Méně je někdy více i při zimní údržbě komunikací

Verze pro tisk |

Prvního prosince se konečně i v České Lípě tu a tam objevilo něco, co by se dalo s dosti velkou nadsázkou nazvat sněhovým popraškem. Někde by asi bylo třeba použít lupu, aby se to dalo tvrdit s jistotou. Připojené fotografie jsou, myslím, více než výmluvné.

Kdo vyjel včas, tedy ještě před vozidly zimní údržby, odfoukl si to pápěří koly auta sám a stopa za ním zůstala suchá. Kdo vyjel až po nich, měl smůlu. Po nasolení se na vozovkách a chodnících objevila mokrá a kluzká místa, nebezpečnější než s tím nepatrným popraškem. A mokrá bohužel po celý den, zatímco ta, jimž se onoho slaného dobrodiní nedostalo, zůstala suchá, bezpečně schůdná i sjízdná. A aby toho nebylo málo, ta solí nebo jaksepatří prosoleným štěrkem „ošetřená“ a tedy zákonitě mokrá místa za nočního poklesu teplot umrzla a změnila se na klouzačku.

Zimní údržba je dost drahá záležitost, její cena se na silnicích pohybuje za jednu zimní sezónu podle místních podmínek a průběhu počasí od sta do dvou set tisíc korun na každý kilometr, ale někde i o dost více. A to ještě nutno do té ceny započítat i škody, které chemický posyp způsobuje na vozovkách, vozidlech, chodnících, na stavbách při silnicích, na oděvu či obuvi chodců, nebo třeba na zničených zdrojích pitné vody. Dělá se oficiálně kvůli zvýšení bezpečnosti chůze a jízdy. Bohužel, nejednou, a tentokrát také, je výsledek právě opačný.

Ten prvoprosincový poprašek se dal jednoduše z komunikací zamést, když už. Vyšlo by to levněji, ušetřilo by se na posypu, komunikace aby zůstaly suché, nevznikly na četných místech zmrazky. Nebyl by ovšem také důvod vyjet s posypem tentokrát už regulérně!

Nechci podezřívat, ale člověk se těžko ubrání srovnání takového postupu s jednáním příliš horlivého hasiče, který si nějaký ten požár pořídí svépomocí, protože se nemůže dočkat, aby užuž předvedl, jak krásně umí hasit. Obojí ta horlivost vyjde zpravidla dosti draze.

Letos jsme stejně jako každý rok projednali postup zimní údržby na výboru pro životní prostředí s příslušným pracovníkem městského úřadu. A jako každoročně apelovali na zdravý rozum, uměřenost a minimalizaci chemie! Ale to už bych asi musel mluvit o příslovečném házení hrachu na zeď.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru