Výstava Filmový plakát 60. let 20. století

Verze pro tisk |

V březnu letošního roku oslavila budova kina Máj v Doksech padesátiny. K tomuto jubileu bude v prostorách kina od 13. do 30. dubna k vidění zajímavá výstava téměř 50 filmových plakátů, které vznikly v 60. letech minulého století.

„V šedesátých letech získávaly plakáty českých autorů řadu ocenění doma i v zahraničí a z mezinárodních přehlídek plakátů si odvážely řadu cen. Autoři začali využívat koláže, fotokoláže. Je to období svobodné, necenzurované tvůrčí práce, ukončené rokem 1968 a nastupující normalizací,“ přibližuje téma výstavy její kurátorka Jana Fridrichová z Vlastivědného muzea v České Lípě.

Kino Máj bylo uvedeno do provozu 9. března 1963 filmem Karla Kachyni Závrať. Autorem plakátu k filmu byl Karel Vaca, jeden z nejuznávanějších tvůrců československého filmového plakátu. Vytvořil nejvíce plakátů ze všech výtvarníků - celkem 289. Návrhy filmových plakátů dělal třicet let. Jeho první plakát vznikl v roce 1959 a poslední v roce 1988. Karel Vaca dlouhá léta pracoval ve výběrové komisi Ústřední půjčovny filmů, kde prosazoval a probojovával neotřelé nápady své i svých kolegů proti dobové cenzuře (to především v 70. a 80. letech). Jeho plakáty k filmům Sladký život a Výkřik patří mezi kultovní díla tohoto oboru užité grafiky.

Vystaveny jsou i plakáty předního českého grafického designéra Zdeňka Zieglera, profesora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Starší generace si na výstavě jistě vzpomene na plakáty k filmům Zlaté časy ve Spessartu, Ecce homo Homolka či Zálesák.

„Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 13. dubna od 17 hod. v kině Máj. Poté bude následovat kulturní program v podání dětí z mateřské školy Pražská, která slaví 30 let, a truvérská mše Petra Ebena v provedení sboru Babíny di Doksy a žáků ze ZUŠ Doksy, jež tím oslaví své 55leté jubileum. Od 18 hod. promítneme film z roku 1963 Ať přijde kocour,“ zve Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska a spoluautorka výstavy.

„Jsem ráda, že se právě v kině koná tato zajímavá výstava. Podařilo se jí uspořádat díky dlouholeté skvělé spolupráci s paní Janou Fridrichovou z Vlastivědného muzea v České Lípě. Není to ovšem jediný společný projekt. Za všechny budu jmenovat tradiční řezbářské sympozium, které se koná na začátku září u nás v Doksech,“ říká starostka Doks paní Eva Burešová.

Za laskavé zapůjčení plakátů děkují kurátorky výstavy panu Marianu Lukačovičovi z antikvariátu Klariani z Varnsdorfu. Cenné informace o filmovém plakátu 60. let a jeho tvůrcích byly získány z webu terryhoponozky.cz

Výstava v kině Máj je otevřena pouze před promítáním, tedy v úterý a v sobotu. V květnu bude výstava přesunuta do Městské knihovny v Doksech a bude otevřena kromě úterý celý týden.

Renata Mauserová, ředitelka MěKS Doksy

Nahoru