10. výročí od povodní

Kounicův dům se v budoucnu promění v Dům dětí a mládeže Libertin

Verze pro tisk |

Plný mladé energie, dětí, kreativity a nadšení by měl být do budoucna památkově chráněný Kounicův dům v centru České Lípy. Ten v roce 2015 vyhořel, nyní jej město staticky zajišťuje, aby byl objekt připravený pro budoucí celkovou revitalizaci. Českolipští zastupitelé na svém jednání ve středu 26. června rozhodli, že do Kounicova domu se přesune Dům dětí a mládeže Libertin, který v současné době sídlí v církevní budově na Škroupově náměstí.

„Libertin v současné době sídlí v budově, která jeho rozvoji již nestačí, není v úplně dobrém technickém stavu, navíc budova není v majetku města. Proto jsme začali uvažovat o tom, že bychom Libertin přesunuli do jiného vhodného objektu. Díky jeho přesunu do Kounicova domu nejen že zajistíme Libertinu vhodné prostory pro rozvoj, ale získáme také prostory, které mohou využít další organizace a spolky, zároveň se nám podaří oživit centrum města a zachránit cennou historickou budovu,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. 

Aby bylo jisté, že se Libertin do Kounicova domu vejde, nechalo si město zpracovat ověřovací studii. Tu zpracoval architekt Tomáš Beneš a je z ní naprosto jasné, že prostory Kounicova domů jsou pro Libertin více než dostatečné a vhodné. „Libertin v současné době využívá zhruba 850 čtverečních metrů. Při přesunu však počítají s rozvojem, pro který by potřebovali zhruba 1700 metrů čtverečních. Plocha, která je v Kounicově domě k dispozici, je zhruba 2600 metrů čtverečních. Navíc jsou tam také dva velké dvory, které jsou ve vnitrobloku, a tedy pro děti zcela bezpečné,“ upřesnil českolipský místostarosta Marin Brož a doplnil, že objekt bude také zcela bezbariérový.

Součástí ověřovací studie je i jednoduchý návrh, co všechno by v novém Libertinu mohlo být. Počítá se s malým i velkým sálem, prostorem pro terária, keramickou dílnou, jojo klubem, atelierem, nejrůznějšími klubovnami. V Kounicově domě by měl být i dostatek prostor pro využití dalšími organizacemi. Dalším krokem města teď bude vybrat architekta, který navrhne, jak bude Dům dětí a mládeže v Kounicově domě konkrétně vypadat.
 

Nahoru