Žebříček 112 – Nejlákavější botanická zahrada

Verze pro tisk |

Po prázdninovém Žebříčku věnovaném českým zoologickým zahradám (zde) jsem se tentokrát zaměřil na zahrady botanické. Překvapilo mě, že na wikipedii je jich celkem 53, ale to je tím, že se mezi ně řadí i různá arboreta, například i to, které se před nedávnem obnovilo v Nových Zákupech.

Zatímco ZOO si málokdy nechám při návštěvě některého města utéct, květiny a dřeviny mě zase až tak neberou. Nesestavil jsem tedy žebříček na základě svých zkušeností, ale podle toho, jak mě nalákaly informace o jednotlivých zařízeních.

1.       Botanická zahrada hlavního města Praha

Myslím tu v Troji. Jsem ostuda všech ostud, ale já v ní opravdu ještě nikdy nebyl. Když už jsem některou pražskou zahradu navštívil, byla to ta univerzitní, kterou založil českolipský rodák Josef Mikan.

2.       Arboretum Kostelec nad Černými lesy

Více než 1 700 druhů dřevin na dvanácti hektarech provozuje Česká zemědělská univerzita v Praze.

3.       Zámecký park Průhonice

Zde mám stejný dluh jako v prvním případě. Národní kulturní památka zapsaná do seznamu UNESCO.

4.       Bečovská botanická zahrada

Bečov nad Teplou je znám především díky zámku a ten zase hlavně kvůli relikviáři sv. Maura. Nedaleko leží jediná botanická zahrada, která je provozována neziskovou organizací, konkrétně Základní organizací ČSOP.

5.       Botanická zahrada Teplice

Do pětice jsem zařadil i jednu zahradu, kterou znám. Spíše proto, abych na ni upozornil, protože našinci jezdí zejména do Liberce. Areál nedávno prošel rekonstrukcí a zdejší skleníky rozhodně stojí za návštěvu, pokud míříte do Ústeckého kraje nebo dále do Karlovarského.

Která zahrada z pěti nabízených vás zaujala nejvíce?

 

Miniaplikace

Nahoru