Česká Lípa uctí památku obětí pochodu smrti

Verze pro tisk |

Již pět let si Česká Lípa připomíná smutný den v jejích dějinách. 6. května 1945 bylo na českolipském vlakovém nádraží z vagonu vyneseno 17 těl židovských obětí pochodu smrti z tábora Schwarzheide do Terezína. Na počest této smutné události a jako připomínku své židovské minulosti město i letos pořádá vzpomínkovou pietní akci s názvem Česká Lípa židovská.

Ta se v letošním roce uskuteční v pátek 3. května od 15 hodin, sraz účastníků akce je u sochy ženy na náměstíčku v Městském parku. U sochy proběhne pietní akt, v rámci kterého vystoupí žáci základní umělecké školy a zároveň bude do záhonu vedle sochy symbolicky zasazeno 17 žlutých květin, které připomenou životy vyhaslé při pochodu smrti. Po zasazení květin pak proběhne ještě pietní akt u pomníku válečných obětí taktéž v Městském parku. 

Od 16:00 je ještě naplánována prohlídka starého židovského hřbitova na Střelnici s historikem Ladislavem Smejkalem. Na akci opět s městem spolupracuje také restaurace Wildcook v KD Crystal, která na 3. května nachystá polední židovské menu.


 

Nahoru

Komentáře

Re: Česká Lípa uctí památku obětí pochodu smrti

Tato připomínka je jistě správná.
O to více mrzí, že "město" nepřipomenulo jiné tragické výročí, které předznamenalo největší tragédii v dějinách lidstva - druhou světovou válku. Šlo o výročí okupace Československa nacistickým Německem 15. března.

Nahoru

Re: Česká Lípa uctí památku obětí pochodu smrti

A jak se k tomu stavěli sovětští soudruzi?
Kreml tenkrát zrušil diplomatické uznání Československa a naopak potvrdil legitimitu Slovenskému štátu a Protektorátu Čechy a Morava. Budovu čs. vyslanectví pak předal Tisovu Slovensku.
Zdroj: https://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=710955

Nahoru

Re: Česká Lípa uctí památku obětí pochodu smrti

No a zase 18.7.1941 jako první uznali Prozatímní státní zřízení ČSR a pak naše vojáky na východní frontě vyzbrojovali a vystrojovali za svoje. Hodně krutě řečeno: chtěli od nich "jen" ty životy a zdraví, kdežto takové VB jsme museli dát životy či zdraví vojáků a ještě jim zaplatit každou flintu, každou tkaničku do bot ...
Byla to strašlivá doba a každý upřednostňoval zájmy své - svého státu. Ostatně, takoví Rumuni nejdřív bojovali proti SSSR a pak hnali Němce a významně se podíleli na osvobození ČSR.
Slováci dost podobně, že ...

Nahoru