Zabriskie Point naposledy na plátně kina

Verze pro tisk |

Kino Máj Doksy uvede v úterý 18. prosince kultovní snímek legendárního italského režiséra Michelangela Antonioniho Zabriskie Point (USA 1970, 110 minut).

Kdo tento film ještě neviděl na plátně, nebo by jej rád viděl znovu, má nyní poslední možnost – filmu totiž končí monopol již koncem tohoto roku.

V průběhu roku 1968 zažil Michelangelo Antonioni v USA na vlastní kůži řadu universitních rebelií a spřátelil se s předáky revolučního hnutí Černí panteři i Studentského sdružení za demokratickou společnost, kteří byli stoupenci násilné přeměny poměrů. Ze zážitků a poznámek, které si během cesty Amerikou psal, vznikl námět lyrického filmu.

Jeho děj se odehrává v pouštní krajině Údolí smrti, v Arizoně a v Los Angeles. Tato road movie je příběhem kratičkého milostného vztahu dvou mladých vzbouřenců: radikalisticky orientovaného bývalého studenta Marka a sekretářky losangeleského byznysmana Darie. Proslulou sekvenci gruppensexu v pouštní krajině Údolí smrti provázejí skladby Jerryho Garcii a kapely Grateful, dramatickému finále snímku dominují Pink Floyd.

Projekci filmu doplní přednáška filmového publicisty Vladimíra Hendricha s řadou zajímavostí o kritických ohlasech i o genezi a průběhu natáčení, včetně přiblížení tragického životního osudu rebelského představitele hlavní role Marka Frechetteho, o kterém se tehdy psalo jako o novém Jamesu Deanovi. Po skončení projekce bude při sklence dobrého vínka, čaje nebo kávy následovat beseda s V. Hendrichem.

Zabriskie Point - Kino Máj Doksy, 18. prosince 2012 od 19.30 hod., vstupné 69+1,-

Kontakt: Miloslav Lomič, tel. 776 550 862, kinomaj.doksy@centrum.cz
 

Zabriskie Point naposledy na plátně kina
Zabriskie Point naposledy na plátně kina
Zabriskie Point naposledy na plátně kina
Nahoru