Máchův kraj poetický slovem a obrazem

Verze pro tisk |

V neděli 11. listopadu od 15 hod. proběhne v Městské knihovně Doksy vernisáž výstavy velkoformátových fotografií Zdeňka Halíře a Vladimíra Kuřátka věnovaných kraji pod Bezdězem Máchův kraj poetický.

Oba fotografové nejsou žádnými nováčky v oblasti fotografie, neboť již mnohokrát vystavovali, ať už samostatně nebo společně, a to nejenom v Česku, ale i v zahraničí (Německo či Finsko). Získali řadu předních umístění ve fotografických soutěžích.

„Téma krajiny a krajinného detailu, které mně je nejbližší, mě také naučilo vnímat přírodu a krajinu tak nějak opravdově. Nespěchám. Přesně podle krásného citátu Karla Čapka: ,Člověk, který tuze spěchá, dojde možná k cíli, ale jen za tu cenu, že se nepodíval na tisíceré věci, které cestou minul.' Člověk se musí do krajiny nejprve vcítit, trpělivě čekat a pak mu teprve může být odměnou nevšední snímek,“ vyznává se Zdeněk Halíř.

Vladimíru Kuřátkovi se stal doslova osudovým hrad Bezděz, což dokládají i vystavené a publikované fotografie. „Bezděz jsem fotografoval ve všech ročních obdobích a ze všech možných pohledů. Stal se tak stěžejním objektem mého fotografického snažení. Snad tomu chtěl osud, že od roku 1995 žiji přímo v obci Bezděz pod ochranou nejkrásnějšího českého hradu, jehož genius loci mě úplně pohltil,“ přiznává Vladimír Kuřátko.

V letošním roce vydávají svou první fotografickou publikaci pod názvem Máchův kraj poetický, kterou textem doplnila Renata Mauserová. Na vernisáži knihu pokřtí Vlastimil Vondruška, známý spisovatel žijící v Máchově kraji.

Kniha představuje prostřednictvím uměleckých barevných fotografií, které zachycují romantickou krajinu ve všech ročních obdobích v neopakovatelných světelných atmosférách, oblast v Podbezdězí, nesoucí jméno po českém romantikovi K. H. Máchovi. Fotografie jsou citlivě doplněny poetickým textem, který je vybírán nejen z děl K. H. Máchy a dalších českých básníků, ale je i vlastní tvorbou autorky. V závěru knihy se můžete dočíst, jak se historicky měnilo a vyvíjelo pojmenování oblasti, kterou dnes známe jako Máchův kraj.

„Holdem básníkovi a jeho kraji je tato kniha. Obrazem a slovy odkrýváme tu nevtíravou něžnou poetiku, kterou, byť někdy v jiných kulisách, vnímal básník, když tehdy 21letý poprvé vstoupil do kraje pod Bezdězem,“doplňuje editorka a autorka textů Renata Mauserová.

Vydejte se prostřednictvím této poetické publikace i výstavy do Máchova kraje a objevujte jeho neopakovatelnou krásu, harmonii i tajemnost provázanou obrazem a textem.

Výstava potrvá do 31. prosince a bude otevřena v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9,00 do18,00 hod., v pátek, v sobotu a v neděli od 13,00 do 17,00 hod.

Vstup na výstavu je zdarma. Na výstavě si budete moci zakoupit publikaci Máchův kraj poetický za zvýhodněnou cenu.

macha
Nahoru