen hlavní budova na náměstí T. G. Masaryka, ale instituce, která sídlí v několika budovách. I když nepracujeme přímo v hlavní budově v centru města, pracujeme na pobočkách knihovny. V budově na Holém vrchu jsme vyměnili okna, na pobočce na Ladech bude opravena fasáda, vyměníme tam také okna a dveře. Od začátku letošního roku ale především probíhá kompletní rekonstrukce pobočky knihovny na Špičáku za více než 30 milionů korun. Řešení hlavní budovy knihovny je na delší dobu, snažíme se proto opravit alespoň to, co je v našich silách v krátkém časovém úseku. Co se týče hlavní budovy knihovny, stále existuje varianta vybudování knihovny v proluce Jeřábkova náměstí, ve hře je také Kounicův dům, pokud se ukáže, že není vhodný pro DDM Libertin.

Všiml jsem si, že pokračují jednání o koupališti v Dubici. Je Dubice v současné chvíli hlavním místem, do kterého chcete jako vedení města venkovní bazén umístit?

Ano, areál v Dubici je pro nás v současné chvíli hlavním místem, kam bychom chtěli venkovní bazén umístit. Areál má dle mého názoru ideální polohu a zároveň je již nyní vybavený pro koupaliště, je zde velké parkoviště, sprchy, občerstvení i atrakce pro děti. V současné chvíli proto probíhají jednání s Povodím Ohře, která by nám měla dát odpověď na to, za jakých podmínek by bylo možné venkovní bazén do areálu umístit.

Otázky vám připravuji, když se chystáte na setkání s občany Dubice. Co občany této části města nejvíce pálí?

Na setkání s občany Dubice jsme probírali otázku koupaliště, ale také budoucí obchvat České Lípy, který přes Dubici vede. Lidé si také stěžovali na řidiče a vysokou rychlost, kterou na hlavní silnici v Dubici jezdí. Občané se také ptali na chodník z výstupiště vlakového nádraží směrem k Modusu. Ten je též na dobré cestě, protože by se nám brzy mělo podařit vykoupit všechny potřebné pozemky. Ptali se také na propojení vlakového a autobusového nádraží a také podchod v Bulharské ulici. Ten by však měl být zrušen a nahrazen chodníkem, věřím, že tento krok obyvatelé ocení. Jako v jiných částech města jsme se bavili o parkování, které se zdá být velkým problémem. A to i kvůli velkým firmám v Dubici, které nemají vlastní parkoviště nebo jim parkoviště kapacitně nestačí, a proto jejich zaměstnanci parkují u domů, kde obyvatelé Dubice bydlí. Tento problém nemá jednoduché řešení, již však činíme kroky, aby se situace zlepšila.

Prostor pro vaše téma:

Bývalá budova České pojišťovny, jejíž odkup schválili zastupitelé na březnovém zasedání, již oficiálně patří městu. Proběhly všechny potřebné úkony a město nyní může začít činit kroky k tomu, aby budova co nejdříve sloužila lidem jako budova úřadu, ve které si vyřídí všechny doklady na jednom místě v moderním a bezbariérovém prostředí. Nyní musíme podrobněji prozkoumat technický stav budovy a připojit ji na všechny sítě. Po těchto úkonem uvidíme, co je potřeba udělat následně. Za sebe jsem ale nesmírně ráda, že se proces obnovy této budovy nikde nezdržuje a věci se posouvají kupředu.

Nahoru