Muzeum Čtyřlístek otevřelo své brány

Verze pro tisk |

V neděli 11. prosince 2011 bylo za velké účasti veřejnosti otevřeno Muzeum Čtyřlístek, jediné v České republice. Muzeum bylo vybudováno v půdních zrekonstruovaných prostorách Městské knihovny Doksy.

V muzeu je stálá expozice věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek, který vznikl před více jak 40 lety, kdy Jaroslav Němeček vdechl život čtyřem postavičkám Fifince, Bobíkovi, Myšpulínovi a Pinďovi. Předobraz komiksu našel Jaroslav Němeček v Doksech a v jejich blízkém okolí, neboť Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz. V muzeu se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří. Jedna část expozice je také věnována připravované filmové adaptaci Čtyřlístku s názvem Čtyřlístek ve službách krále, která by měla mít premiéru právě v Doksech.

V muzeu je také prostor pro besedy, přednášky, minivýstavy, ale i místo na hraní a kreslení, které s nadšením ocenily při nedělní návštěvě hlavně menší děti. Velká pozornost je v muzeu věnována také tématu Čtyřlístek na poštovních známkách – první poštovní známku s postavičkou Čtyřlístku vydala Česká pošta ve spolupráci s Jaroslavem Němečkem v roce 2010.   

O stříhání pásek nebyla nouze. Tu první přestřihla po 13 hod. spolu s autorem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem starostka města Eva Burešová, která také poděkovala všem, kteří se na realizaci projektu podíleli. Největší dík pak vyjádřila manželům Němečkovým. Druhou stuhu pak přestřihli po 14 hod. v rámci křtu knihy Zlaté příběhy Čtyřlístku. Obrovský zájem byl o pokřtěnou knihu Zlatá kniha Čyřlístku a samozřejmě o autogram Jaroslava Němečka, který kromě podpisu maloval svým nezaměnitelným rukopisem čtyřlístkovské obrázky. Nechybělo ani krájení marcipánového dortu v podobě muzea i s postavičkami Čtyřlístku. Velký úspěch mělo taneční vystoupení dětí z Mateřské školy Pražská a vystoupení komika a kmotra muzea Richarda Nedvěda, zakladatele trapnomagie. Celým odpolednem provázely všechny zmiňované postavičky Čtyřlístku v životní velikosti, rozdávaly dětem drobné pozornosti, sladkosti, které věnovali partneři filmu Čtyřlístek ve službách krále, a ochotně pózovaly před fotoaparáty. Pro děti byly připraveny hry věnované firmou Dino Toys. Pro fandy a sběratele byla připravena speciální pohlednice vydaná u příležitosti otevření Muzea Čtyřlístek, k níž si bylo možné zakoupit i poštovní čtyřlístkovskou známku.

Muzeum můžete navštívit od pondělí do pátku od 13 do 17 hod. Otevřeno bude i mezi vánočními svátky, tj. 27., 28. a 29. prosince. Dopolední návštěvu muzea je potřeba předem objednat na tel.: 487 872 167, e-mail: knihovna@knihovna.doksy.com

Z Muzea se pak můžete vydat po naučné stezce Se Čytřlístkem okolo Blaťáku, která vede po žlutě značené turistické cestě okolo Máchova jezera a je tvořena třemi informačními tabulemi, na nichž Čtyřlístek seznamuje návštěvníky se zajímavostmi v okolí. Tabule v podobě komiksu namaloval Jaroslav Němeček.

K naučné stezce bude vydán i turistický průvodce, který je opět bohatě ilustrován Jaroslavem Němečkem.

Muzeum Čtyřlístek bylo vybudováno v rámci projektu „Zlepšení infrastruktury cestovního ruchu v oblasti Máchova jezera - Jarmilina stezka, Naučná stezka a Muzeum Čtyřlístek“ spolufinancovaného z EU prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Muzeum Čtyřlístek otevřelo své brány
Muzeum Čtyřlístek otevřelo své brány
Muzeum Čtyřlístek otevřelo své brány
Muzeum Čtyřlístek otevřelo své brány
Muzeum Čtyřlístek otevřelo své brány
Nahoru