K. H. Mácha by se jistě divil, kolik toho o něm ví dnešní mládež

Verze pro tisk |

Mohl se Karel Hynek Mácha setkat s Josefem Jungmannem? Kde a kdy byl nalezen rukopis Máje? Zachytil básník v některém svém díle svou proslulou pěší výpravu do italských Benátek?

S těmito a mnoha dalšími zapeklitými otázkami se v úterý 4. 6. potýkala šestice týmů v dokském Muzeu Čtyřlístek, kam byla přesunuta kvůli kabonícím se mračnům vědomostí soutěž „Nejen Mácha známý – neznámý“.

Soutěž, jejíž osmý ročník uspořádala opět Městská knihovna Doksy ve spolupráci se Základní školou K. H. Máchy v Doksech a Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě, byla vypsána pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol z Českolipska a Bělska. Nakonec se jí však zúčastnili pouze žáci z Doks a České Lípy. Jejich znalost českého romantického básníka, jeho života a díla, byla však velmi překvapivá.

„Po zkušenostech z minulých let jsme udělali úvodní otázky jednodušší, abychom soutěžící motivovali. Teprve později na ně čekaly záludnosti. Přesto byla letošní úroveň opravdu vysoká, což dokládá závěrečný rozstřel mezi finalisty,“ uvedla Renata Mauserová, organizátorka akce.
Ta společně s překvapivě živým Karlem Hynkem Máchou a jeho přáteli prozkoušela žáky jak z faktografických otázek, tak ze znalosti literárních ukázek děl dalších spisovatelů.
Vítězný šestičlenný tým domácích se mohl radovat z pořádného dortu s podobiznou Karla Hynka Máchy, který do soutěže věnovalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, ale také z fotografie s tímto poetou, který už je více než půl druhého století po smrti.

Po ukončení soutěže žáci ještě představili knihy, které by Máchovi doporučili k četbě, a svá vlastní literární díla napsaná na jeho počest.

A odpovědi na úvodní otázky? Jungmann byl Máchův profesor, Máj byl nalezen v roce 1916 na statku Krouských v Katusicích a své italské putování Mácha zužitkoval v románu Cikáni.

Foto: MěKS Doksy

K. H. Mácha by se jistě divil, kolik toho o něm ví dnešní mládež
K. H. Mácha by se jistě divil, kolik toho o něm ví dnešní mládež
K. H. Mácha by se jistě divil, kolik toho o něm ví dnešní mládež
Nahoru