Žebříček 18 – Nové partnerské město

Verze pro tisk |

Abych trochu podpořil aktuální téma rubriky Zaostřeno (zde), zapřemýšlel jsem, které další město by se mi líbilo jako partnerské.

1.       Už když jsem byl poprvé v rumunském Banátu, což už je asi deset let, líbila se mi představa družit se s nějakou z šesti českých vesnic v této oblasti. Od té doby se mnoho změnilo. K dobrému i horšímu. Tím horším je, že některé vesnice se z velké části vylidnily. Tím lepším důvodem je, že v Eibentálu začal být velmi aktivní Štěpán Slaný. Díky gymnaziálním expedicím, soukromým návštěvám nebo hudebním festivalům tuto ves navštívily už stovky Českolipanů. Ale je fakt, že jsem kritizoval partnerství s italským Caorle kvůli tamním aktivitám jednoho ze zastupitelů, a teď bych prakticky prosazoval něco podobného u jiného koně. Rozdíly tu však přece jen jsou – Caorle je letovisko, kdežto v Banátu Češi opravdu potřebují pomáhat. Navíc několik rodin z Eibentálu se usadilo i v Lípě.

2.       I dál budu sobec – líbilo by se mi partnerství s některým německým městem, které je podstatně blíže než Mittweida. Třeba s takovým Löbau, se kterým spolupracujeme na gymnáziu v projektu Lanterna Futuri.

3.       Při třetí volbě se nebudu držet při zdi. Myslím, že je na čase poznávat kulturu Nguyenů, Buiů a Phamů. Jen kromě Hanoje a Ho Či Minova města neznám žádné jiné. A tato by byla pro Lípu velkým soustem. Hledal jsem na wikipedii a zjistil, že najít na české verzi byť jen zmínku o nějakém vietnamském městě, která nemá přes milion obyvatel, je docela problém. Nakonec jsem nám vybral Hue s tři sta tisíci obyvateli. To je na Vietnam tak akorát. Sídlila tam královská dynastie Nguen, je na seznamu UNESCO a navíc by si ho Českolipané mohli i zapamatovat.

4.       Když tak studuju materiály o našich současných partnerských městech, zjistil jsem mimo jiné, že partnery norského Molde jsme se stali omylem. A také, jak nás chtěli učit demokracii. Stále se máme co učit a pro mě je kolébkou tohoto zřízení (myslím v moderním pojetí) Velká Británie.   

Namátkou jsem vybral Rugby. Má jen 62 tisíc obyvatel, pochází odtud sport, který známe i u nás (zase mi jde o to, že by si Českolipané zapamatovali, s kým vlastně kamarádíme), a mají jen dva partnery, z nichž ani jeden není z východní Evropy.

5.       Na pátou pozici jsem chtěl dát město, jehož poznáním by si Českolipané uvědomili, že jsou i místa, kde se žije daleko hůře. Když jsem zadal do googlu heslo nejošklivější místo, jako první mě zaujal článek o belgickém Charleroi. Doly, navážky a rodný důl sériového vraha. Ale to není to pravé, věřím, že i tak se tam většině žije lépe než v Lípě. Už to mám, všechny ty rusofily bych poslal kamarádit se s někým do nějakého Rusy "osvobozeného" města v Osetii, Abcházii, Podněstří, Čečensku nebo Ingušsku. Co takový Gudermes v Čečensku?

V anketě si tradičně můžete vybrat z mé nabídky. Uvítám tady nebo na facebooku vaše další nápady.

 

Miniaplikace

 

Flag Counter

Nahoru