Karel Vachek, Helena Všetečková a Martin Kohout v kině Máj

Verze pro tisk |

V úterý 24. a ve středu 25. května budete mít mimořádnou příležitost osobně se setkat s třemi režíséry – malířem, básníkem a filmovým režisérem Karlem Vachkem a s jeho dvěma oblíbenými žáky – s Helenou Všetečkovou a Martinem Kohoutem.

Během těchto dvou večerů se tak budete moci blíže seznámit s jejich tvorbou, ať již s ukázkami z filmů Karla Vachka nebo s dvěma celovečerními filmy Heleny Všetečkové a Martina Kohouta. U kávy nebo čaje si pak se všemi třemi můžete popovídat.

Besedy s tvůrci bude moderovat filmový kritik a historik Mgr. Vladimír Hendrich.

Oba celovečerní filmy, které během těchto dvou večerů uvidíte, jsou nominovány na letošní Cenu Andreje „Nikolaje“ Stankoviče.

Setkání s Karlem Vachkem a jeho žáky pořádáme ve spolupráci se Střední fotografickou, filmovou a televizní školou ve Skalsku.Úterý 24. května od 17.30 hodin

TO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ Z MFDF JIHLAVA 2015 – část I.

Česká cesta aneb Proč došlo ke kuponové privatizaci? (ČR, 2015, režie Martin Kohout, 90 min.)


V řadě názorů a připomínek historických události, které film věnovaný kupónové privatizaci prezentuje prostřednictvím rozhovorů s historiky a tehdejšími účastníky, se jako ústřední ukazuje konflikt dravého kapitalistického uspořádání a sociálněji pojatých alternativ, který je v české politice dodnes živý. Právě pro důraz na tehdejší debatu o sociálních aspektech společnosti má tato reminiscence počátků českého kapitalismu aktuální vyznění.
Martin Kohout pracoval na této své brilantní autorské vizi způsobu, smyslu i stále aktuálních důsledků kuponové privatizace u nás téměř pět let. Ve filmu, jehož protagonisty jsou mj. Petr Kučera, Václav Klaus (a.z.), Václav Havel (a.z.), Tomáš Ježek, Dušan Tříska, Petr Pithart, Václav Žák, Milan Zelený, Ivo Možný, Michael Hauser, Milan Otáhal, Karel Ledvinka, Jiří Stráský, Jan Urban či Antonín Benčík, sledujeme oficiálně leckdy skrývané a utajované souvztažnosti a propojení, které právě díky Kohoutově strohé a věcné filmové analýze máme šanci odhalovat a rozpoznávat a z jejich konkrétní reálnosti občas až mrazí.

Besedu s filmovým režisérem Martinem Kohoutem a s filmovou režisérkou Helenou Všetečkovou moderuje filmový kritik a historik Vladimír Hendrich.

Po projekci je pro diváky připraveno občerstvení.Středa 25. května od 17.30 hodin, cca 105 minut

LEKCE FILMU PODLE KARLA VACHKA

Jeden z nejosobitějších tuzemských filmových režisérů, básník, malíř a vedoucí katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU Karel Vachek (z jeho nejproslulejších snímků připomeňme např. opusy Moravská Hellas, Spřízněni volbou, Nový Hyperion a Bohemia Docta) vysvětlí základní termíny své tvorby, především klíčový pojem „vnitřní smích“.
Připomene literární díla, která jsou pro jeho tvorbu zásadní a k nimž často odkazují i názvy jeho filmů. Promluví také o osobnostech českých dějin, které považuje za nejdůležitější. Pustíme si rovněž ukázky ze skladeb hudebníků, kteří jsou pro něho inspirativní (mj. Oscar Peterson, Robert Kurka či Elvis Presley). Své vize bude v průběhu lekce ilustrovat vybranými scénami ze svých filmů.

Karla Vachka uvede a závěrečnou diskusi s ním moderuje Vladimír Hendrich.

Po projekci je pro diváky připraveno občerstvení.Středa 25. května od 20.00 hodin

TO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ Z MFDF JIHLAVA 2015 – část II.

Všichni mají pravdu? Karel Floss a ti druzí (ČR 2015, režie Helena Všetečková, 120 min.)


Multiportrét vývoje českého polistopadového myšlení a cítění, centralizovaný kolem osobnosti filosofa a levicového křesťana Karla Flosse. Jeho ideje o Bohu, pravdě i politice obkružují jako satelity výroky silně protikladných osobností, od Noama Chomského, Alaina Badioua a Slavoje Žižka přes Tomáše Halíka, Milana Knížáka a Václava Klause až po Daniela Kroupu, Milana Kohouta a Ondřeje Slačálka. Film Heleny Všetečkové svébytně navazuje na tvorbu Karla Vachka. Staví na významových kontrapunktech, situačním humoru i jemné ironii. Vzniká jakési audiovizuální koryto, kterým proudí kanalizovaný hněv národa, připomínajícího dítě, které se učí myslet a neví, k čemu se vztáhnout dřív – protože v jistém smyslu vlastně „všichni mají pravdu".

Besedu s Helenou Všetečkovou, Karlem Vachkem a Martinem Kohoutem moderuje Vladimír Hendrich.

Po projekci je pro diváky připraveno občerstvení.

 

Další informace: Miloslav Lomič, tel. 776 550 862, e-mail: kinomaj.doksy@centrum.cz

Průběžné informace: http://www.facebook.com/KinoMaj

alt
alt
alt
Nahoru