Estonská sobota v kině Máj

Verze pro tisk |

Sobotní odpoledne, které se bude konat 24. listopadu v kině Máj v Doksech, bude celé věnováno Estonsku. Jeho vzácným hostem bude pan Björn Piibur – attaché, konzul Estonské republiky.

Předprodej na Estonskou sobotu probíhá v Doksech a v České Lípě. Vstupenky si můžete zakoupit v Infocentru města Doksy a v Reynkově knihkupectví v Moskevské ulici v České Lípě.

Program tohoto komponovaného estonského odpoledne je velmi pestrý. Cestovatel a velký znalec pobaltských zemí Josef Miškovský bude vyprávět o svých cestách po Estonsku a promítat fotografie z této krásné země.

V další části odpoledne zazní sálem kina Máj živá estonská hudba v podání skupin Jääääär a David Lomič Band.

Součástí Estonské soboty bude také ochutnávka tradičních estonských pokrmů a nápojů, jako je například likér Vana Tallinn. Tento silný nápoj má příchuť rumu a je výrazně sladký a kořeněný. Vana Tallinn se v Estonsku často přidává do kávy a je oblíbenou ingrediencí mnoha koktejlů a shotů — za zmínku stojí například estonská variace B52, tzv. Burning Tallin a další typická estonská specialita Kama - obilný dezert.

Na závěr Estonské soboty bude uvedena unikátní retrospektiva krátkých estonských animovaných filmů, která byla letos uvedena na mezinárodním festivalu animovaného filmu AniFest v Teplicích. Přehlídku krátkých filmů uvede a o svém vztahu k estonské kinematografii bude vyprávět Jana Tomsová z Česko-estonského klubu.

 

ČASOVÝ HARMONOGRAM ESTONSKÉ SOBOTY

16.00 – úvod a uvítání Björna Piibura, attaché, konzula Estonské republiky
16.10 – koncert skupiny Jääääär
16.30 – beseda s cestovatelem Josefem Miškovským a projekce jeho fotografií
17.15 – ochutnávka tradičních estonských pokrmů a nápojů
18.00 – koncert skupiny David Lomič Band
18.30 – Jana Tomsová z Česko-estonského klubu: O mém vztahu k estonské kinematografii
18.45 – pásmo estonských animovaných filmů
20.00 – zakončení

Retrospektiva animovaných filmů

Letošní Estonskou sobotou dovršujeme tříletou „pobaltskou misi“. Ta začala v roce 2010 litevskou retrospektivou, kterou jsme připravovali s dramaturgyní a lituanistkou Dášou Váňovou, a pokračovala minulý rok Lotyšskem, s nímž nám pomohla lettonistka Denisa Šelelyová. Na letošním festivalu, který připravujeme s Janou Tomsovou z česko-estonského klubu, se náš pobaltský exkurs uzavře v nejsevernějším Estonsku.

Ačkoliv je estonská animace spojována především s osobností Priita Pärna, v této zemi tvořila a dále tvoří řada dalších vynikajících animátorů – režisérů, z nichž někteří se také už dostali do mezinárodního povědomí (z mladší generace například Kaspar Jancis, který v roce 2010 získal za svůj film Krokodýl evropskou cenu Cartoon d'Or).

Vraťme se ale na počátek a pojďme se podívat do „Estonska v Rusku“. Za otce estonského animovaného filmu je považován společně s Elbertem Tuganovem Rein Raamat. Oba stojí za vznikem slavných studií: Nukufilm a Joonisfilm. Produkce těchto dvou studií byla vedle tvorby pro děti podivuhodně pestrá, objevují se v ní témata čerpající z estonských legend a přírody a navíc i prvky absurdního humoru, společenské satiry a experimentu. Obě studia od roku 1957, kdy vznikl loutkově specializovaný Nukufilm, vytvořila velké množství filmů. Ty podléhaly schvalovacím procesům a ideologickému dohledu Moskvy a podobně jako v tehdejší československé animaci šlo mnohdy o to, co ještě „projde“.

Současná estonská animace čerpá ze zajímavé tvorby vzniklé za minulého režimu. Narazíme i na přímá srovnání dvou historických epoch (Hotel E). Především je pro ni ale charakteristický absurdní humor založený na surrealistických asociacích. Součástí pásma Estonsko v Evropě jsou zejména filmy s touto poetikou. V programu je zastoupena hlavně nejmladší generace estonských animátorů – Kaspar Jancis, Martinus Klemet či Chintis Lundgren. Malou specialitou naší retrospektivy bude i uvedení málo známé reklamní tvorby Priita Pärna. V prvním bloku to je reklama, která získala ocenění v Cannes, Switch off the Lights (1989). V evropském Estonsku zase jeho kontroverzní reklama Abolut Pärn (1996).

Na programu Estonské soboty v Doksech jsou tyto animované filmy:

1. O těžkém životě vlaštovky obecné
2. Vzestup a pád WC
3. Tutu fannytooth
4. Not about us
5. Big House
6. Design
7. Potápěči v dešti

O jednotlivých filmech:

O těžkém životě vlaštovky obecné
Chintis Lundgren, Estonsko 2011, 5 minut
Život vlaštovky obecné není jednoduchý. Na cestě z Afriky číhají samá nebezpečí. Větší ptáci si na ni dělají zálusk, stejně jako někteří lidé, kteří ji chtějí mít na talíři. Počasí není vždycky příznivé a ne pokaždé lze najít chutný hmyz k jídlu. Po návratu domů navíc vlaštovka zjistí, že se dveře stodoly na noc zamykají... Film vtipně předkládá fakta vztahující se k životu tohoto stěhovavého ptáka.

Vzestup a pád WC
Martinus Klemet, Estonsko 2011, 2,5 min
Dvě děti se vydají navštívit svou babičku, která bydlí na mořském pobřeží. Plánují dobrodružnou výpravu na ostrov a jdou spolu na pláž. Dva brouci roháči zasednou v restauraci ke stolu, aby spolu strávili romantický večer. S večeří ale není něco v pořádku. Když se cesty obou párů zkříží, dostanou se všichni do problémů. Odtékání a přitékání přitom hraje důležitou roli.

Tutu fannytooth
Mattias Mälk, Estonsko 2011, 7 minut
Tutu, starý klaun s jediným zubem, slaví devadesáté narozeniny. Jeho tři přátelé mu jdou vybrat dárek, který oslavence zaručeně potěší. Veselou párty v zahradě však ohrozí událost, která se zprvu zdá být velmi tragická. Úsměvy všech ale nakonec zachrání dárek v zelené krabici... Snímek Mattiase Mälka je prodchnutý řadou kouzel a triků, jaké umějí jenom cirkusoví klauni.

Not about us
Michail Reha, Estonsko / Švýcarsko 2011, 3,5 minuty
Hra s protiklady - světlo a tma, černá a bílá, muž a žena. Takto symbolicky pojal svůj snímek Michael Frei, který nás vybízí k přemýšlení - přitahují se protiklady, nebo odpuzují? Pokud existuje náš protějšek v paralelním světě, můžeme se s ním v jiném světě setkat, prolnout se s ním? Nebo je nám dáno udržovat rovnováhu vesmíru? Film je dokonale kompaktní s úspornými zvuky a hudbou.

Big House
Kristjan Holm, Estonsko 2011, 10 minut
Jedné horké letní noci se obyvatelé velkého činžovního domu věnují svým rutinním povinnostem, které se cyklicky opakují ve stále se zrychlujícím tempu. Vzniká tak nejen hudební, ale i vizuální rytmus, který ovšem najednou ohrozí příchod zloděje. Snímek Kristjana Holma je řetězcem absurdních a groteskních výjevů, z nichž jsou mnohé velmi překvapující.

Design
Mikhail Reha, Estonsko 2011, 6 minut
Excentrický designér byl dosud inspirací sám sobě. Z každého obrazu či fotografie na zdi vlají jeho dlouhé vlasy, někdy se stylizuje do poloh modelek na dílech klasických mistrů. Jednoho dne však zjistí, že „sám sebe vyčerpal". Začne na věci pohlížet zvnějšku a vytváří pro sebe nový, diverzní svět... Snímek Mihkela Rehy ukazuje, jak může být umělec vnitřně nesvobodný, pokud pomíjí mnohost inspirace.

Potápěči v dešti
Priit & Olga Porn, Estonsko 2009, 23 minuty
Potápěč musí každý den za prací, zatímco jeho žena, noční zubařka, každou noc odchází za pacienty. Jejich polibky jsou vždy polibkem na rozloučenou. Žena přes den spí a zdají se jí překotné sny. Velká loď se potápí a nikdo neví, kdy je čas na poslední cigaretu. 

Estonská sobota se koná v sobotu 24. listopadu odpoledne od 16.00 hodin v kině Máj Doksy.

Vstupné činí 50 Kč, akci pořádá Městské kulturní středisko Doksy a Česko-estonský klub.

Kontakt: Miloslav Lomič, tel. 776 550 862, kinomaj.doksy@centrum.cz

Průběžné informace na www.facebook.com/KinoMaj

Estonská sobota probíhá v rámci Ozvěn Anifestu s podporou Velvyslanectví Estonské republiky v Praze. 

Estonská sobota v kině Máj
Estonská sobota v kině Máj
Estonská sobota v kině Máj
Estonská sobota v kině Máj
Estonská sobota v kině Máj
Nahoru