ANO jaksi „pozapomnělo“ na skvělý rating našeho města

Verze pro tisk |

Kdo chce veřejně hodnotit rozpočet města na rok 2018, musí ho znát. Jen povrchní pohled věnovalo rozpočtu českolipské ANO, proto je jeho zhodnocení rozpočtu stejně tak povrchní (příspěvek ZDE). Ty největší omyly proto chci uvést na pravou míru a doporučit „kritikům“, aby si příště přečetli nejen čísla, ale i vysvětlivky v komentářích.

Ještě, než s tím začnu, tak bych za prvé ráda připomněla, že naše město letos získalo vysoce prestižní ocenění od ratingové agentury Moody´s. Ta na základě výborného hospodaření města zvýšila mezinárodní rating České Lípy na stupeň A1a národní rating na Aa1.cz, a za druhé, že v námi připraveném rozpočtu počítáme s úplným oddlužením města. To znamená, že město bude od roku 2019 zcela bez dluhů! Na to v ANO jaksi pozapomněli… 

A teď k těm omylům, kterých „kritici“ dopustili.

Označit schodek v souvislosti s investicemi do majetku města za ztrátu, to je chyba přímo školácká. Proto jednoduše řečeno: když si doma spoříte tři roky a pak si za to, co jste naspořili, koupíte auto, tak to také není ztráta. A s investicemi do majetku města je to úplně stejné. 

Jen zopakuji, rozpočet byl předložen jako schodkový. A jak říká zákon o rozpočtových pravidlech, pokud bude možné schodek uhradit finančními prostředky z minulých let, rozpočet může být schválen jako schodkový. Kromě investic do majetku chceme splatit úvěry a ušetřit tím milióny na další investice. To všechno z peněz, které v tomto okamžiku máme, protože jsme si je našetřili.

Proto nerozumím tomu, proč je pro ANO rozpočet nezodpovědný. Podle mne je to právě naopak a ANO by si mělo oživit znalost o praxi minulého období, kdy se na podobné schodky vysával investiční fond, aniž by se do něj peníze zase vracely. My investujeme jen peníze, které jsme si už naspořili. Třeba jen v letošním roce jsme do fondu úsporami převedli 177 mil. korun a fond je na historickém maximu.

Investuje město do nepřipravených a dostatečně neprojednaných investic? Doporučuji Ing. Volfové seznámit se s postupem prací na jednotlivých projektech, příp. minimálně se zeptat nebo přečíst komentáře v rozpočtu. Ideálně pak osvěžit si usnesení přijatá vlastní rukou. Revitalizace KD Crystal vypadla z rozpočtu, míní ANO. No, není to tak…. V minulosti byla totiž představena studie, ke které zaznělo mnoho připomínek (ze strany ANO například to, že knihovnu nepotřebujeme, když lidi nečtou). Pokračujeme tedy v diskusích o tom, co v tomto prostoru chceme. Povel k projektování zatím nezazněl, jednání s architekty o potřebách města pokračovala celý letošní rok a přinesla nové pohledy na to, jak využít budovy, které má město k dispozici. A pro pozorné: na KD Crystal je v rozpočtu vyčleněný rovný milion korun na dokončení studií dle doporučení skupiny architektů a na další související přípravu. 

„Venkovní bazén podražil,“ hrozí se v ANO. Zatím ale cenu neznáme, protože není vysoutěžená, jen máme připravenou částku v rozpočtu…. Prvotní odhad projektanta byl 60 mil. korun BEZ DPH, projektová dokumentace, která se již přesně zabývá jednotlivými položkami, upřesnila finanční odhad na 90 mil. korun VČETNĚ DPH. Je to v podstatě jednoduché a každý, kdo stavěl dům či cokoli jiného, vám potvrdí, že vstupní rozpočet se mnohdy mění a jen málokdy trefíte počáteční sumu za konečnou.

Komenského a Blata. Do sporných investic ANO zařadilo i zateplení bytového domu v Komenského ulici za 50 milionů a rekonstrukce penzionu na Blatech za 62 mil. korun. K tomu chci uvést následující:

Oba domy vznikaly v 90. letech, kdy bujela kreativita projektantů a v České Lípě nám rostly tvarově komplikované domy se spoustou stříšek, výklenků, podchodů, prostůrků atd. Navíc ty domy nebyly kvalitně postaveny. Výsledkem je dnešní žalostný stav obou budov a potřeba nákladné rekonstrukce. To jsou holá fakta. Dům v Komenského tvoří 6 vchodů a 95 bytových jednotek. Mimochodem: s 50 miliony na rekonstrukci ANO lže, ve veřejném registru smluv máme řádně zveřejněnou smlouvu na 37 milionů korun a akce se bude realizovat z dotace. 

U penzionu na Blatech vyjde zateplení celého objektu, včetně rekonstrukce celé střechy, na 33 mil. Kč a město bude také žádat o dotaci. V roce 2019 je ve zdejších 60 bytech plánována celková rekonstrukce koupelen, které budou bezbariérové za 27 mil. korun. Nejsou to malé částky, ale vzhledem k výše popsaným složitostem budovy, jsou akceptovatelné a přinesou velkou přidanou hodnotu jejich obyvatelům.

Proč se o rekonstrukci Jiráskova divadla mluví v rozpočtu 2018 a přitom je plánovaná na rok 2019, diví se ANO. No, jak už jsem jednou řekla, nejde začít stavět bez přípravy. Musíme upravit projekt, dořešit sousední dům, jehož majitel blokuje už několik let další postup s divadlem, přeložit trafostanici z Panské do Jiráskovy ulice. To něco bude stát. Pak můžeme teprve kopnout do země. 

Bohužel musím odmítnout i katastrofický scénář ANO, že na konci roku 2019 zůstane v investičním fondu 26 mil. korun. Když bychom z fondu jen utráceli, jako to činili všichni naši předchůdci od okamžiku vzniku tohoto fondu, tak možná. Ale my to už tři roky děláme jinak a posíláme si do fondu všechny přebytky hospodaření (o tom ostatně také zastupitelé ANO hlasují, takže by si to minimálně paní zastupitelka Ing. Volfová mohla pamatovat). Na konci příštího roku bude v investičním fondu cca 150 milionů korun a další rezervy na běžných účtech města. A na konci roku 2018 bude zastupitelstvo při tvorbě nového rozpočtu znovu rozhodovat, kolik a do čeho bude investovat v roce 2019 – pokud se rozhodne rozfofrovat 120 milionů korun do nákupu autobusů, jak zaznělo v minulosti od ANO ruku v ruce s KSČM, pak mu těch 26 milionů korun zbyde. Pokud zachová zdravý rozum, pak si spočítá vcelku hravě, že na konci volebního roku 2018 bude v investičním fondu i po realizaci našich plánovaných investic mnohem víc, než zbylo nám ve volebním roce 2014. 

Romana Žatecká, starostka

Nahoru

Komentáře

Re: ANO jaksi „pozapomnělo“ na skvělý rating našeho města

Paní starostko, schodek znamená manko, ztráta, nedostatek čí deficit. Termín schodek se také používá pro záporný výsledek hospodaření, kdy výdaje převyšují příjmy. Tolik definice.
Takže tento výraz je pro vámi sestavený rozpočet na místě. Schodek ve výší 54 % příjmů si nikdo nedovolí. Vy jste si jej navrhli a schválili, to neokecáte ratingem......prostě je to schodek.

Nahoru

Re: ANO jaksi „pozapomnělo“ na skvělý rating našeho města

Jak se říká, papír snese všechno. Ve střednědobém plánu 2019-2023 ratingová společnost počítá v dlouhodobých pohledávkách s příjmem např. 75 mil za firmu Vett , Sdružení Českolipsko apod. Je všeobecně známo, že v případě firmy Vett se jedná o NEVYMAHATELNOU POHLEDÁVKU Již zastupitelstvo rozhodlo o tom, že ve sporu s firmou, která nemá žádný majetek nemá smysl pokračovat. Pohledávka měla být již dávno odepsána, jde pouze o účelové zkreslování výsledku hospodaření města. Pokud "renomovaná" ratingová společnost vychází z takovýchto podkladů, nelze se divit, že město Česká Lípa získalo nejvyšší hodnocení. Výsledek hospodaření "dobrých hospodářů" vidíme všichni. Je srandovní, že v případě referenda o bazénu / jde o plánovanou investici 90 mil./ město nemůže zakoupit 40 volebních uren tak, aby se referendum mohlo uskutečnit současně s prezidentskými volbami...
Opravdu ambiciozní rozpočet, ...
,

Nahoru

Re: ANO jaksi „pozapomnělo“ na skvělý rating našeho města

Ale ale, to se nám miliónky kutálejí. Na začátku roku 2017 byl bazén u Sportareálu za 40 mil. Kč, letos už bude za 90 mil. Kč. Teda jestli bude. Asi bude 2x větší......... ☺☺☺
A pohledávka za fi Vett ???? To v rozpočtu není, to asi bude kostlivec ve skříni pro ty co přijdou po p. starostce, každý po sobě něco zanechá. Starostka a kostlivec☺☺☺

Nahoru