44/2017

Verze pro tisk |

Duchové na borském hřbitově. Další jednání o MHD v Lípě. Dvakrát v knihovně. Nový zvon v bazilice Všech svatých. Tohle si TOP 09 nezaslouží.

Pondělí                             

Příští středu se na radnici sejdou zastupitelé. Co mají mimo jiné na programu?

Zastupitelstvu bude předložena kontrola plnění usnesení. Z ní se například dozvíme, že nedošlo k žádnému posunu v soudním sporu se společností VETT, která v Lípě řadu let provozovala MHD.

Druhým bodem jednání je ocenění angažovanosti občanů. Nejde o žádné dary kamarádům. To jen občané dostanou 400 korun za jedno zasedání ve výborech či komisích.

Zastupitelé rovněž budou schvalovat dar společnosti Bohemorum na realizaci projektu Komorní koncertní cyklus v České Lípě. Požadovaná výše daru je 60 tisíc korun.

Asi nejtřaskavější ale bude další jednání o výběru varianty dopravního řešení MHD od roku 2019.

Úterý

Vyrazil jsem do knihovny na besedu s českolipským rodákem Jirkou Charvátem (Štafeta o něm zde), který před asi padesátkou lidí představoval svou prvotinu s názvem Eskejp. Trochu mě polévalo horko, protože Jirkova vystoupení jsou plná sexu a návštěvníci či spíše návštěvnice úterků v knihovně bývají staršího věku. Nějak to ustál, občas se omlouval. Když jsme spolu dělali na jaře rozhovor, svěřil se mi, že si v práci vyřídil částečný úvazek, aby se mohl více věnovat svým dalším aktivitám. Při besedě prozradil, že přestává být zaměstnancem a chce žít jinak, svobodněji. Jsem na jeho další život zvědav. A mám z něj obavy. I kvůli tomu, že jsme s několika kolegy stáli na začátku jeho kariéry.

Středa

Ve škole nám přidali (myslím tentokrát na výplatě), a tak jsem se rozšoupnul. Už v úterý jsem si pořídil knihu Jirky Charváta (i s věnováním) a ve středu jsem v rozmařilosti pokračoval. Už dva roky jsem marně sháněl knihu Marina Cvetajeva: Mýtus a skutečnost. Všude vyprodaná, včetně antikvariátů. Nakonec jsem se zkusmo obrátil na pracovnice knihovny. A stal se zázrak: za tři neděle mi napsaly, jestli si ji chci za padesát korun půjčit nebo za dvě stovky koupit. Tak teď je moje. Klidně napište, pokud se chcete dozvědět více ze života ruské básnířky, která část života strávila i v Česku a pro mě je jedním ze symbolů ruské duše (nejen). A děvčatům z českolipské knihovny opět děkuji! Jsou báječné!

Čtvrtek

Zatím jsem nikde nenašel rozuzlení záhady, kdo na borském hřbitově instaloval osm maket lidských postav, které měly symbolizovat osm zavražděných Boranů po skončení Druhé světové války. Když jsem si pročetl diskuse na informačních serverech, připadá mi, že větší potřebu rozdmýchávat starý spor mají spíše odpůrci památníku wink. Jeden z nich se o mě i otřel. Tak uvidíme, pod jakým jménem se zjeví v diskusi zde na i-novinách. Více informací o performanci je zde.

Pátek

Petr Skokan sdílel na youtube několik videí z osazování zvonu Marie a Václav v bazilice Všech svatých. Paráda, ale nejsmutnější mi přišel pohled na Jeřábkovo náměstí a přilehlé ruiny.

 

Sobota

Ale ano, sleduji povolební jednání. Je to spíše o tom, kdo první cukne a chytne se Babišovi na háček. Nadějí mi jsou výsledky voleb na Slovensku, kde se nácek nestal znovu županem a kde se ukázalo, že sjednocená pravice má šanci na úspěch. Moc mě nepotěšilo, že se Jiří Pospíšil stal vážným kandidátem na předsedu TOP 09. Už abych se poohlížel, koho budu volit příště. Už byl v ODA, pak v ODS, teď týden v TOP 09 a už chce být předseda. Pak lidem říkejte, že mají vstupovat do stran a budovat je odspodu.

Neděle

Aspoň pár fotografií z tohoto týdne:

Opuštěné hnízdo nedaleko keše

Alchymistovo zlato

Moucha výkalnice hnojní (fotografie studentky, která nechtěla být jmenována)

Nahoru