ČDP Den#3: Kanárkově žluté ultimátum

Verze pro tisk |

Třetí den Českolipského divadelního podzimu jsme měli tu čest přivítat soubor ze Slovenska, konkrétně Divadelný súbor Hugo z města Pruské s inscenací Návštěva starej dámy. Cesta do České Lípy trvala souboru 7,5 hodiny a dle nadšených reakcí diváků se dlouhá cesta rozhodně vyplatila.

Představení, se kterým soubor sesbíral mnoho divadelních cen, předcházel křest kuchařky talentovaného studenta českolipského gymnázia Martina Legezy. Ten sestavil kuchařku podle ročních období a surovin, které jsou v tom kterém období dostupné. V knize tak najdete nejen hlavní chody, ale i dezerty a polévky a to ze surovin, které jsou běžně k dostání. Na to, že je Martinovi pouhých osmnáct let, je to opravdu velký počin a určitě se od něj dočkáme ještě spousty dalších krásných knih a výborných jídel. Za Divadelní klub Jirásek mu přejeme mnoho spokojených strávníků!

Po milém úvodu pak obsadila jeviště šedivá masa obyvatel ze zkrachovalého města Gillen, kteří napjatě očekávají příjezd své staré dámy. Divák velmi rychle pochopí, že stará dáma znamená pro město a jeho obyvatele poslední jiskřičku naděje, že budou zachráněni před absolutní zkázou. V momentě, kdy stará dáma slíbí městu miliardu, znamená to pro město všechno. O to větší šok přichází v momentě, kdy stará dáma vyřkne podmínku, za kterou je ochotna peníze poskytnout. Jedná se o prostý obchod: peníze za život jejího milence z mládí.

Budiž obyvatelům města Gillen ke cti, že nejprve nabídku peněz odmítnou. Jenže…síla peněz je mocná. A tak mohli českolipští diváci sledovat panoptikum zrůd a panáčků, kteří na konci hry řeší už jen to JAK dávného milence zabít a JAK očistit svoje svědomí od krve, která jim po vraždě ulpí na rukou.

Palčivě aktuální inscenace o síle peněz a pevnosti lidského charakteru ohromuje diváky nejen vynikajícími hereckými výkony, ale především bombastickou výpravou. Herci se po celou dobu inscenace pohybují na čtyřmetrových ocelových klecích, vše doplňuje sugestivní hudba a světla, která pomáhají navozovat tísnivou atmosféru.

Herci byli odměněni bouřlivým potleskem. Ve tváři každého z diváků se však zračila i úzkost a pochybnosti. Je možné, že by se to stalo i nyní? Jak bych se zachoval já sám? Zkrátka…třetí den festivalu přinesl divákům kanárkově žluté ultimatum v podobě skvělé inscenace. Prezidentka festivalu Dita Krčmářová nemohla na svoje narozeniny dát divákům lepší dárek. Děkujeme a všechno nejlepší!

Foto: Zuzka Kroupová, Markéta Štipská

ROZHOVOR SE SOUBOREM

Andrej Škvaro: Inscenace je o moci peněz, které ničí lidskou morálku

Základ Divadelného súboru Hugo z Pruského byl položen v roce 2001, kdy tamní kněz nastudoval s partou lidí Pašije. Nyní soubor sklízí úspěchy s ambiciózní inscenací Návštěva starej dámy, jejímž režisérem je Andrej Škvaro. S tímto cenami ověnčeným představením přijedou kolegové ze Slovenska i k nám.

1) Viděla jsem vaše představení na Jiráskově Hronově a popravdě, nevěřila jsem, že jste amatéři. Opravdu máte všichni svá obyčejná civilní zaměstnání a divadlo je jen koníček?
V prvom rade sme priatelia, ktorí sa stretajú po náročnom pracovnom týždni pri pivku, pri rôznych grilovačkách, organizujeme si výlety a popri tom nacvičujeme divadlo, všetci bez odborného vzdelania v tejto oblasti.

2) S inscenací Návštěva starej dámy jste sesbírali mnoho cen, naposledy hlavní cenu Zlatého Gunára na evropském festivalu Kremnické gagy, a to za mimořádný umělecký přínos. Jaký je to pocit?
Pre nás bola obrovská pocta, že nás vôbec pozvali na tento festival a mohli sme na ňom účinkovať. Takže na nejaké ocenenie sme ani nepomysleli. Sústredili sme sa na to, aby sme hru čo najlepšie odohrali a neurobili hanbu festivalu. Príchod Evy Holubovej, Zuzany Kronerovej a Dariny Abrahámovej na javisko po klaňačke a odovzdanie ocenenia bol pre nás riadny šok a zároveň povzbudenie do ďalšej práce. Padali aj slzy dojatia.

3) Inscenace mě ohromila především dokonalou scénografií, po které herci chodí i v docela velké výšce. Nebáli jste se během zkoušení?
Pri navrhovaní scény som počítal s tým, že herci sa budú musieť popri hraní popasovať aj s presúvaním konštrukcií a chodením takmer dva metre nad zemou. Priznám sa, že keď som si prvýkrát vyskúšal chodenie na vrchnom poschodí klietok, bol som sám prekvapený ako sa konštrukcie kolíšu a nie sú až tak stabilné. Presúvanie sa a hranie na konštrukciách naozaj nie je príjemné a obdivujem hercov, ako to zvládajú.

4) Kromě scény jsou skvělé také kostýmy, hudba a světla. Jak dlouho trvalo vše takto dokonale sladit dohromady?
Kostýmovú výtvarníčku Rebeccu Zachar som spoznal pri realizácii nočnej prehliadky Trenčianskeho hradu, kde sme si sadli ľudsky i pracovne. Preto som bol rád, že prijala ponuku navrhovať kostýmy aj do tragikomédie. A vidím, že to bola výborná voľba. Hudbu, svetelný dizajn a scénu si navrhujem sám, lebo ma to veľmi baví. Celá príprava od výberu hry, výroby scény, kostýmov, čítacie, neskôr priestorové skúšky až po premiéru trvala približne desať mesiacov.

5) Tragikomedie Návštěva starej dámy řeší pro mě velmi vážné téma. Můžete říci, o čem je hra podle vás, aniž byste přímo prozradil zápletku?
Inscenácia je krutou výpoveďou o podplatitelnosti sveta a poukazuje o obrovskej moci peňazí, ktorá likviduje ľudskú morálku. V prenesenom význame je zrkadlom dnešnej spoločnosti a je mrazivo aktuálna. Hra je vlastne komédiou s tragickým koncom a keď si ju divák pozrie, zrejme sa len trpko pousmeje a bude chvíľu uvažovať nad tým, či sú peniaze skutočne takým pohonným motorom k nehumánnosti a pravdepodobne dá autorovi za pravdu a prizná si, že by možno konal rovnako.

6) Zavítali jste při svých štacích někam dál než do České Lípy?
Z tých od nás vzdialenejších miest sme hrali vo Viedni, Košiciach, Luhačoviciach, Klimkoviciach, Hronově, Prahe, no Česká Lípa trhá naše divadelné cestovateľské rekordy (smích)

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru