Dokské pověsti a slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Verze pro tisk |

V pátek 30. prosince od 16 hod. provoní náměstí Republiky v Doksech perníky a perníčky, které budou hlavní náplní dětského adventního jarmarku. Kromě perníčků zde nebudou chybět adventní věnce a celá řada rukodělných výrobků vyrobených především dětskou rukou. Na dospělé pak dýchne adventní atmosféra z vůně svařáku nebo bramborových placek.

V 16,30 hod. bude slavnostně rozsvícen velký vánoční strom. Pod stromkem se sejdou děti ze Základní umělecké školy v Doksech a ženský pěvecký sbor Babíny di Doksy a společně zazpívají známé vánoční koledy. Dva malířské stojany budou připraveny pro ty děti, které budou chtít namalovat Ježíškovi vánoční přání.

„V půl páté pak společně za zpěvu koled rozsvítíme vánoční strom, který se letos bude pyšnit novou výzdobou. Slavnostní rozsvícení stromu je v Doksech teprve druhým rokem. Také letos nás čeká několik novinek, např. jsme zajistili pro děti poštu Ježíškovi,“láká na akci děti starostka Eva Burešová a dodává: „Dopisy Ježíškovi mohou děti nakreslit u vánočního stromu.“

Po rozsvícení vánočního stromu začne v 17 hod. start tzv. Dokských pověstí, kdy se rodiče s dětmi za svitu lampiček, lampionků a jiných pohádkových světýlek vydávají na trasu městem po stopách dokských pověstí.

„Letos plánuje deset zastavení, na kterých děti někde i společně s dospělými sehrají příběhy z dokských pověstí. Tato akce se v Doksech koná už po dvacáté osmé,“říká Irena Procházková, zakladatelka a hlavní organizátorka Dokských pověstí.

Týden na to bude v neděli 9. prosince od 16 hod. zahájena v Památníku K. H. Máchy společným zpěvem koled tradiční vánoční výstava, kterou organizuje opět paní učitelka Irena Procházková společně s kolegyněmi a dětmi ze Základní školy K. H. Máchy. K nim se se svými výrobky přidávají děti z mateřských škol a někteří tvořiví místní občané. Výstava s názvem Pásli ovce valaši potrvá do pátku 14. prosince a bude otevřena denně od 14 do 17 hod.

„Třetí adventní neděli zveme do kostela sv. Bartoloměje na vánoční koncert, na němž s vánočním repertoárem vystoupí známá folková zpěvačka Simona Klímová. Vstup na koncert je zdarma,“ zve Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska v Doksech.

A pak už se Doksy ponoří do vánočních svátků, aby prvního ledna v roce 2013 tradičním Novoročním ohňostrojem šťastně vykročily do nového roku.

Nahoru