Nedělní odpoledne (nejen) o historii kina Máj

Verze pro tisk |

V neděli 15. května se v kině Máj v Doksech od 15:00 hodin uskuteční odpoledne věnované nejstarší realizaci libereckého architektonického ateliéru SIAL -  dokského kina Máj v kontextu české a evropské moderní architektury.

Na programu je komentovaná prohlídka kina se zasvěcenými komentáři historiků umění prof. Rostislava Šváchy, který připravil první velkou soubornou výstavu a publikaci o SIALu (mimochodem Nejkrásnější knihu roku 2010) a Mgr. Martina Strakoše, autora kapitoly věnující se dokskému kinu.

Kromě besedy odborníků, autorů a kurátorů výstavy  a pamětníků je pro návštěvníky připravena také projekce unikátního snímku, zaznamenávajícího stavbu televizního vysílače na Ještědu.

Toto propojení není náhodné, pod projektem naší nejvýznamnější stavby 20. století, televizním vysílačem na Ještědu, je totiž podepsán stejný architekt jako u dokského kina, zakladatel a vedoucí osobnost SIALu, Karel Hubáček.

Srdečně zveme všechny na toto setkání všechny, které zajímá historie budovy kina Máj a kvalitní architektura vůbec!

V současné době je až do 22. května v pražské Galerii Jaroslava Fragnera k vidění výstava mapující tvorbu studia SIAL, kde je vystaven rovněž model kina Máj. Výstava je připravena jako putovní, po své premiéře v Muzeu umění v Olomouci a reprízách Oblastní galerii v Liberci, v Praze, Chebu a Plzni se vydá na turné v zahraničí.

Žádné jiné české architektonické studio se netěšilo takovému ohlasu ve významných zahraničních časopisech, nemělo takový úspěch v mezinárodních soutěžích v konkurenci světové špičky, nezískalo tak významná celosvětová ocenění. Téměř všichni odchovanci Hubáčkovy a Masákovy Školky SIAL jsou významnými pedagogy či vedoucími architektonických škol v ČR i zahraničí a patří mezi nejlepší české architekty. SIAL je dosud nepřekonaný fenomén a Karel Hubáček je jeho hlavním představitelem.

Setkání pořádá Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s dokským Nadačním fondem Antonína Bennewitze a Městským kulturním střediskem Doksy.

Kontakt: Miloslav Lomič, Městské kulturní středisko Doksy a kino Máj - tel. 776 550 862, kinomaj.doksy@centrum.cz

Výstava SIAL: Galerie Jaroslava Fragnera - www.gjf.cz

Nahoru