Doksy připravují žalobu na Lenoxu kvůli předraženému teplu

Verze pro tisk |

Žalobu na libereckou firmu Lenoxa kvůli předraženému teplu připravuje radnice v Doksech na Českolipsku. Informuje o tom dnešní Českolipský deník.

Lenoxa vlastní místního dodavatele Teplo Doksy a radnice chce touto cestou vymáhat přeplatky za teplo a teplou vodu v souvislosti s neoprávněným zvýšením cen tepla, které firma provedla v roce 2006. Neoprávněnost cen potvrdil i Energetický regulační úřad (ERÚ). Stanovisko Lenoxy ČTK zjišťuje.

Problémy s firmou ale stále pokračují a výrazně prodražují třeba pobyt dětí v místní mateřské škole. Ta má platit měsíčně na zálohách za teplo a teplou vodu 900 korun za gigajoul, ve většině měst v Libereckém kraji se přitom cena tepla pohybuje kolem 600 až 650 korun za gigajoul. Mateřinka by tak ročně měla za teplo zaplatit kolem půl milionu korun, což představuje pětinu jejího ročního rozpočtu. Škole pak chybí peníze na nákup hraček nebo vybavení pro děti.

Nepřiměřené ceny jsou podle ředitelky Marcely Hruškové důvodem, proč před třemi lety nepodepsala dodatek ke smlouvě týkající se právě ceny tepla. Chce proto požádat radnici o pomoc v soudním sporu. "V našem rozpočtu opravdu nemáme peníze na právníka a soudy, což nás s ohledem na dosavadní zkušenosti s Lenoxou zřejmě nemine," dodala Hrušková.

Akciová společnost Lenoxa není dodavatelem tepla jen v Doksech, po celém Česku má téměř tři desítky provozů. Problémy s ní mají i v nedalekém Ralsku na Českolipksu, ale třeba i v Rovné na Sokolovsku nebo Brně. Firma se 35 zaměstnanci uskutečnila podle obchodního rejstříku v roce 2007 zakázky za 72,59 milionu korun a skončila se ziskem 524.000 korun. Loňské hospodaření zatím nezveřejnila.

Nahoru