V.Zborníková: Festival Františkových her vznikl spontánně

Verze pro tisk |

Původně to byla jen touha vidět nejnovější inscenace dramatika, režiséra a principála českolipského DK Jirásek Františka Zborníka. Nakonec je z toho březnový minifestival, na kterém se českolipskému divákovi představí dvě hry, na nichž se František Zborník podílel jako autor scénáře resp. režisér. Drama Skřivani už jen v Shakespearovi i komedie O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát měly premiéru zkraje podzimu. Té druhé se autor již nedožil. Kde se přesně vzal nápad na minipřehlídku, či na co konkrétně se můžeme těšit, jsme se zeptali členky DK Jirásek, manželky Vladimíry Zborníkové.

Kde se vzal nápad zrealizovat festival Františkových her?
Ten nápad se vlastně vylíhl v hlavě Václava Klapky. Když jsme jeli hrát Tanga pro Ježíška, naši současnou společnou inscenaci, vyprávěla jsem mu o tom, jak jsme byli s Františkem na premiéře jeho „Skřivanů“ 22. září loňského roku a jak už nestihl vidět premiéru hry píseckého Divadla Pod čarou, kterou nejen že napsal, ale také ji stihl v posledních měsících svého života ještě zrežírovat. Premiéry se nedočkal, byla den po jeho smrti 13. října. Bylo mi líto, že ta představení nemá šanci českolipský divák vidět, protože oba soubory jsou z velké dálky. Jeden z Dobronína, druhý z Písku. A tehdy Václav přišel s nápadem uspořádat takový minifestiválek a oba soubory do České Lípy pozvat. Slovo dalo slovo a celý festiválek nakonec zaštítil a pořádá náš Divadelní klub Jirásek.

Jaký vztah měl František ke hře Skřivani už jen v Shakespearovi? Jaký posléze ty?
Nejprve byla básnička Skřivani už jen v Shakespearovi, která Františka napadla při venčení našeho psa Shakespeara a která ve hře také zazní. Potom si František přečetl příběh Julie Hruškové, který můžete najít na webových stránkách Paměť národa. Tato statečná žena ho inspirovala k napsání hry, ve které ještě použil část svého rodinného příběhu. A tak vznikla láska Julie k jistému seržantovi americké armády, který si ve skutečnosti odvezl za moře jako svoji ženu sestru Františkovy maminky. Že to zní složitě? Vůbec ne. Vznikl krásný příběh plný úsměvných chvilek i slziček dojetí. Hra byla napsána, asi 3 roky ležela v šuplíku a František stále přemýšlel o tom, kdo by ji mohl zrealizovat, až přišel nápad oslovit dobronínské Zmatkaře s doporučením režijního vedení Ladislava Valeše. A jak se jim to povedlo? Za mne velice!

Jak se realizovala druhá inscenace O 14 dní dříve…?
Druhá hra O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát vznikla vlastně na objednávku. Přátelé z píseckého Divadla Pod čarou oslovili Františka aby jim napsal nějakou komedii ke 100. výročí naší republiky. O Písku bylo známo, že zde byla republika vyhlášena o 14 dní dříve. S odstupem 100 let na všechny historické události mohlo být tedy nahlíženo s humorem. Toho František využil a napsal půvabnou komedii, hravou, zpěvnou a rozvernou, která s nadhledem přibližuje písecké události kolem vzniku Československa. František se ujal také režie a i přes velké zdravotní potíže dojížděl do Písku a se svými přáteli dovedl inscenaci téměř k samotné premiéře. Na generální zkoušce nebyl. Z nemocnice vzkazoval, že na všechny myslí, drží palce a přeje „zlomení vazu“ a že na premiéře bude i kdyby měl přijet vleže. Nebyl. Premiéra úspěšně proběhla den po jeho smrti se závěrečným potleskem ve stoje. Po děkovačce se mísil smích při vyprávění a vzpomínkách na Františka se slzami dojetí nad jeho odchodem. Já sama jsem představení viděla dva měsíce po premiéře. Moc se mi líbilo. Jeho režijní nápady, kterými byl pověstný, mě pobavily, a věřím, že vykouzlí úsměv na tváři i českolipským divákům.

Myslíš, že by mohl mít festival nějaké pokračování?
Festival vznikl spontánně. Jestli by měl mít nějaké pokračování? Nechci předbíhat, ale možnosti tu jsou. V prvé řadě tu máme skvělou a léty prověřenou přehlídku Českolipský divadelní podzim. Ale jaro divadlu sluší také. Přijďte za námi do českolipského Jiráskova divadla a uvidíte sami. Věřím, že tam bude František s námi a bude bedlivým okem autora a režiséra sledovat dění na jevišti. Po představení jistě zavzpomínáme. Budou to vzpomínky úsměvné, protože tak by si to přál.

Festival Františkových her a přátel, Jiráskovo divadlo, Česká Lípa
Skřivani už jen v Shakespearovi, 1. 3., 19:00, drama, DS Zmatkaři Dobronín
O 14 dní dříve aneb svoboda nadvakrát, 29. 3., 19:00, komedie, DS Pod čarou Písek
 

Nahoru