Již 27. ročník řezbářského sympozia v Doksech

Verze pro tisk |

Ve dnech 6. až 8. září 2012se uskuteční na zahradě Památníku Karla Hynka Máchy v Doksech řezbářsko - dřevosochařské sympozium.

Zahrada u nejstaršího roubeného domu v Doksech bude po tři dny domovem party mistrů řezbářského umění. Dokské dřevořezání má letitou tradici. Letos to bude již po 27., co se mistři dlát, hoblíků a hlavně milovníci dřeva a přírody setkají. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout přímo pod ruce mistrů řezbářů a sledovat, jak se kus dřevěného špalku mění v umělecké dílo.

V Doksech očekávají účast mnoha mistrů, např. Karla Hajna z Turnova, Tomáše Dostála-Bosamba z Prahy, Stanislava Pokorného z Berouna, Václava Plechatého z Liberce, Tibora Matúze z Nového Boru,  Františka Petranyho z Nového Města pod Smrkem , Jana Květoně z Rožmitálu pod Tremšínem, Pavla Wágnera z Hrádku nad Nisou. Nebude chybět Zdeněk Vilém z Liberce, který v současné době vystavuje svoje kouzelné plastiky v Památníku K. H. Máchy.

„Letos se setkáme kromě stálic tohoto sympózia i s novými mistry řezbáři. Z Olešné u Hořovic navštíví poprvé  Doksy  výtvarník, kamenosochař a řezbář Josef Zedník. Josef Zedník měl svoji autorskou výstavu před lety ve Vlastivědném muzeu v České Lípě a tento kraj si oblíbil. Na zahradě Památníku K. H. Máchy budeme mít možnost vidět při práci i jednu ženu, která dokáže, že toto krásné řemeslo není vyhrazeno pouze mužům“.  Upřesnila Jana Fridrichová, hlavní organizátorka sympozií v Doksech.

Již dvakrát se to řezbářské sympozium stalo významnou aktivitou projektů na podporu místní kultury a rozvoje cestovního ruchu. V roce 2010 to bylo tzv. Máchovské řezbářské sympozium, kdy v rámci projektu na oslavy 200stého narození K. H. Máchy vzniklo 13 Máchovských plastik, které jsou od té doby putovní výstavou po Máchově kraji. V roce 2011 v Doksech mistry řezbáře zase zapojili do projektu na oslavu Mezinárodního roku lesů, které vyhlásilo OSN. Mimo jiných zajímavých aktivit byla v rámci tohoto projektu vytvořena v Doksech stezka Putování za lesními pověstmi, na které můžete potkat 7 velkých dřevosoch a něco si o jejich životě v lese přečíst. Stezka se stala velmi vyhledávanou atrakcí nejenom turistů, ale také dětských spolků, škol a školek.

„Tradice řezbářských sympozií mě nadchla již před pár lety, kdy jsem se o sympoziu dověděla. Bylo mi líto, že nevyužijeme desítky šikovných rukou, které tu máme často i týden. A tak jsem ještě z pozice projektové manažerky připravila projekt na Máchovské sympozium a rok na to na Mezinárodní rok lesů a tak nám tu zůstaly nejenom krásné vzpomínky, ale také díla mistrů, která tu obdivují jak místní, tak návštěvníci.“Dodala starostka města Eva Burešová

Přijďte se i Vy podívat na mistry řezbáře kdykoliv od čtvrtka do soboty a poznat krásu dřeva. Zahájení se koná ve čtvrtek v 16 hodin a slavnostní ukončení s hudbou v pátek od 18 hodin.

Všem zájemcům o řezbářské řemeslo bude zahrada volně přístupná a nebude vybíráno vstupné.

Sympozium pořádá Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.  Partnerem projektu je Město Doksy, Svazek obcí Máchův kraj, Městské kulturní zařízení v Doksech a Sdružení Českolipsko.

„Největší zásluhu na této krásné tradici však má Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, protože právě oni tuto tradici před 27 lety v Doksech zavedli a udržují ji bez naší i s naší pomocí. Na spolupráci s nimi se vždy těším i teď jako starostka.“Pochvaluje si starostka města Eva Burešová.

Již 27. ročník řezbářského sympozia v Doksech
Nahoru