Odemknutí Máchova jezera panovníkem a básníkem

Verze pro tisk |

Málokomu asi uniklo, že je letošní rok Rokem K. H. Máchy, neboť si připomínáme 200 let od jeho narození. Pod kůži se nám však určitě nedostalo další významné historické jubileum, ačkoli má nepřímo vztah i k našemu Máchovu jezeru a Doksům, a sice 700 let od nástupu dynastie Lucemburků na český trůn. 3. prosince 1310 první z rodu Jan Lucemburský ovládl Prahu a pojal za choť Elišku Přemyslovnu.

7. února 1311 pak proběhla korunovace tohoto královského páru, který přivedl na svět v roce 1316 Karla IV., mimo jiné také zakladatele našeho Máchova jezera.
Proto letošní otvírání jezera, na které vás co nejsrdečněji zveme, bude spojeno s těmito dvěma významnými osobnostmi.
Zahájení nebude na náměstí Republiky, protože průvod byl rok od roku řidší a řidší, ale začneme rovnou v centru dění, tedy u Máchova jezera na Hlavní pláži v Doksech. V sobotu 8. května ve 12,45 hod. začne hrát u přístaviště lodí hudba. Kokardami, které vyrobí děti z výtvarného oddělení Základní umělecké školy v Doksech, budete moci ozdobit masku, jež se Vám nejvíce zalíbí. Tři masky s největším počtem kokard na svém kostýmu obdrží věcné odměny. Oprašte své krásné karnevalové kostýmy z jiných akcí a provětrejte je u Máchova jezera!
Na tzv. „kulaťáku“ na Hlavní pláži se přes propast věků setkáme s Karlem IV. a Karlem Hynkem Máchou a jejich osudovými milenkami a ženami. Co z toho všechno vzejde, uvidíte, pokud přijdete 8. května k jezeru. Po slavnostním odemknutí jezera vypukne tzv. námořnický bál, který bude kočírovat zpěvačka Inka Rybářová a na který pozve všechny mořské víly, princezny, piráty, námořníky a vodníky, přiveze nové písničky a vyhodnotí také nejúspěšnější masky.
Tak jako každoročně obohatí program svými tanečními rytmickými vstupy taneční škola Enliven Centre Česká Lípa pod vedením Lenky Jiráňové. Těšit se můžete na netradiční vystoupení kejklířů na chůdách a jednokolce.
Až se děti vyřádí, přijde se svou troškou do mlýna kapela Mára a křoví, známé folk-rockové trio z České Lípy, které se už třetím rokem zaměřuje na zhudebňování textů českého básníka Jiřího Žáčka. Základ jejich hudby je tvořen písničkářským projevem frontmana Máry, do něhož je přidána melodická linka flétny a kytary, a rytmická část je tvořena sestavou různých rytmických nástrojů. Jejich hudba je občas hravá, skočná, zpěvná i tklivá, jindy zas plná bluesové melancholie.
Po celé odpoledne budou v zadní části Hlavní pláže pro děti připraveny zábavní atrakce – skákací hrad a trampolína, a různé soutěže, které zajišťují mateřské školky Libušina a Pražská.
A protože má Máchovo jezero letos dost vody, budete se moci už od dopoledních hodin projet lodí. Jediné, co opravdu neumíme zajistit, je počasí, a tak si budeme držet palce, aby nám vyšlo jako loni.
 

Nahoru