U Mácháče zahájili jarní putování po Máchově kraji

Verze pro tisk |

V neděli 1. dubna 2012 v 10 hodin byla slavnostně otevřena naučná stezka. Nekonalo se však žádné přestřižení pásky, ale na osmdesát rodičů se svými ratolestmi se vydalo putovat s Fifinkou, Myšpulínem, Pinďou a Bobíkem okolo Blaťáku.

Podmínkou účasti byla kvalitní obuv nebo správně vybavené kolo, proto nikdo na startu neunikl kontrole městských policistů. Měl-li účastník dobrou a pevnou obuv či správnou cyklistickou výbavu, obdržel průkaz chodce a cyklista řidičský průkaz na kolo. Aby se nám účastníci neztratili, vybavili jsme je mapou a průvodcem po naučné stezce, v němž byly obsaženy úkoly, které děti na jednotlivých zastaveních měly plnit.

Hned na startu paní starostka zkoumala znalosti dětí o Čtyřlístku a o jeho vztahu ke zdejšímu kraji. A děti si nezadaly. Bezpečně věděly, že jdou kolem Blaťáku, že vidí Bezzub, že cíl je v muzeu a muzeum se nachází v Třeskoprskách, kde je Čtyřlístek doma. Nezaskočila je ani záludná starostčina otázka, kdo je autorem komiksu.

Cestou účastníky provázelo aprílové počasí, skvělá nálada a dobrůtky z batůžku paní starostky. Děti s pomocí svých rodičů nadšeně plnily úkoly na jednotlivých zastaveních, protože věděly, že v cíli je čeká pan Jaroslav Němeček, který osobně zkontroluje, zda naši malí turisté splnili své úkoly dobře. A cíl nemohl být nikde jinde než v muzeu Čtyřlístku. Celé odpoledne pak Jaroslav Němeček účastníkům pochodu kreslil originální čtyřlístkovské obrázky s věnováním, rozdával pamětní listy, drobné odměny a dobrou náladu unaveným turistům.

„Velmi mě potěšila vysoká účast a znalost dětí o vztahu Čtyřlístku k našemu kraji. Vysoce oceňuji vytrvalost a nadšení našich nejmenších účastníků, neboť ujít patnáctikilometrovou trasu s úsměvem na tváři bylo pro leckoho, i pro mě, heroickým výkonem. Těším se na další setkání, třeba v květnu při otevírání Máchova jezera,“ dodala starostka města Doksy, Eva Burešová, která slavnostně naučnou stezku nejenom otevřela, ale i v kvalitní obuvi prošla.

„Tímto jsme zahájili sérii turistických pochodů. Další se koná 14. dubna 2012 ze Sychrova do Českého Dubu. Jedná se již o devátý ročník putování po stopách K. H. Máchy na místa, kam by určitě šel anebo kam by byl býval určitě šel. Více informací o jednotlivých etapách putování Máchovi v patách naleznete na www.machuvkraj.cz,“ zve Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska Doksy.

U Mácháče zahájili jarní putování po Máchově kraji
U Mácháče zahájili jarní putování po Máchově kraji
U Mácháče zahájili jarní putování po Máchově kraji
Nahoru