10. výročí od povodní

Město chce co nejdříve zamezit dalšímu chátrání Kounicova domu

Verze pro tisk |

Kounicův dům, památkově chráněný objekt v centru České Lípy, by se měl v nejbližší době dočkat nejnutnějšího zabezpečení. Konkrétní opatření proti dalšímu chátrání této vzácné budovy bude mít na starosti firma PSD s.r.o.z Děčína, které českolipští radní na svém mimořádném jednání v pondělí 11. února přidělili veřejnou zakázku. zabezpečovací práce vyjdou město na 7,706 mil. Kč.

"Kounicův dům je v havarijním stavu, při kterém hrozí nejen zničení samotné budovy, ale také poškození sousedních budouv nebo zranění chodců, kteří se v blízkosti objektu pohybují. Se zabezpečením památky tak nemůžeme dlouho čekat. Při posuzování nabídek jsme tak nehodnotli pouze nabídkovou cenu, ale také rychlost, s jakou budou firmy schopny zabezpečovací prácě provést. Vítězná firma garantuje provést první část prací do 5 týdnů od podpisu smlouvy, druhou část pak do 13 týdnů," uvedl českolipský místostarosta Martin Brož.

V první části prací je nutné především podepšít klenby stropů, vyklidit suť a zabednit okna. V druhé části prací, které není možné v zimním období kvalitně provést, je nutné přezdít horní části zdí a poté celý objekt provizorně zastřešit.

"Podepření kleneb a provizorní zastřešení jsou jen dočasné stavby, které se při budoucí rekonstrukci odstraní. Oproti tomu vyzdění nových zdí už je v podstatě první etapou rekonstrukce Kounicova domu," upřesnil místostarosta.

Záměrem radnice je do Kounicova domu přesunout Dům dětí a mláděže Libertin, který se nyní nachází v objektu na Škroupově náměstí. "Současné prostory Libertinu již nevyhovují. Než se však pustíme do rekontrukce, je nutné zpracovat ověřovací studii. Chceme mít jistotu, že se Libertin do Kounicova domu vejde a navíc v něm bude prostor pro další rozvoj. Byli bychom také rádi, kdyby po rekontrukci měl objekt širší využití, například pro nejrůznější spolky ve městě," doplnila starostka České Lípy Jitka Volfová.

Kounicův dům vyhořel v roce 2015, od té doby jeho dřívější majitel žádné opravy na domě neprovedl. Město objekt koupilo v srpnu 2018 za 1,9 mil. Kč. Na statické zajištění má město v letošním rozpočtu připraveno celkem 11 milionů, na samotnou rekonstrukci chce pak v dalším roce uvolnit dalších 80 milionů korun.

Nahoru