Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Verze pro tisk |

Žebříčky dělám stále. Někteří se podvolují více ochotně, někteří méně. Začal jsem už jako malý, když jsme se ségrou usínali na palandách. „Kterýho člověka máš na světě nejraději?“ Snad se mamka nenaštve, ale vyhrával táta. Byla s ním větší sranda.

Od jedenácti let si píši deník a v pubertě jsem každý den hodnotil pět holek, které mě nejvíce zaujaly. Hodnotím společníka roku, zážitek roku, knihu roku (a taky desetiletí).

Top ten sestavují účastníci gymnaziálních Expedic, aspoň top five nutím sestavit manželku, kamarády a kamarádky či děti, když se mnou vyrazí byť jen na jednodenní výlet. I čas během akcí vyplňujeme sestavováním různých žebříčků. Často se začíná oblíbenými jídly či státy, které by zpovídaný chtěl navštívit. Prostě jsem žebříčkový maniak.

Tuto mánii se zkusím přenést i na stránky i-novin. Pojďme společně vymýšlet, kde jsou nejhezčí místa Českolipska či celého světa, kdo byl nejlepším starostou, prezidentem, kde točí nejlepší pivo, kdo natočil film roku.

Představím vám vždy pět svých nejlepších. Přiložím anketu, která nějak bude korespondovat s mou pětkou. A samozřejmě budu rád, pokud budete diskutovat a přidávat své tipy na vítěze. Snad to bude poučné.

Původně jsem chtěl vybrat nějaké místopisné téma, ale na výlet to vzhledem k počasí nevypadá, navíc se ukazuje, že knihy jsou našimi čtenáři velmi oblíbené. Proč někomu ještě nenapovědět, co koupit blízkým pod stromeček?

Pět podle mě nejlepších knih, které jsem letos přečetl.

1.       Vyhnání Gerty Schnirch – Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně byl pro mě objev loňského roku, bál jsem se, že starší dílo Kateřiny Tučkové mě zklame, navíc téma vyhnání Němců začíná být pěkně ohrané. Ale autorčin styl mě opět pohltil. Letos jasná jednička.

2.       Superguru Bárta – Jaroslav Kmenta

Se zájmem jsem si přečetl všechny díly Kmotra Mrázka, zašel si i do kina na filmové zpracování. Kniha mě zaujala nejen kvůli tomu, jak dokázal Bárta opíjet rohlíkem voliče, politiky, ale hlavně tím, jak vypadá skutečně investigativní novinařina.

3.       Zahrada kostí – Tess Gerritsen

Od autorky už mi zbývá přečíst jen jedna u nás vydaná kniha a já zkrátka chtěl mít v žebříčku jednu detektivku. Mám rád především ty skandinávské, americká klasika mě moc nebere, ale tohle je výjimka. Navíc je zasazena do historického pozadí a já se třeba dozvěděl leccos o horečce omladic.

4.       Výkvět mužství – David Lodge

I tento autor patří k mým oblíbeným. Píše lehce o vážných tématech. Tentokrát se pustil do veledíla o klasikovi sci-fi literatury (kterou prakticky nečtu) H. G. Wellsovi, aby se ale hlouběji zamýšlel třeba o dvojsečnosti volné lásky.

5.       Soumrak bílého muže - Benjamin Kuras

Velmi kritické pojednání o konci židokřesťanské civilizace z klávesnice českého spisovatele žijícího v Anglii. Nihilismus Islámu, rovnítko mezi Islámem a moderními "náboženstvími" typu komunismu a fašismu, sebemrskačství evropské civilizace, zhouba multikulturalismu. Náznak odpovědí, ale na závěr určitá schizofrenie řešení, z nichž vlastně žádné není správné. 

 

 

Miniaplikace

Nahoru

Komentáře

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Vyhnání Gerty Schnirch je skvělá kniha. Zaujala mne ještě víc než Žítkovské bohyně. Hodně se mi líbí romány, v nichž se čtenář poutavým způsobem seznámí se skutečnou historií. Proto řadím vysoko nedávno přečtený "Černý obelisk" E.M.Remarqua, popisující lidské osudy na pozadí obrovské inflace v Německu v dvacátých letech minulého století. Kniha na mne trpělivě čekala v knihovně desítky let. Od téhož autora mohu doporučit i "Noc v Lisabonu", jež vyšla nedávno a je v knihkupectvích dosud k mání. Lucy a Stephen Hawkingovi napsali sci fi "Jirka a velký třesk". V detektivním příběhu vysvětlují poutavým způsobem teorie vzniku a stavby vesmíru. I když je kniha určena hlavně dětem, přečetl jsem ji jedním dechem.

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Díky, že jste se zapojil. Doufám, že budou ještě další s tipy. Já se snažím vychytávat novinky, stahuji si je každý týden, a co mě zaujme se hned pokouším rezervovat v knihovně. Ale když přemýšlím o "klasice", tak právě o Remarquovi, už mám několik věcí ve čtečce, tak až někdy, někde uvíznu bez knihy ...

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Někde jsem četl názor, že knihou roku je Konec prokrastinace. Ale asi jde o marketingový tah. Stránky knihy: http://www.melvil.cz/eshop/hledani?keys=Konec+prokrastinace

Určitě zajímavé téma. Než proběhla mediální masáž, vůbec jsem o tomto jevu nevěděl.

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Pěkný výběr a pro mě hlavně další tipy na čtení, na Tučkovou jsem hodně zvědavá, Žítkovské bohyně se fajn četly, ale zas tolik mi z nich neutkvělo, nezůstalo hlouběji, Gerta prý je lepší, tak se těším. Výkvět mužství se líbil, ale přece jen místy byl poněkud rozvláčnější.
Pro mě je knihou letošního roku Murakamiho 1Q84. Přečetla jsem od něj skoro vše, co u nás vyšlo, a opět nezklamal, naopak - takřka geniální konstrukce, více vrstev, ale hlavně vzbuzuje opravdu silné pocity. A stylisticky mi taky vyhovuje asi v poslední době nejvíc :o). Taková čistota, nic laciného, nic navíc. Jen mi trošku vadilo, že tato kniha obsahuje jen dvě třetiny celé trilogie, tu poslední část, co vyšla teď v listopadu, si přeji k Vánocům :o).

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Přemýšlel jsem také na svém žebříčku a předběhla jste mě: 1Q84 by také vyhrála. A jsme zase u toho marketingu. Mohlo být v jednom? Neznáte pozadí, důvody rozdělení?

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Jasně, že to mohlo být v jednom a že je za tím marketing, dočetla jsem se na aktualne.cz, že český vydavatel to udělal jako Japonci, tj. s roční pauzou, kdežto Britové měli prodlevu myslím dva týdny a Američani to vydali najednou :o)

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Divný, že českého vydavatele nenapadlo vydat to na tři díly...

Nahoru

Re: Žebříček 1 – Kniha roku 2013

Ty jo, přes noc se nějak změnilo pořadí...

Nahoru