DK Jirásek bude reprezentovat na Jiráskově Hronově

Verze pro tisk |

Jiráskův Hronov je mezidruhová přehlídka amatérského divadla s profesionálními a mezinárodními hosty. Je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na celém světě. Na této prestižní přehlídce, která se koná od 2. do 10. srpna v Hronově, bude mít po dvouleté přestávce tu čest účinkovat i českolipský Divadelní klub Jirásek. A to rovnou dvakrát.

Postupový klíč na Jiráskův Hronov je poměrně krutý. Inscenace, které se chtějí dostat do hlavního programu přehlídky, musí projít dvěma nižšími divadelními přehlídkami – krajskou a národní. Do těch se každoročně přihlašují desítky divadelních souborů z celé republiky, ale jen hrstka z nich je odbornou porotou uznána natolik kvalitní, že může svoji hru představit i přísnému hronovskému publiku. 

Tímto postupovým sítem se podařilo projít inscenaci s názvem Tanga pro Ježíška. Jedná se o komorní tragikomedii, v níž excelují Vladimíra Zborníková a Václav Klapka v hlavních a jediných rolích. Příběh o osudovém setkání dvou lidí o Štědrém dnu, potřebě svěřit se se svým trápením a jednou v životě si nepřipadat sám, vyhrál loni na podzim přehlídku seniorského divadla v České Třebové a zcela právem si zasloužil zařazení do hlavního programu Jiráskova Hronova.

Druhou inscenací, se kterou se DK Jirásek v Hronově představí, je sága s názvem Legenda o lesích a lidech. Jedná se o košatý příběh norské rodiny Björndalů, která žije vysoko v norských horách, bojuje s přírodou, ale i s místními lidmi a hlavně sami se sebou, se svým svědomím a potřebou vyrovnat se se svým životem a svými hříchy. S touto inscenací byl DK Jirásek na Jiráskův Hronov pozván jako host, inscenace byla zařazena do doprovodného programu i jako vzpomínka na zesnulého Františka Zborníka, který hru napsal a režíroval. Jednalo se o poslední inscenaci, kterou František s domácím souborem nazkoušel. Věříme, že mu "Jirásci" na Hronově ostudu neudělají.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru