Je to boj – díl třetí – Heurékaááách jóóó

Verze pro tisk |

Od: Zdeněk Ježák
Datum: 4. sprna 2017 13:39
Komu: Císař Pavel
Předmět: RE: City Cross Run 2017

Dobrý den. Připomínám se s rozpočtem a smlouvou. Děkuji. Ježák
 

Od: Císař Pavel
Datum: 9. sprna 2017 14:47
Komu: Zdeněk Ježák
Předmět: RE: City Cross Run 2017
Vážený pane Ježáku,
k Vaší emailové žádosti o zaslání podkladů pro letošní ročník běhu Českou Lípou City Cross Run and Walk ze dne 13.7.2017, kdy jste uvedl, cituji: “Chtěl bych položkový rozpočet a smlouvy s firmou, která běh pořádá. Věřím, že žádná z těchto věcí není tajná a můžete mi je poskytnout, aniž bych musel k vám a kopírovat to…”, Vám zasílám následující stanovisko.

Vaší žádostí se seriózně zabýváme. Chápeme, že máte starost o to, jak zacházíme s veřejnými penězi a příspěvkem z rozpočtu města ČL, avšak narážíme na problém, kdy jsme smluvně vázáni mlčenlivostí vůči obchodnímu partnerovi. V položkách rozpočtu firmy není nic neobvyklého, ale musíme ctít uzance o obchodním tajemství partnera, který právě položkový rozpočet považuje za své know-how.

Pro snazší orientaci našeho stanoviska přikládám v příloze „Stanovisko odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra“
S pozdravem Mgr. Pavel Císař
 

Aha. Zajímavá situace. Obchodní tajemství. Podle občanského zákoníku „obchodní tajemství tvoří konkurenčně významné, určitelné, ocenitelné a v příslušných obchodních kruzích běžně nedostupné skutečnosti, které souvisejí se závodem a jejichž vlastník zajišťuje ve svém zájmu odpovídajícím způsobem jejich utajení.“ Know-how? Takový pojem ani zákon nezná. Kam to pak dospěje? Firma na údržbu zeleně nebude chtít zveřejnit, co všechno má kdy posekat? Provozovatel MHD si řekne, že vše je know-how a bude nám posílat jen faktury s jednou částkou? Určitě vymyslíte další extrémní příklady, proč je tento argument lichý. Nechápu, co je za know-how na organizačním týmu nebo na technickém zajištění akce.

Pan ředitel mi pak přílohou poslal „Stanovisko odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra č. 7/2011“. Abych si ho prostudoval. To jsem udělal, ale vám ho nepřikládám. Byl to jen taková vábnička. Abych přestal otravovat. Jak jsem později zjistil, toto stanovisko z roku 2011 bylo dávno zrušeno a nahrazeno novým stanoviskem č 1/2016.
 

Od: Zdeněk Ježák
Datum: 10. sprna 2017 6:42
Komu: Císař Pavel
Předmět: RE: City Cross Run 2017

Dobré ráno.
Pošlete mi tedy prosím tu smlouvu, kde je o té mlčenlivosti psáno. Díky. Ježák
 

Na tento mail ani ředitel nereagoval, vlastně se ozval až po skoro třech týdnech.
 

Od: Císař Pavel
Datum: 29. sprna 2017 10:29
Komu: Zdeněk Ježák
Předmět: FW: Položkový rozpočet CCR 2017

Vážený pane zastupiteli Ježáku,
dovolte, abych doplnil informace k Vaší emailové žádosti o zaslání podkladů pro letošní ročník běhu Českou Lípou City Cross Run and Walk ze dne 13.7.2017. V příloze naleznete položkový rozpočet na plánovanou sportovní akci, která se koná 30.9.2017. Věřím, že i Vy budete aktivním účastníkem běhu pro všechny a těším se na Vaši účast.

Se sportovním pozdravem
Mgr. Pavel Císař
 

Heuréka – mám to. Tohle přesně jsem si pomyslel po přečtení mailu. Konečně. Po měsíci a půl, prázdniny u konce, ale dočkal jsem se. Tak jsem netrpělivě otevřel přílohu.

???!!!??? Tomuhle jako říkají na příspěvkové organizaci Sport položkový rozpočet? Takhle plánují akci za veřejné peníze v hodnotě jeden a půl miliónu? Bez DPH připomínám. To se nám akce od prvního dílu zdražila o víc než 400 tisíc. Bez DPH. Takže pokračujeme.
 

Od: Zdeněk Ježák
Datum: 29. sprna 2017 11:00
Komu: Císař Pavel
Předmět: Re: FW: Položkový rozpočet CCR 2017

Dobrý den pane řediteli,
děkuji za zaslaný mail. Bohužel mi to takhle nestačí. Nejde mi o zdroj financování, ale o rozpočet, ze kterého bude do koruny jasné, na co se vydávají prostředky města. Prosím tedy o opravdový položkový rozpočet a smlouvu s pořádající firmou. Děkuji a hezký den.
S pozdravem Zdeněk Ježák.
 

Od: Císař Pavel
Datum: 1. září 2017 12:52
Komu: Zdeněk Ježák
Předmět: Re: FW: Položkový rozpočet CCR 2017

Dobrý den pane Ježáku,

příspěvek města do rozpočtu příspěvkové organizace Sport Česká Lípa jsme Vám předložili. Položkový rozpočet akce CCR 2017 sestavila firma, se kterou je uzavřena smlouva. Struktura rozpočtu je jejím duševním i obchodním vlastnictvím. Dle právního doporučení my sami o sobě nemůžeme třetím osobám tyto důvěrné informace poskytovat. Proto doporučuji: pokud se chcete dále zajímat o položky v jejich dokumentu, musíte se obrátit přímo na firmu Sportify. Jednatelem je pan Ing. Mirek Jiřík, tel.: 725 XXX 333. Co se týče smlouvy opakuji, že je veřejně dostupná registru smluv.
S přáním hezkého víkendu Mgr. Pavel Císař

Panu jednateli jsem samozřejmě nevolal. Umíte si představit, jak nějaký jednatel soukromé firmy bude posílat nebo vysvětlovat položky rozpočtu někomu, kdo se v telefonu představí jako zastupitel města? Proč by se mnou mluvil? Úplně absurdní situace.

V poslaném „položkovém“ rozpočtu mě ale zaujala ještě jedna věc. Sponzorské dary v hodnotě 585 tisíc. Ty mohou být účelové, neúčelové a věcné. A každý ředitel příspěvkové organizace, který chce převzít účelový nebo věcný sponzorský dar, musí podle zákona o rozpočtových pravidlech zažádat o schválení přijetí radu města. Mohla by totiž nastat situace, kdy ředitel přijme jako dar třeba nemovitost, na které ale bude finanční závazek nebo se musí opravit. Nebo přijme dar účelně na akci, kterou pak ale musí pořádat. V obou případech přijetím daru zavazuje organizaci a město k nějakému dalšímu výdaji.

Pravidelně čtu zápisy z rady města. A já se v zápisech z jednání rady města nic takového nedočetl. Je tedy možné, že všechny firmy poskytly jen finanční dary a jen neúčelově, ale o tom pochybuji. Ze strany ředitele Císaře by se tedy mohlo jednat o porušení rozpočtových pravidel a tím porušení zákona. Takže příště, což bude až po akci CCRW2017, si řekneme i o sponzorské smlouvy. No snad taky nebudou tajné, to už by bylo fakt podivné. ????

 První díl si můžete přečíst ZDE, druhý díl ZDE.

Nahoru