21/2017

Verze pro tisk |

Kdy můžete dělat mejdan dlouho do noci? Co zaujalo na Noci s literaturou? Co podniknout příští týden? Uplyne 150 let od prvního vlaku v Lípě. Tip na exkurzi. Kdo nejvíce plýtvá potravinami?

Pondělí

Po obědě jsem vyrazil na malou procházku, abych před šKRPÁLem obnovil ještě jednu kešku. Je nedaleko Písečné. Snažil jsem se zjistit, jakého původu je soutěska táhnoucí se od Písečné směrem na Šidlov. Nevíte někdo?

Prošel jsem se pak ještě v okolí Žizníkovského rybníka. Potěšilo mě, že kaplička opravená před více než deseti lety na náklady města odolává vandalům a stále dělá radost.

Úterý

Na stránky města přibyl zápis z posledního zasedání zastupitelů. V rychlosti jsem do něj nahlédl, abych zjistil, co mě zaujme.

Zaujala mě například skutečnost, že když se zkrátí doba nočního klidu kvůli jedné akci, platí zkrácení i o další akce pořádané ve stejný den. Například tak pořadatelé Muzejní noci už žádat nemusí, protože ve stejný den se zkrátil noční klid kvůli Všudybudu. František Chot se logicky ptal: "Znamená to, že v ten den může hulákat celé město?"

Vedoucí správního odboru odpověděla: "Je to bohužel pravda. Zkrácení doby nočního klidu se váže na celé území daného města."

Ještě, že obyvatele protějšího domu a ubytovny moc nečtou. To by byl mejdan!

V rámci interpelací vystoupil Miroslav Hudec s připomínkou, že v listopadu to bude 150 let, co do Lípy přijel první vlak. Zeptal se, zda město ve spolupráci s ČD připravuje nějakou oslavu. 

Dostalo se mu informace, že investor chystá v listopadu předání nové budovy nádraží.

Středa

Nevím, jaká jsou oficiální čísla, ale já průběžně napočítal, že Noci literatury se v České Lípě zúčastnilo 27 posluchačů. Asi bývalo i méně, ale stejně mi to přijde škoda, že Českolipané na tuto akci neslyší. Já se zatím každý rok seznámil s nějakým zajímavým člověkem, každý rok jsem objevil knihu, kterou jsem si chtěl přečíst.

Tento rok mě nejvíce zaujala kniha s názvem A co to má co dělat se mnou? švýcarského novináře Sachy Batthyanyho. Hrdina objevuje nepříliš příjemnou historii své pratety, která na svém statku nechala během války pro zábavu postřílet několik desítek Židů.

Když ještě starostka nebyla starostkou, poměrně často jsme se bavili o literatuře. Pak se starostkou stala, já ji párkrát kritizoval a přestali jsme se bavit úplně. Bylo příjemné se k rozhovoru o čtení a knihách aspoň pro tento večer vrátit.

Čtvrtek

Zamířil jsem se sextami na exkurzi do Hrdličkova muzea. Jako malý jsem četl Hrdličkův životopis a záviděl mu jeho cesty po světě. Je s podivem, že do po něm pojmenovaného muzea jsem se podíval až ve 46 letech. Paní průvodkyně si nás rozdělila do tří skupin. Jedna plnila úkoly v přilehlé botanické zahradě a geoparku, další se účastnila workshopu, při němž studenti skládali kostru a seznamovali se s různými deformacemi či sexuálními rozdíly kostry. A třetí si s průvodkyní prošla dvě místnosti muzea, v němž se nacházejí různé antropologické exponáty, mumie, kostry zvířat atd.

Pátek

Od mé návštěvy Bruselu si nechávám posílat program plenárních zasedání Evropského parlamentu. Příští týden se bude ve Štrasburku jednat mimo jiné o plýtvání potravinami v Evropské unii. Pár faktů, které dostanou i europoslanci: Podle odhadů se každý rok v Evropské unii vyplýtvá 88 milionů tun potravin, což odpovídá 173 kg na osobu na rok. Výroba a likvidace potravinářského odpadu, vede k emisím 170 milionů tun oxidu uhličitého a spotřebuje se při tom 261 milionů tun zdrojů.

K největšímu plýtvání potravinami dochází v Nizozemsku (541 kg na osobu za rok) a Belgii (345 kg) a k nejnižšímu ve Slovinsku (72 kg), na Maltě a v Rumunsku (76kg).

Poslanci budou obhajovat svou snahu snížit plýtvání potravinami v rámci EU o polovinu do roku 2030. Návrh usnesení, o kterém se bude hlasovat v úterý, vyzývá Evropskou komisi ke zrušení stávajících omezení na potravinové dary. Tento návrh by měl také rozptýlit nejasnosti týkající se označení „minimální trvanlivosti do“ a „spotřebujte do“.

Sobota

Letošní šKRPÁL, tradiční pochod kolem Špičáku, navštívilo více než 250 turistů. Pěšky se na krátkou trasu vydalo přes 135 zájemců včetně jednoho běžce, 4 cyklistů a jednoho borce na koloběžce, na dlouhou 120 včetně 1 běžce a skoro 30 cyklistů. Nejstaršímu účastníkovi bylo 84 let, nejmladšímu byl necelý rok. Dav turistů doplňovalo 7 psů.

Neděle

Příští týden je ve znamení ústních maturit. Já vyrážím jako předseda do Mimoně. Zítra mě čeká další kolo PubQuizu, o víkendu se chystám na další dvě etapy Svatojakubské cesty. Kdybych měl čas a sílu, tak bych v týdnu vyrazil třeba na večer s Jazzovou farmou, která bude ve čtvrtek koncertovat na náměstí T. G. Masaryka. Ve stejný den vstupuje do kin na Českolipsku další pokračování Vetřelce, kterého režíruje opět Ridley Scott. V pátek proběhne Žabí noc.

A ještě jedna momentka na závěr, z lesa za Písečnou.

Nahoru