Štafeta: Slávka Kopecká

Verze pro tisk |

„Já ale nevím, jestli jsem vhodný člověk do vašeho seriálu. Četla jsem si předchozí díly a zpovídal jste samé osobnosti,“ namítala Slávka Kopecká, když jsme se sešli v restauraci Kocour na Škroupově náměstí.

Upřímně, taky nejsem žádný odborník na krasobruslení. Sledoval jsem ho jen v pubertě. A to ještě výhradně kategorii žen. Už před lety jsem však zaznamenal vznik SK Kraso Česká Lípa a průběžně na facebooku sledoval přibývající úspěchy dětí svých přátel a některých studentek. Proto jsem byl rád, když Ruda Živec navrhl, abych ve Štafetě vyzpovídal Dobroslavu Kopeckou, hlavní trenérku českolipských krasobruslařských nadějí.

Slávka Kopecká pochází z Chomutova, kde od čtyř do dvaceti krasobruslila závodně. Každoročně se účastnila mistrovství republiky, v němž skončila nejlépe desátá. Krasobruslení se věnovala i její maminka, ale nejdále to zatím dotáhla její dcera Barbora Švédová (ročník 1994), která je dvojnásobnou mistryní České republiky v juniorské kategorii. Otec byl pro změnu trenérem sportovní gymnastiky.

Barbora už závodně bruslit přestala. Druhá dcera, Markéta, se věnuje moderní gymnastice, syn hrál florbal.

Dcery Bára a Markétka v muzikálu Popelka

Máte-li čas, můžete se podívat na pořad České televize, který o rodinném krasobruslařském klanu pojednává:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10098965746-ted-vedou-babicka-s-de...

Před deseti lety se Slávka Kopecká přestěhovala do Liberce, už chtěla s trénováním přestat, když přišlo lano z České Lípy. Pět let za svými svěřenci dojížděla, aby se nakonec rozhodla si zde koupit s rodinou dům a přestěhovat se natrvalo.

A z Lípy je nadšená.

„Připomíná mi velikostí Kadaň, odkud pochází můj manžel. Všude dojdu pěšky. Chystáme se zde zůstat, ráda bych se zapojila i do kulturního života ve městě.“

Její pracovní den v Lípě většinou vypadá tak, že dopoledne se motá kolem domu. V poledne se vydá na stadion a postupně se věnuje třem skupinám dětí. V současnosti jich má celkově dvacet šest ve věku od pěti do patnácti let.

„Přivedli mi i dítě, které mělo ještě dudlík, ale to si může zatím jen tak hrát a pomalu se učit bruslit.“

Týden před naším rozhovorem došlo k průlomové události – první svěřenec, Dominik Živec, se kvalifikoval na Mistrovství republiky.

Dominik Živec a Slávka Kopecká na MČR 2017

Musel jsem si ujasnit, jak se dá na Mistrovství kvalifikovat. Bruslí se ve třech kategoriích – Brusličce, Poháru Českého krasobruslařského svazu a Českém poháru. Prakticky každý víkend se jezdí nějaké závody Českého poháru. Povinností závodníka je odjet minimálně tři a maximálně dvanáct. Body ze tří nejlepších se započítávají do celkového skóre. Takto se na Mistrovství republiky může kvalifikovat dvacet čtyři nejlepších.

„Jednodušší to mají kluci, těch není tolik. Holek je třeba i stovka v každé kategorii. Dominik zatím trénuje pětkrát týdně 45 minut. Jinde trénují denně i dvě hodiny. Máme rezervy.“

Společné foto členů krasobruslařského oddílu Kraso Česká Lípa

Trénink krasobruslařů v Lípě není však jedinou aktivitou Slávky Kopecké. Pracuje i pro muzikál na ledě s názvem Popelka. Oslovila ji několikanásobná mistryně světa Radka Kovaříková, aby spolu s ní vybírala a zaučovala dětské účastníky velké lední revue. Díky této spolupráci se i někteří Českolipané mohou účastnit velkolepé show na ledě, která plní sály nejen v Česku, ale i na Ukrajině či v Německu. V současnosti je už připravena i ruská a čínská verze.

V osmdesátých letech jezdila v lední revue i sama Slávka Kopecká. Na konkurz tehdy za železnou oponu přijeli producenti, kteří sháněli komparz k německému krasobruslaři Norbertu Schrammovi a jeho kolegyni, dvojnásobné olympijské medailistce Marice Kilius.

„Z celého východního bloku se nás sjelo asi sto. Nejen krasobruslaři, ale i akrobaté. Vybrali si nás deset. Celé to zastřešoval Pragokoncert, kterému jsme museli odvádět padesát procent příjmů. Sebrali nám občanky a vydali pasy. Dva roky jsme se báli přijet domů, aby nás vůbec pustili zpět. Po dvou letech jsme se vrátili, pasy nám sebrali a už jsem se zpět nedostala.“

Snem Slávky Kopecké je přitáhnout v Lípě ke krasobruslení co nejvíce dětí, které bruslení bude bavit. V září do Lípy také přijede Radka Kovaříková, aby společně vybrali další děti do muzikálu. Malá Jasmína Živcová v minulém cyklu jezdila například roli malé Popelky. Když už jsme u Živců – do dění v klubu se zapojuje i děda Živec, bývalý hokejista, který vede bruslařskou školičku.

„Bohužel muzikál v České Lípě předvést nemůžeme. Je zde špatné hlediště, jen na jedné straně, a ještě té dlouhé. Dvacátého devátého listopadu se tato výpravná podívaná představí v Liberci. Mimochodem hudbu složil Petr Malásek, texty napsal Václav Kopta. Písně nazpívali například Ondřej Ruml či Lucie Bílá, v rolích alternují Jiří Korn, Josef Vojtek, Martin Pošta, Dana Morávková, Leona Machálková a mnoho dalších.

Hanka Křížková, Slávka Kopecká, dcery Markétka a Bára

Uvidíme, třeba za pár let budu ve Štafetě zpovídat nějakého olympijského vítěze v krasobruslení nebo sólistu lední revue.

„Nadějemi jsou například Ivana Vladimirová nebo Nikol Ivanjuková. Jsou v poháru, ale na svou šanci na Mistrovství republiky teprve čekají.“

Nahoru