Setkání studentských divadel

Verze pro tisk |

Druhý červnový víkend (14. a 15.6.) přivítá hrad Lipý v České Lípě studentské divadelní soubory z Kladna, Prahy, Liberce a také pochopitelně domácí Divadelní klub mladých a muzikálovou scénu ZUŠ v České Lípě. Bude to takové divadelní matiné v exteriérech bývalého vodního hradu – k dispozici je venkovní stage, sklepní hrací prostory (pro komorní představení) a pro odvážné i hradby, popř. prostory v areálu, možná i mimo hrad - vše je alternativní, ale i studentské divadlo je vlastně alternativní.

Studentské divadlo je zajímavé svým specifickým uměleckým projevem, kterým se vyčleňuje z amatérského divadla dospělých. Bývá nositelem nových tendencí v dramaturgii i způsobu inscenačního provedení, což je dáno věkem, možná i nedostatkem zkušeností, ale rozhodně touhou po určité revoltě a odlišnosti, na rozdíl od divadla dospělých. Setkání studentských divadelních souborů bez hodnotící poroty berme jako výměnu zkušeností, inspiraci a navázání nových kontaktů.

Divadelní soubory nabídnou veřejnosti pestrý program – v pátek v podvečer nabídne liberecký divadelní soubor STOPA komorní hru Velké divadlo malého světa podle španělského dramatika Pedra Calderóna de la Barca, po něm se nastoupí Kluci od Mississippi domácího souboru. Sobotní dopoledne bude patřit divadelnímu pohybovému workshopu, vedenému odborným lektorem, brány hradu se otevřou ve 13 hodin a nejmenší diváci se mohou těšit na pohádku O ošklivé princezně v provedení Divadélka U Zvonu Kladno, po jejím zhlédnutí je pro děti připraven další program v podobě her a soutěží. Odpolední stage přivítá muzikálový žánr – v 16 hodin představí DPS Talent (ZUŠ Česká Lípa) hudební inscenaci Drákula. Ve sklepních prostorách zazní verše Jiřího Wolkra (scénická báseň Balada)v podání členů DKM Česká Lípa a večer zakončí symbolicky studenti pražské divadelní VOŠ – skupina PaDam taškařicemi Hanse Sachse Smutná vdova Františka.

Bohatý program doplní výstava fotografií Václava Krecla, taneční vystoupení skvělé Tutti Frutti a hudební zážitek nám nabídnou výborní saxofonisté Katka Walterová a Jiří Novotný.
A protože letní večery jsou dlouhé a spát se nikomu nechce – je možné přispět do programu vlastní performancí ve slam poetry či přinést si hudební nástroj a zazpívat si s námi pod hvězdnou oblohou. 

Pořadatelem festivalu je hrad Lipý p.o. a kulturní ŠUM z.s. (Divadelní klub mladých).

alt
Nahoru