Dokská pouť dvoudenní

Verze pro tisk |

Město Doksy ve spolupráci s partnerským městem Bolków připravilo projekt Prolínání slovanských tradic, v jehož rámci jsme představili velikonoční tradice, proběhla vědomostní soutěž žáků základní školy s názvem Polsko – slovanský soused, v červnu se uskutečnil ve spolupráci s dokskými hasiči Den dětí, na němž vystoupily i děti z Bolkowa.

Projekt bude zakončen Dokskou poutí, která je laděna lehce slovansky a na níž vystoupí 2 polské soubory. Kromě kulturních tradic chceme ukázat i na blízkost, ale také rozdílnost v oblasti řemesel a české a polské kuchyně.

V sobotu 20. srpna na zahradě Památníku K. H. Máchy v Doksech proběhne od 13:00 do 17:00 hod. tzv. Pohádkové odpoledne. Dvě českolipské pověsti O Zikmundově Anežce a O zlaté lilii sehraje amatérské Divadýlko z knihovny z České Lípy. S loutkovou pohádkou Choboťáci, velryba a darebáci na motivy knihy Zahrada Jiřího Trnky objevíte tajemná místa, která skrývají spoustu zajímavých věcí.

Čeští a polští řemeslníci budou předvádět řemesla a návštěvníci budou moci ochutnat české a polské kulinářské speciality.

V neděli 21. srpna pak v areálu zámku bude pouť pokračovat pestrým řemeslným staročeským jarmarkem a bohatým kulturním programem, v němž budete moci poznat zrod slovanských tradic i z té humorné stránky. Kromě dvou českých folklorních souborů Jizera a Horačky vystoupí svérázný ženský taneční soubor z Polska nazvaný Metamorfoza. Bude to skutečná proměna od kankánu k parodii Labutího jezera a rocknrolu v opravdu netradičním provedení. Zanotovat si pak můžete s druhým polským souborem Fiolky (Fialky).

Na správném staročeském jarmarku samozřejmě nesmějí chybět pravé jarmareční písně s dobovou reklamou, předvedené s patřičnou dávkou humoru a lehké nadsázky.  A to už je parketa liberecké hudební a taneční skupiny s poněkud svérázným názvem Katastrofální předpověď počasí.

Jak se prolínaly slovanské kultury v dávné minulosti a proč Češi začali holdovat vínu, vám s osobitým humorem osvětlí Řád černých rytířů ve svém vystoupení Střet slovanských kultur a Jak přišlo víno do Čech.

Fujara, nástroj, který v poslední době prožívá svou renesanci a který je od roku 1960 vyhlášen jako národní kulturní památka. A vy máte možnost se seznámit s fujarou i při jejím netradičním použití v jiných hudebních žánrech v podání Dušana Holíka, jednoho z nejznámějších slovenských fujaristů a výrobců fujar. Dušan Holík totiž vystoupí se svou fujarou jako předskokan kapely Kabát revival. Kapela Kabát revival z Varnsdorfu je jediný revival, který si ulovil skutečného Kabáty, neboť s nimi hraje Jiří Bušek z originální kapely Kabátů.

Myslím, že se máme opravdu na co těšit, a doufejme, že nám bude nakloněno i počasí.

Projekt Prolínání slovanských tradic je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Nisa. Partnerem projektu je polské město Bolków a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

Nahoru