13/2017

Verze pro tisk |

Jak využít díry na silnicích? Podpora českolipských talentů. Nebude budoucím generacím chybět zkušenost s prací? Na další etapě Zlaté stezky.

Pondělí

Dlouho jsem nepsal o hrabání se rodokmeny. Našel jsem si na facebooku jednoho týpka a psal jsem mu, že je můj příbuzný a jestli by mi pomohl doplnit pár dat. Pravda, byl poněkud zklamaný, že nejbližší společný předek se narodil v roce 1815. Ale dali jsme se do řeči a zjistili jsme, že máme docela dost věcí podobných.  Nakonec jsme našli i jednoho člověka, kterého známe oba – naši starostku. Mluvil o ní pěkně - jak se vymezuje vůči „bordelu“, který ČSSD předvádí na kraji. Já ji spíše kritizoval, hlavně zato, že se obklopuje lidmi, ke kterým nemám důvěru, a zároveň odvrhla lidi, kteří to s Lípou myslí dobře.

Úterý

Aha, už jste si mysleli, že nezmíním pondělní PubQuiz. Jen krátce: přibyla další dvě družstva, takže to byl pořádný zápas. Hned v prvním kole jsme dostali rychtu v tématu písní drsných chlapů o lásce, ale postupně jsme dotahovali a zachraňovali se na manželkách Karla IV. či leteckých pohledech na evropská hlavní města. Už nás chodí přes padesát … a určitě by se ještě někdo vešel.

Foto: Petr Kubíček

Středa

Zase jednou mi doma půjčili auto. Snad mi někdo vysvětlí, proč se upravuje povrch zrovna v Žitavské ulici, kde jsem žádnou díru nezaznamenal. Navíc způsobem, že jsem raději přejel do levého pruhu a ostrůvky objel. Hrana vyříznutého asfaltu byla tak ostrá, že jsem se ji zkrátka bál přejet. Přitom je v Lípě mnoho jiných zničenějších silnic.

Dobrou fotku umístil na web informující o dopravní situaci na Českolipsku čtenář S. Kučera. Taky způsob, jak díry zacelit. Aspoň to dobře vypadá. A ano, vím, že zrovna tato silnice patří Libereckému kraji.

Čtvrtek

Rád bych na tomto místě upozornil na dotační program města, jehož cílem je podporovat českolipské talenty. Vedení města chce takto rozdat až sto tisíc korun, žádost je nutné podat do 11. dubna. Sám vím, třeba díky seriálu Štafeta, že talentovaných lidí je v Lípě dost, také vím, že některé děti nemohou rozvíjet své nadání a schopnosti z důvodu nedostatku financí. Žádost musí podat rodiče. Pokud je studentovi střední školy už osmnáct let, může žádost podat i sám.

Vzor žádosti naleznete zde.     

Pátek

Léta učím o tom, jak se tabulové sklo vyrábí litím skloviny na roztavený cín. A dnes jsem to konečně viděl na vlastní oči, když jsem zamířil na exkurzi do továrních hal společnosti AGC Flat Glass Czech v Teplicích.

Snad studenti vše časem vstřebají, ale jejich první dojmy byly: „On nás sem vzal, abychom se lépe učili a neskončili tady.“ Jinými slovy, ani tak je nezajímala technologie, jako jednotvárnost práce, prach, vedro.

Přemýšlel jsem, jaké všechny práce jsem si vyzkoušel jako gymnazista. Byl jsem minimálně třikrát v lesních školkách – plel jsem, sázel, stříkal herbicidy, jezdil traktorem. Sklízel jsem jahody, brambory i cukrovku. Dvakrát jsem byl zavádět chmel. Čtrnáct dnů jsem trávil ve Frutě Mochov, balil konzervy a čistil jahody do kompotu. Uklízel jsem ve družině i zvláštní škole. V rámci svazácké brigády, která nebyla ničím jiným, než vykořisťováním, jsem také stáčel med. Nebude dalším generacím zkušenost s manuální prací přece jen chybět?

Sobota

Urazil jsem další etapu Zlaté stezky Českého ráje. Mezi Turnovem a Malou Skálou. Je teď ideální doba, protože během několika týdnů se Český ráj zaplní turisty a po hlavních trasách se půjde husím pochodem. Pár fotografií:

V Krkonoších ještě leží sníh

Frýdštejn z protějšího kopce, trochu jsem odbočil z trasy, abych ho viděl zase jinak

Na Vranovském hřebeni zatím moc lidí není

Také na Vranovském hřebeni

Vranov a v dálce Suché skály, tam příště

Neděle

A jestli chcete, aby Magnesii Literu získal Českolipan, hlasujte zde pro Jirku Charváta.

Nahoru